חדשות

יו"ר הר"י: "האוצר ממשיך בזריית חול בעיניי הציבור ובטשטוש האמת"

פרופ' ליאוניד אידלמן התריע במכתב לשר האוצר כי בתקציב המדינה לשנת 2019, שאמור לעבור היום בממשלה, "אין כל בשורה" מבחינת שיפור מצב מערכת הבריאות

יו"ר הר"י, פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: הר"י)

יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, שיגר אמש (ד') מכתב דחוף לשר האוצר משה כחלון, בו ציין כי בטיוטת תקציב המדינה ל-2019 שאמורה להיות מוצגת היום בישיבת הממשלה אין כל בשורה למערכת הבריאות. במכתבו הדגיש יו"ר הר"י כי "האוצר ממשיך בזריית חול בעיניי הציבור, בטשטוש האמת והסתרת הכוונות האמתיות".

"מערכת הבריאות סובלת מהזנחה תקציבית רבת שנים. החולים שממתינים לפעולות אבחנתיות וניתוחים במהלך חודשים רבים ולעתים, מאושפזים בצפיפות ובמסדרונות בתי החולים. הם משלמים מחיר כבד, שאין הצדקה לו", כתב פרופ' אידלמן.

יו"ר הר"י הוסיף: "בכלכלה חזקה ובמדינה מפותחת, כפי שהגדרת לא פעם את מדינתנו, המצב הנוכחי במערכת הבריאות הוא מקור לבושה וכלימה. ובמקום להתבייש, הצעת האוצר לתקציב 2019 ממשיכה באותה המגמה של פגיעה בחולים רבים. אוכלוסיית המדינה גדלה כל שנה בכ-2% וגם מזדקנת בקצב מואץ. תוספת של אחוזים בודדים איננה מביאה כל בשורה, אלא, מנציחה את הפיגור הבלתי נסבל.

"כתחליף להשקעה בבריאות המציא האוצר בשנים האחרונות פתרונות שלא ניתן להגדירם אלא כזריית חול בעיניי הציבור, טשטוש האמת והסתרת הכוונות האמתיות.

"השבוע חשכו עיניי עם פרסומה של טיוטת התכנית הכלכלית לשנת 2019 ("חוק ההסדרים"), וזאת לנוכח הכוונה להגביל את מחירי הניתוחים, כפי שזה קיים כמעט אך ורק בזימבבואה, טנזניה, הודו וטורקיה.

"ברור לכל כי צעד זה יביא להפחתת התחרות (ירידה בהיצע – מספר מנתחים שיהיו מוכנים לבצע ניתוחים כעבודה נוספת) ועל ידי כך להארכה נוספת של תורי המתנה. זמינות ונגישות במערכת הבריאות תיפגענה עוד ועוד.

"הר"י מתריעה ויוצאת בדרישות כבר שנים לקבלת הכסף והמשאבים הנדרשים למערכת. כספים שהובטחו בכותרות (בתקשורת) אך הכסף לא הגיע ליעדיו".

במכתב מפרט פרופ' אידלמן את משמעות הצעת התקציב בנושא הבריאות: "לא לקיצור תורים, לא להוספת מיטות ואגפים, לא להענקת תמריצים לרופאים – מומחים ומתמחים, שעובדים בפריפריה ובמקצועות במצוקה".

"אם לא די בכך", מוסיף פרופ' אידלמן, "האוצר חונק את מערכת הבריאות על ידי הגבלת תקני הרופאים. חולים ממתינים לרופאים ורופאים יושבים בבית וממתינים לתקנים – מצב שנוצר אך ורק על ידי מדיניות האוצר המזלזלת בחיי אדם – מצב אבסורדי שאין כמותו".

"הרופאים", מתריע יו"ר ההסתדרות הרפואית, "לא ישלימו עם פגיעה מתמשכת ומכוונת זו של האוצר במערכת הבריאות, במטופלים וברופאים כאחד".

נושאים קשורים:  חדשות,  פרופ' ליאוניד אידלמן,  יו"ר הר"י,  משרד האוצר,  משה כחלון
תגובות
 

הגיעה העת לדרוש הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית לעיניין מחדלי הממשלה, משרדי האוצר והבריאות, בכל הנוגע למצב מערכת הבריאות: תשתיות, כוח אדם בסקטורים השונים (מחסור ברופאים, אחיות וכד'), מחסור במומחים בתחומים השונים וכו וכו.

