יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, שיגר אמש (ד') מכתב דחוף לשר האוצר משה כחלון, בו ציין כי בטיוטת תקציב המדינה ל-2019 שאמורה להיות מוצגת היום בישיבת הממשלה אין כל בשורה למערכת הבריאות. במכתבו הדגיש יו"ר הר"י כי "האוצר ממשיך בזריית חול בעיניי הציבור, בטשטוש האמת והסתרת הכוונות האמתיות".

"מערכת הבריאות סובלת מהזנחה תקציבית רבת שנים. החולים שממתינים לפעולות אבחנתיות וניתוחים במהלך חודשים רבים ולעתים, מאושפזים בצפיפות ובמסדרונות בתי החולים. הם משלמים מחיר כבד, שאין הצדקה לו", כתב פרופ' אידלמן.

יו"ר הר"י הוסיף: "בכלכלה חזקה ובמדינה מפותחת, כפי שהגדרת לא פעם את מדינתנו, המצב הנוכחי במערכת הבריאות הוא מקור לבושה וכלימה. ובמקום להתבייש, הצעת האוצר לתקציב 2019 ממשיכה באותה המגמה של פגיעה בחולים רבים. אוכלוסיית המדינה גדלה כל שנה בכ-2% וגם מזדקנת בקצב מואץ. תוספת של אחוזים בודדים איננה מביאה כל בשורה, אלא, מנציחה את הפיגור הבלתי נסבל.

"כתחליף להשקעה בבריאות המציא האוצר בשנים האחרונות פתרונות שלא ניתן להגדירם אלא כזריית חול בעיניי הציבור, טשטוש האמת והסתרת הכוונות האמתיות.

"השבוע חשכו עיניי עם פרסומה של טיוטת התכנית הכלכלית לשנת 2019 ("חוק ההסדרים"), וזאת לנוכח הכוונה להגביל את מחירי הניתוחים, כפי שזה קיים כמעט אך ורק בזימבבואה, טנזניה, הודו וטורקיה.

"ברור לכל כי צעד זה יביא להפחתת התחרות (ירידה בהיצע – מספר מנתחים שיהיו מוכנים לבצע ניתוחים כעבודה נוספת) ועל ידי כך להארכה נוספת של תורי המתנה. זמינות ונגישות במערכת הבריאות תיפגענה עוד ועוד.

"הר"י מתריעה ויוצאת בדרישות כבר שנים לקבלת הכסף והמשאבים הנדרשים למערכת. כספים שהובטחו בכותרות (בתקשורת) אך הכסף לא הגיע ליעדיו".

במכתב מפרט פרופ' אידלמן את משמעות הצעת התקציב בנושא הבריאות: "לא לקיצור תורים, לא להוספת מיטות ואגפים, לא להענקת תמריצים לרופאים – מומחים ומתמחים, שעובדים בפריפריה ובמקצועות במצוקה".

"אם לא די בכך", מוסיף פרופ' אידלמן, "האוצר חונק את מערכת הבריאות על ידי הגבלת תקני הרופאים. חולים ממתינים לרופאים ורופאים יושבים בבית וממתינים לתקנים – מצב שנוצר אך ורק על ידי מדיניות האוצר המזלזלת בחיי אדם – מצב אבסורדי שאין כמותו".

"הרופאים", מתריע יו"ר ההסתדרות הרפואית, "לא ישלימו עם פגיעה מתמשכת ומכוונת זו של האוצר במערכת הבריאות, במטופלים וברופאים כאחד".