מחקרים

גישה טיפולית חדשה להשמנת יתר

סקירה זו שפורסמה ב-Endocrine Reviews עוסקת בפוטנציאל של תאי שומן חום להוות יעד טיפולי בהשמנת יתר לאור ניצולת האנרגיה הגבוהה של תאים אלו

02.01.2018, 10:26

השמנה קשורה במגוון רחב של מצבים רפואיים כדוגמת סוכרת סוג 2 ומחלה קרדיווסקולרית ולפיכך אחראית לשיעורים גבוהים של תחלואה ותמותה. ניצולת אנרגיה גבוהה על ידי רקמת שומן חום מהווה אסטרטגיה חדשנית להפחתת מאגרי האנרגיה העודפים בהשמנת יתר. אדיפוציטים חומים משתמשים באנרגיה על מנת לייצר חום ומופעלים בעיקר בעת חשיפה לקור. מאחר וחשיפה ממושכת לקור לא מהווה טיפול אפשרי, חוקרים ברחבי העולם מחפשים דרכים לשפעל רקמת שומן חום או לגרום להפיכה של רקמת שומן לבן לשומן חום.

לאחרונה, התרומה של תאי מערכת החיסון בבקרת פעילות אדיפוציטים חומים והפיכה של רקמת שומן לבן לשומן חום זכתה לתשומת לב גוברת. מסתמן כי לאאוזינופילים ומקרופאג'ים המשופעלים במסלולים אלטרנטיביים תפקיד חשוב בבקרה זו.

סקירה רחבה זו עוסקת בגילוי המחודש של תאי שומן חום ומציעה פירוט של שיטות לשפעול והתמיינות של תאי שומן חום. בנוסף, הסקירה מתארת את המסלולים האימונולוגיים שהתגלו לאחרונה המעורבים בבקרה והתמיינות של רקמת שומן חום. התערבויות במסלולים אימונולוגיים הינן בעלות פוטנציאל להפוך את תאי השומן החום ליעד טיפולי בהשמנת יתר.

מקור: 

Berg van den, S.M. (2017) Endocrine Reviews. 38(1), 46

נושאים קשורים:  מחקרים,  שומן חום,  השמנת יתר,  התמיינות,  סקירה,  אימונולוגיה,  אאוזינופילים,  מאקרופאג'ים
תגובות