חדשות

פרס מפעל חיים ע"ש פרופ' חיים רינג ז"ל לפרופ' זאב גרוסוסר ולמלכה איצקוביץ

הענקת הפרס, על שם מנהל המחלקה לשיקום נוירולוגי ג' במרכז הרפואי "לוינשטיין" פרופ' חיים רינג ז"ל, נעשתה בשבוע שעבר בכנס השנתי ה-67 של האיגוד לרפואה פיזיקלית ושיקום

פרופ' גרוסוסר ומלכה איצקוביץ מקבלים את הפרס ע"ש רינג מידי אירנה רינג, אשתו של פרופ' רינג וילדיה וד"ר ירון סחר, יו"ר איגוד השיקום ומנהל המחלקה לשיקום חבלות מוח בבית החולים לוינשטיין (צילום: יח"צ)

פרס מפעל חיים ע"ש פרופ' חיים רינג ז"ל בתחום הרפואה הפיזיקלית ושיקום הוענק לפרופ' זאב גרוסוסר ולמלכה איצקוביץ, לשעבר מבית  החולים השיקומי לוינשטיין ברעננה. הענקת הפרס נעשתה בשבוע שעבר בכנס השנתי ה-67 של האיגוד לרפואה פיזיקלית ושיקום.

פרופ' רינג היה עד לפרישתו לפני שנתיים מנהל המחלקה לשיקום נוירולוגי ג' ב"לוינשטיין" ונחשב לאחד מעמודי התווך של הרפואה השיקומית בארץ וגם בעולם. הוא היה בעבר ראש איגוד השיקום בישראל וכיהן כנשיא השני של ה-ISPRM - איגוד השיקום העולמי. ב-2008 נפטר בטרם עת ממחלה קשה.

פרופ' גרוסוסר, מומחה לרפואה פיזיקלית ושיקום, בוגר בית הספר לרפואה של הדסה בירושלים, הגיע לבית החולים "לוינשטיין" ב-1971. הוא הוביל בו מחקר וטיפול חדשניים בחבלות מוחיות. ב-1978 הקים וניהל את המחלקה הראשונה בארץ לשיקום חבלות מוח ובנה תשתית מקצועית לנושא הזה.

פרופ' גרוסוסר העמיד תלמידים רבים וביניהם כאלו שמנהלים מחלקות שיקום רבות בארץ. כן פרסם עשרות מחקרים, בעיתונים ובספרים, שבהם הציג מודל כוללני לטיפול בנפגעי חבלות מוחיות שעיקרו החזרת החולה לחיים מלאים בקהילה. הוא חבר במערכת העיתון Brain Injury, כיהן כחבר הנהלת הארגון הבינלאומי International Rehabilitation Medical Association ויזם את איחוד ארגוני השיקום הבינלאומיים לארגון ה-ISPRM.

פעילותו הציבורית הביאה גם לשינוי הגישה לנפגעי חבלות מוח. בזכות מאבקו העקשני, הוכנסו התייחסויות לשינויים קוגניטיביים והתנהגותיים בתקנות משרד הביטחון והמוסד לביטוח לאומי.

בין תפקידיו הציבוריים: הקים ושימש כיו"ר הראשון של ועדת הערר של המועצה המדעית, חבר במועצת המנהלים ויו"ר ועדת הביקורת של "מכון לואיס" וחבר במועצה הלאומית לשיקום.

כיום מכהן פרופ' גרוסוסר כיו"ר ועדת הלסינקי וכרופא האחראי על ניהול הסיכונים בבית החולים לוינשטיין, מסייע בפעילות המחקרית והמדעית של רופאים צעירים ותורם בייעוץ קליני בבית החולים. בנוסף, הוא חבר בוועד החברה להערכת נכות, תפקוד וכושר עבודה בהסתדרות הרפואית.

בטקס הענקת הפרס הודגש שפרופ' גרוסוסר "השאיר חותם בכל מקום שבו פעל. כך כשהיה רופא כללי בקהילה, רופא ומנהל מחלקה בבית החולים לוינשטיין, בפעילותו המחקרית והאקדמית, בפעילותו הבינלאומית, ובפעילותו לשינויי תחיקה וההערכה של נכים לאחר חבלות מוחיות".

מלכה איצקוביץ, כלת הפרס השנה, עסקה בכל שנות פעילותה כמרפאה בעיסוק בתחום השיקום (גריאטרי, שיקום אחרי אירוע מוחי ונפגעי חוט שדרה) ותרמה תרומה משמעותית לקידום הנושא. היא החלה לעבוד בבית החולים לוינשטיין ב-1973 כשפצועים רבים ממלחמת יום כיפור הגיעו לשיקום בבית החולים ו"היה צורך אמתי לפתח את תחום השיקום באמצעות ריפוי בעיסוק". במשך 42 שנה, עד יציאתה לגמלאות לפני שנתיים, עבדה כמרפאה בעיסוק בבית לוינשטיין וכיהנה כמרפאה בעיסוק הראשית במחלקת שבץ ובמחלקת שיקום נפגעי חוט השדרה.

בכל השנים הללו גם לימדה בחוג לריפוי בעיסוק באוניברסיטת תל-אביב בקורסים שונים בתחום וריכזה את תחום הריפוי הפיזיקלי בלימודי התואר הראשון. וכן השתתפה בהנחיית סטודנטים לתואר השני.

בטקס הודגש כי איצקוביץ "גידלה דורות של סטודנטים שהשתלבו במסגרות השיקום השונות. הייתה שותפה והוביל פיתוח כלי אבחון בתחום השיקום". למשל: האבחון הקוגניטיבי - LOTCAי(Lowenstein Occupational Therapy Cognitive Assessment) והגרסה הגריאטרית של האבחון, ה-LOTCA-G. בנוסף, הייתה שותפה מרכזית בפיתוח הגרסה הראשונה, השנייה והשלישית של ה-SCIM Catz-Itzkovich Spinal Cord Independence Measure, ביחד עם פרופ' כ"ץ ופרופ' רינג.

בנוסף פרסמה 31 מאמרים בכתבי עת מובילים שונים בתחום השיקום, והציגה את מחקריה בכנסים מקצועיים בארץ ובעולם בנושאי האבחון לשם טיפול באוכלוסיות עם חבלות ראש, אירוע מוחי, נפגעי חוט שדרה ואחרים.

כיתוב לצילום:

נושאים קשורים:  חדשות,  פרס,  שיקום,  פרופ' חיים רינג ז"ל,  מלכה איצקוביץ,  פרופ' זאב גרוסוסר
תגובות