דימום וסתי כבד

דימום וסתי כבד - היארעות וטיפול

בעוקבה זו, רוב הנשים עם דימום וסתי כבד, טופלו עם הורמונים פומיים ונשים מעטות בלבד קיבלו טיפול התואם את הקווים המנחים

10.01.2018, 18:28
תסמיני המחזור החודשי. אילוסטרציה

דימום וסתי כבד (Heavy menstrual bleeding- HMB) מהווה בעיה נפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות. בשנת 2008, הקווים המנחים בהולנד עבור רופאי משפחה עודכנו כך שכללו את ה-levonorgestrel intrauterine systemי(LNG-IUS) כטיפול קו ראשון עבור HMB. עם זאת, מאפייני רישום התרופות של רופאי משפחה במצב זה לא נחקרו.

מטרת מחקר זה הייתה לבחון את ההיארעות והטיפול הראשוני ל-HMB במסגרת רפואת המשפחה ולזהות אם התרחשו שינויים במאפייני רישום התרופות לאחר עדכון הקווים המנחים בשנת 2008.

המחקר בוצע כאנליזה רטרוספקטיבית של מידע שנלקח מרשת רישום חולים בגרונינגן, הולנד. החוקרים בחרו מידע הנוגע למרשמים והפניות הקשורות לנשים שהתייעצו עם רופא המשפחה בנוגע ל-HMB בין השנים 2004-2013. החוקרים חישבו את שיעור ההיארעות ובחנו מגמות אפשריות ברישום תרופות לאורך הזמן עם תשומת לב ספציפית לרישום LNG-IUS.

על פני עשר שנים, 881 נשים התייעצו עם רופא המשפחה לגבי HMB עם שיעור היארעות שנתי של 9.3 לכל 1,000 שנות חיים (רווח בר-סמך 95%: 8.5-10.2). רוב הנשים קיבלו טיפול הורמונלי (406 נשים, 46%) תוך שלושה חודשים מאבחנה אך נשים רבות (387 נשים, 44%) לא קיבלו טיפול כלל. LNG-IUS נרשם ל-2.4% מהנשים ולא נצפתה עלייה מובהקת במספר המרשמים לאורך הזמן.

מסקנת החוקרים היא כי בעוקבה זו, רוב הנשים עם HMB, טופלו עם הורמונים פומיים ונשים מעטות קיבלו LNG-IUS. על מנת שנשים יוכלו להנות מ-LNG-IUS, יש צורך להבין מדוע לא התרחש שינוי במאפייני רישום התרופות לאורך השנים.

מקור: 

Brink van den, M.J. et al. (2017) Family Medicine.  34(6), 673

נושאים קשורים:  דימום וסתי כבד,  LNG-IUS,  טיפול,  מחקרים
תגובות