ד"ר יעל בר-זאב נבחרה ליו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון. בר-זאב חוזרת בכך לתפקיד שמילאה בעבר. היו"ר היוצאת היא ד"ר רחל דהן.

ד"ר בר-זאב, נשואה ואם לארבעה, מתגוררת בבית חשמונאי. היא רופאה מומחית בבריאות הציבור ויועצת לגמילה מעישון (ייעוץ אישי וקבוצתי) משנת 2001.

יחד עם רופאות נוספות, ייסדה ד"ר בר-זאב בשנת 2006 את העמותה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בישראל, שהוכרה ב-2010 כחברה בהסתדרות הרפואית בישראל. מאז הקמת החברה, מילאה בה תפקידים שונים: בוועד, כמזכירת החברה ובמשך שנתיים וחצי (עד ספטמבר 2015) כיו"ר.

כיום היא מנהלת את המרכז למניעה ולגמילה מעישון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, אחראית על קורסי ההכשרה של יועצים חדשים לגמילה מעישון ועל המשך ההכשרה ושמירת המקצועיות של יועצים מנוסים. במסגרת זו היא אחראית על הכשרת סטודנטים במגוון מקצועות הרפואה בנושא גמילה מעישון, כחלק מתוכנית הלימודים שלהם, בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בשנתיים האחרונות התגוררה ד"ר בר-זאב בניו-קאסל, אוסטרליה, ללימודי דוקטורט ברפואה התנהגותית. התזה שלה התמקדת בשיפור הטיפול שניתן בידי צוות רפואי לנשים הרות מעשנות - ובאופן ספציפי לנשים אבוריג'יניות שבהן מוצאים את שיעורי העישון הגבוהים ביותר באוסטרליה (45%) גם בתקופת ההיריון.

"תחום העניין העיקרי שלי בגמילה מעישון", אמרה ד"ר בר-זאב, "הוא בשיפור הטיפול במעשן, הן בהיבט התרופתי והן מההיבט ההתנהגותי, על מנת להעלות את שיעור ההצלחה של הטיפול. בנוסף, ההתמקדות שלי היא באוכלוסיות עם צרכים מיוחדים כמו נשים הרות ומתמודדים עם מחלות נפש".

עם היבחרה לתפקיד היו"ר הבטיחה "לפעול במשותף, עם חברי ועד החברה לקידום העיסוק בתחום הזה ברמה הלאומית (מול קופות החולים, משרד הבריאות והממשלה), בקידום שיתוף הפעולה עם איגודים רפואיים מקצועיים אחרים, ומיצוב מקצוע היועץ לגמילה מעישון, כחלק אינטגרלי ממערכת הבריאות בישראל".

לדבריה, "אני מאמינה שיחד נוכל כולנו לקדם את הנושא ולשנות את הנורמה החברתית ולהגיע ליעד - ישראל לא מעשנת".

חברי ועדת הבחירות ליו"ר החברה - גב' איילת שבתאי, פרופ' חווה טבנקין וד"ר חגי לוין - הודו לד"ר דהן, היו"ר היוצאת, על "תרומתה העצומה לקידום מניעה וגמילה מעישון בישראל ולקידום החברה".