שבת שלום חברים,
רק הפסקת נוהג ה"שטיח האדום", או כפי שמכנה זאת בצורה הבוטה ביותר פרופ' אידלמן, "הפרוטקציות", שאותו נכסו לעצמם "המורמים מעם", רק כך,
יחושו גם כל אותם "קברניטים" ומקורביהם הרבים את מצוקת העם.
רק כך יאותרו ויופנו המשאבים הגנוזים -מוסתרים לשיקום מע' הבריאות המתרסקת לעינינו (אני עם 60 שנות נסיוני במערכת - יכול לשפוט זאת נכוחה)..
יתכן, כי יו'ר הר'י צריך לפנות אל ראש הממשלה המכהן עתה גם כשר הבריאות, ולבקש עזרתו ותמיכתו ביישום מכתבו החריג(אל מנהלי בתי החולים מ- 7.1.2018) :
"להפסיק את מדיניות הפרוטקציות לפוליטיקאים בבתי החולים".
האם יעשה זאת ראש הממשלה? אני בספק ! אך מה מפסידים ב"לנסות"?
מה יקרה באם "תודלף" הפנייה לתקשורת : מה יש להפסיד ב"לנסות" ?
חברים, אין להרים ידיים !
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
14.01.2018, 22:21

תגיד,
יש לך משהו אחר לעשות בחיים חוץ מלענות באופן אובססיבי לכל כתבה?

אנונימי/ת
15.01.2018, 00:30

לא, הוא מחפש תעסוקה....

אנונימי/ת
12.01.2018, 15:32

אידלמן איש חכם ופרגמטי. חבל שמרבית ציבור הרופאים יודע בעיקר להתבכיין ולא לעמוד מאחוריו ובמאבקים לטובת הרופאים והחולים

אנונימי/ת
13.01.2018, 10:57

בלא בלא בלא....דיבורים דיבורים דיבורים....למה לעזאזל (סליחה) מערכת הפרטית, עם פחות פקידים, פחות ניירת וכד רק הולכת ומתרחבת? לא צריך כלום!!! צריך לסגור כל הברזים שדרכם נוזל כסף הציבורי לביוב בלי שלאף אחד הכפת. תגמרו כבר עם הקרקס הזה ״חסר חסר חסר חסר״. לא חסר כלום. לא צריחים מיטות נוספות, צריך לעשות כל ניתוח אפשרי באישפוז יום. צריך לתגמל את הצוות לפי תפוקה ולא לפי הסכם קיבוצי. ואז, פתאום, המערכת תתחיל לתפקד כראוי. אבל...אז לא יהיה אולי צורך בהסתדרות הרפאוית!!! אוי ווי!!! אולי זואי הבעיה? יום אחד למשהו יהיה לו את האומץ להגיד ״המלך ערום״!!! תפסיקו לבלבל את הסכל עם כל הסיסמאות הפרולטאריות והפופוליסטיות חסרי משמעות. אולי באמת הגיע הזמן שמשרד האוצר יבוא ויבדוק באמת מה קורא במערכת הבריאות? ולבקש דין וחשבון לכל מנהל בית חולים ומחלקה למה יש הפסקות מטורפות בין מיקרא למקרא? למה המשרדים מלאים פקידות שלא ממש עושות משהו? למה מתעקשים לטפל בלי שום הגיחון מחולים סופניים בלי שום תקווה רציונלית? תפסיקו לבקות. כל הדור הזה גריאטרי שעדיין מנהל את המערכת אשם על המצב הנוכחי. בושה וחרפה.
GO HOME!!!!

אנונימי/ת
13.01.2018, 18:02

מקווה שזה פוסט של סטנדאפיסט.

אנונימי/ת
14.01.2018, 22:24

האם שוב נרשם סימן חיים קלוש מפרופ' אידלמן?
האם הוא מתעורר מהתרדמת העמוקה של השנים האחרונות או שזו היתה תזזית של רפלקס?
היכן היה בשנים האחרונות עת פגעו ללא הפסקה ברופאים המנתחים ?