חדשות

ח"כ ליצמן צפוי לחזור היום (ה') למשרד הבריאות כסגן שר במעמד שר

מליאת הכנסת אישרה בהצבעה שנייה ושלישית את השינוי בחוק יסוד הממשלה, שנועד לאפשר לליצמן לכהן כסגן שר עם סמכויות ביצוע מלאות של שר הבריאות, אותו יימלא באופן רשמי ראש הממשלה בנימין נתניהו; ליצמן: "אני חוזר לשרת את הציבור במשרה מלאה"

שר הבריאות יעקב ליצמן בתדרוך לתקשורת (צילום: אוהד צוויגנברג / פלאש 90)

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) צפוי לחזור היום  (ה') לתפקידו במשרד הבריאות. הכנסת והממשלה אישרו אתמול אחרי הצהריים בהליך-בזק את חזרתו למשרד - כסגן שר במעמד של שר.

חזרתו של ח"כ ליצמן למשרד באה לאחר שמליאת הכנסת אישרה אמש שינוי בחוק יסוד הממשלה, לפיו סגן שר יוכל לכהן במעמד שר. החוק מאפשר להאציל סמכויות סטטוטוריות שבידי השר (במקרה הנוכחי, ראש הממשלה בנימין נתניהו), לידי סגן שר שמונה במשרד שבו ראש הממשלה מכהן כשר.

מיד לאחר ההצבעה אמר ליצמן: "אני שמח לחזור למשרד הבריאות, כדי להמשיך בעשייה החשובה למען אזרחי ישראל. בעיניי, העיסוק בתחום הבריאות הוא בעל ערך גדול שיש בו הצלת חיים ופיקוח נפש, באופן יומיומי.

"לפנינו, כפי שכבר אמרתי, אתגרים רבים, קידום רפורמות חשובות ויישום הדברים שעליהם סיכמנו, ביניהם רפורמת הסיעוד, טיפולי השיניים למבוגרים, סיום רפורמת השיניים עד גיל 18 והמשך קידום הפריפריה בישראל.

"אני חוזר לשרת את הציבור במשרה מלאה ועם תחושת שליחות ומתוך מחויבות לקידום מערכת הבריאות, לטובת כלל אזרחי ישראל ללא הבדל אוכלוסיות ומגזרים".

לפני ההצבעה ויתרה האופוזיציה ברגע האחרון על זמן נאומים וביקשה לגשת ישר להצבעה. באותם רגעים לא היה לקואליציה רוב. חברי הבית היהודי היו בהלוויית נרצח הפיגוע ליד שכם ואילו חברי הכנסת של ש"ס היו בבריתה של נכדתו של אריה דרעי - והוזעקו למשכן. בקואליציה הושמעו טענות על חוסר הרגישות של חברי האופוזיציה שבחרו לבצע את "התרגיל" הזה דווקא כאשר חברי כנסת היו בהלוויית נרצח הפיגוע, הרב רזיאל שבח בחוות גלעד.

מאחורי הקלעים התרחשה לאורך הדיון דרמה: את ההפתעה יזמו יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, ויו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח - והיא תפסה את חברי הקואליציה לא מוכנים. בהנהלת הקואליציה החלו להתקשר באופן בהול לכל חברי הכנסת והשרים שלא נמצאו במליאה. באופוזיציה זעמו על ח"כ אורלי לוי אבקסיס שמשכה זמן ולא אפשרה לגשת מיד להצבעה. בסופו של דבר היא נערכה.

ההצבעה על הצעת החוק בהליך מזורז כזה היא חריגה. בימי רביעי ההצבעות על הצעות החוק הן תמיד בקריאה טרומית בלבד. אחרי אישור המליאה יתקיים משאל טלפוני בין חברי הממשלה ולאחריו תובא הודעה על מינויו של ליצמן במליאת הכנסת והוא יוכל להיכנס מיד לתפקידו.

