חדשות

"רמב"ם" אירח את יום העיון ה-8 של החברה לתיקון בקעים ושחזור דופן בטן

המרצים ביום העיון התמקדו בשאלה מתי לנתח בקעים בחולים הסובלים מעודף משקל - לפני הניתוח הבריאטרי, אחריו או באופן משולב

מימין, ד"ר יצחק רמון מכירורגיה פלסטית ב"רמב"ם" וד"ר עאדל אבו-סאלח מ"רמב"ם" (צילום: "רמב"ם")

שתי סוגיות מרכזיות בתחום הכירורגיה: האם ומתי לבצע ניתוח לתיקון בקע בחולה הסובל מעודף משקל והאם ניתוחים קלים יכולים להתבצע גם על-ידי כירורגים כלליים – עלו לדיון ביום העיון השמיני שקיימו החברה לכירורגיה בריאטרית והחברה לכירורגיה של תיקון בקעים ושחזור דופן בטן, אותו אירח המרכז הרפואי "רמב"ם" בחיפה.

יום העיון הארצי, שאליו הגיעו מנתחים מכל הארץ וכן מומחים בכירורגיה פלסטית, התמקד בעיקר בתיקון בקעים בחולים הסובלים מעודף משקל חולני. המרצים התמקדו בשאלות: מתי לנתח את הבקעים - האם לפני הניתוח הבריאטרי, אחריו או באופן משולב.

יו"ר הכנס היה ד"ר עאדל אבו -סאלח, מנהל השרות לתיקון בקעים ושחזור דופן ב"רמב"ם". את התוכנית המדעית ארגנו במשותף ד"ר אבו-סאלח יחד עם פרופ' משנה קליני אחמד מחאג'נה, רופא בכיר במערך לכירורגיה כללית ברמב"ם ומומחה לניתוחים הבריאטריים.

רופאים מתמחים ומומחים הציגו את הטיעונים בעד ונגד תיקון הבקעים באוכלוסייה ספציפית זו של החולים. מהדיון עלה כי רוב המשתתפים סבורים שבקעים קטנים יחסית, עם סיכון גבוה לכליאת מעי, יש לתקן לפני הניתוח הבריאטרי או באופן משולב. במקרה של בקע גדול, שלא מהווה סכנה מידית לכליאה, יש להמתין עד לירידה במשקל והתייצבות מטבולית ורק לאחר מכן לבצע ניתוח משולב של תיקון הבקע יחד עם אבדומינופלסטיה ושחזור דופן הבטן.

בפאנל שעסק בניתוח בקעים מורכבים ומסובכים, תמך חלק גדול מהנוכחים בביצוע אותם ניתוחים בידי כירורגים מנוסים בתחום הזה וטען כי את המקרים הקלים יותר ניתן לבצע בידי כלל הכירורגים.

ביום העיון הוצג גם ניסיון של "רמב"ם" בניתוחים המשולבים לתיקון בקעים ושחזור דופן הבטן עם אבדומינופלסטיה בהרדמה אפידורלית סנסורית בלבד וללא צורך בהרדמה כללית.

נושאים קשורים:  חדשות,  יום עיון,  כינוס,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  ניתוח
תגובות
 

היה כנס מהנה ופורה .מקווה שכל המשתתפים נהנו .