חדשות

רופאה מסין התמוטטה ומתה לאחר משמרת של 18 שעות

סיבת המוות של הרופאה היתה שבץ מוחי, אולם בתקשורת הבינלאומית דווח על עלייה במספר הרופאים הסינים המתים בשל עבודת-יתר מאומצת

שנגחאי, סין (צילום: אילוסטרציה)
שנגחאי, סין (צילום: אילוסטרציה)

רופאה בת 43 מסין מתה מדימום מוחי לאחר שעבדה 18 שעות ברצף ללא הפסקה; כך דיווח אמש (ד') העיתון הבריטי "אינדפנדנט". הרופאה, ד"ר ג'או ביאנקיאנג, מומחית למחלות ריאה ונשימה וסגנית מנהלת מחלקה, עבדה בבית החולים האזורי Yuci בעיר Jinzhong.

הרופאה החלה לעבוד ב-29 בדצמבר בשעה 6 בערב. עד חצות טיפלה במטופלים שהגיעו למרפאת החוץ בבית החולים וגם הייתה בישיבות עבודה, ואז החלה בסבב של ביקור אצל מאושפזים במחלקות בית החולים. בשעות הצהריים של יום המחרת, כשביקרה ליד מיטתה של אחת החולות, שאלה הרופאה את הבת שביקרה אותה: "מה שלום אמך?", ואז התמוטטה.

ד"ר ג'או הובהלה לטיפול נמרץ ובמשך 20 שעות נעשה מאמץ להצילה - ללא הצלחה. סיבת מותה הוכרזה רשמית על-ידי בית החולים כדימום מוחי תת-עכבישי (subarachnoid haemorrhage), בשל מפרצת בכלי הדם במוח.עמיתים של הרופאה הגדירו אותה "וורקוהוליקית", ואמרו שתמיד אמרה שהיא עסוקה מדי בשביל לצאת להפסקה.

"לא משנה אם הייתה במשמרת או לא, כל עוד מישהו ביקש ממנה לעזור, היא לעולם לא סירבה", סיפר אחד מעמיתיה. אחרים סיפרו כי באחרונה נוצר עומס בבית החולים בעיקר במחלקות ילדים ובמחלקה למחלות דרכי הנשימה, בגלל החורף וכן במחלקה לשיקום נשימתי. "בחורף הרופאים לא מספיקים לסיים את עבודתם בזמן כי הם כל כך עסוקים. הם לא יכולים אפילו לצאת להפסקה. בנוסף, למחלקה לשיקום נשימתי נוספו באחרונה משימות נוספות לאחרונה וד"ר ג'או הייתה באמת עייפה מדי", נאמר.

על-פי נתונים שפורסמו באחרונה בסין, מדינה זו מקדימה עתה את יפן במספר מקרי המוות השנתיים מחמת "עבודת יתר" (overworking): כמעט 600 אלף בשנה בגלל תשישות הנגרמת מעבודה רצופה וללא כל הפסקה. בכתב עת רפואי סיני העוסק במחזור הדם (Chinees Circulation) צוין, כי בין ינואר ליולי בשנה שעברה התמוטטו ומתו תוך עקב עומס יתר בעבודה 13 רופאים. מאז 2008 היו 29 מקרים. יותר מקרי מוות פתאומיים של רופאים בעת העבודה התרחשו בשלושה בתי חולים מרכזיים ולרפואה דחופה ו-4 בבתי חולים מחוזיים. הרופאים שהתמוטטו ומתו התמחו בעיקר בהרדמה וכירורגיה. כ-83% מהם היו גברים, בגיל ממוצע של פחות מ-40 שנה.

העיתון הרפואי הסיני מסר, כי עבודת הרופאים איננה סדירה והם אינם זוכים להפסקות מנוחה - ולעתים קרובות מתלוננים על עומסי העבודה. 64.26% מהמרדימים בסין עובדים יותר מ-50 שעות בשבוע ועל פי סקר שנערך במדינה זאת 91% מהרופאים חשים חרדה לפחות באחת המשמרות.

נושאים קשורים:  חדשות,  סין,  מוות,  עבודת-יתר
תגובות