משרד המשפטים ניסח את תזכיר החוק מיד עם התפטרות ליצמן מתפקיד שר הבריאות, בעקבות פרשת עבודות רכבת שבוצעו בשבת. מאחר שמדובר בשינוי חוק יסוד נדרש רוב של 61 חברי כנסת כדי לאשרו. לפיכך הוא יעלה קודם להצבעה בממשלה כדי שהכנסת תוכל לאשר אותו.

בדברי ההסבר לתזכיר החוק נכתב: "הממשלה מבקשת כעת לאפשר, שבמשרד שראש הממשלה מכהן בו כשר, הפעלת סמכויות סטטוטוריות הנתונות לשר תהיה בידי סגן שר שמונה באותו המשרד. לפיכך, מוצע לתקן את סעיף 33 לחוק היסוד, על דרך של הוספת סעיף כך שייקבע שכאשר ראש הממשלה מכהן כשר ממונה על משרד (כלשהו), הוא יהיה רשאי לאצול את סמכותו, בהתאם גם לסגן ששר באותו המשרד". כך ייווצר עתה מצב שבו ליצמן יקבל את ההחלטות במשרד, אך ראש הממשלה הוא שיישא באחריות.

ליצמן הצהיר מיד לאחר התפטרותו לפני כחודש, מתפקיד השר, כי לא יסכים "לדון בשום חוק בנושא סגן שר, כל עוד לא יאושרו חוקי השבת – חוק המרכולים וחוק שעות עבודה ומנוחה, בהתאם לדרישת ראשי הסיעות החרדיות". חוק המרכולים אושר אתמול לפני בוקר. חוק שעות עבודה ומנוחה המכונה "מסורת ישראל" אושר ביום שני שעבר בכנסת.

נושאים קשורים:  חדשות,  יעקב ליצמן,  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן,  חוק יסוד הממשלה,  כנסת,  אישור
תגובות

איזה מזל יש לנו!

אנונימי/ת
10.01.2018, 19:57

התגעגענו

אנונימי/ת
10.01.2018, 20:31

שר או סגן שר - בכול מקרה מדובר במנהל גרוע ההורס את משרד הבריאות, מקדם את שיטת השטטל, דואג לאנשי שלומו ולחברות הטבק. אוי לנו שזה השר הממונה על תחום הבריאות ואוי לתושבי המדינה שאילו מנהיגיו.

אנונימי/ת
10.01.2018, 20:37

שר בריאות מצוין,
היחיד שמבין בניהול המערכת, למרות שהוא חרדי.

10.01.2018, 21:29

מה זה נקרא "למרות" ?
האם "מערכת" עזר מציון או "מערכת" זכרון מנחם , יד שרה וכו'וכו' מתנהלות היטב "למרות" ?

יצור ללא חמלה (ראו כשלונו בטרגדית הדסה) אין מקומו בראש מע' הבריאות הציבורית, ובמיוחד כאשר היא קורסת , וזקוקה לשיקום.
במדינה מתוקנת - שכמותו היה נאלץ להתפטר או לחילופין היה מפוטר.
ואצלנו - התמזל מזלו וביבי נאחז "בציצית טליתו " של בעל "לב האבן" כדי לשרוד שלטונית...ויעשה כל מבוקשו (כמובן לא למען מע' הבריאות).
מאחר והנסיון מלמד כי "לא לעולם חוסן", הרי מצב אומלל זה צפוי להשתנות לטובה.
פרופ' תיאו דב גולן.!

אנונימי/ת
11.01.2018, 07:45

המצב לא ישתנה לפני נובמבר 2019. זה לא נראה שיש בחירות באופק.

אנונימי/ת
10.01.2018, 23:26

בושה וחרפה
איש חביב תקשורת שלא הועיל בכלום לשום דבר ולא כזה מבין כמו שחושב את עצמו

אנונימי/ת
11.01.2018, 12:00

הש"סים לא היו "בבריתה" של נכדת דרעי, כי אין דבר כזה שנקרא "בריתה". ברית היא לכשעצמה בלשון נקבה. ואם עשו לה משהו אחר, זה כבר עניין למשטרה.

אנונימי/ת
12.01.2018, 22:24

זאת אומרת ש"לחתוך" לבן זה בסדר , ו"לחתוך" לבת לא. מעניין בעצם למה...