חדשות

ביה"ד לעבודה: על המדינה לשלם מענקי פריפריה לכל הרופאים המומחים שעברו

בית הדין לעבודה קיבל את עתירת הר"י: על המדינה לשלם את המענקים גם לרופאים מומחים שעברו לפריפריה ב-2014-2013 או שהגישו בקשות למענקים לפני כן

שביתת הרופאים: הפגנת רופאים במחאה על מצב הרפואה הציבורית
שביתת הרופאים: הפגנת רופאים במחאה על מצב הרפואה הציבורית (צילום: הר"י)

בית הדין לעבודה בבאר-שבע פסק שלשום (ב') שעל המדינה לשלם את מענקי הפריפריה לכל הרופאים שהגישו בקשות למענקים אלו לשנים 2012-2011 ועומדים בתנאי קבלתם, וכן למי מבין הרופאים שנקלטו בעבודה בפריפריה בשנים 2014-2013 ועומדים בתנאים.

לפני שש שנים ניהלה הר"י מאבק על הסכם שכר ובמסגרת המשא ומתן שהתנהל אז הושגה הסכמה על תוספת של 1,000 תקני רופאים בתקציב של 75 מיליון שקל בשנה לצורך מענקים לאלו מהם שיעברו לעבוד בפריפריה וכן למקצועות שבהם קיימת מצוקת כוח-אדם. בין המקצועות שהוגדרו אז היו אונקולוגיה, רפואה דחופה ובריאות הציבור.

עד מהרה התברר שהמדינה מסרבת לשלם את מענקי הפריפריה שהובטחו בהסכם לכל הרופאים המומחים שעזבו את מקומות עבודתם במרכז הארץ ונקלטו בבתי החולים, בעיקר בדרום. הר"י הגישה עתירה נגד המדינה בנושא.

בדיון טענה המדינה כי התחייבה למענקים רק לרופאים המתמחים שיעברו לעבוד בפריפריה ולא למומחים. כן נטען, שמסמך המענקים שנציגי האוצר חתמו עליו במו"מ איננו הסכם מחייב אלא רק "מסמך מדיניות" ואין אפשרות לאכוף אותו בבית הדין לעבודה.

אלא שסגן נשיא בית הדין לעבודה בבאר-שבע, השופט צבי פרנקל, לא קיבל את טיעוני המדינה וקבע בפסק הדין  שמסמך המענקים שכתב האוצר ליו"ר ההסתדרות הרפואית הוא מסמך מחייב, בין היתר משום שנכתב במקביל להסכם הקיבוצי שנחתם אז לאחר שביתת הרופאים.

בפסק הדין נקבע עוד שמדובר בהסכם קיבוצי שמסמך המענקים חלק ממנו ושנחתם לאחר שהרופאים יצאו למאבקם לשם חתימת הסכם שכר קיבוצי. במרכז אותו מאבק היו גם דרישת הרופאים למתן פתרון מטעם המדינה לבעיית המחסור של רופאים-מומחים במקצועות שהוגדרו כמקצועות במצוקה ולמחסור ברופאים בכלל בבתי החולים בפריפריה – מחסור שתוצאותיו מתבטאות בין השאר בשירותי רפואה ברמה נמוכה בהשוואה לזו שניתנת במרכז הארץ.

בפסק הדין נקבע עוד, שעל המדינה לספק את המענקים שהובטחו לכל הרופאים שנקלטו בבתי החולים בפריפריה בשנים 2014-2013 ושעמדו בתנאים שנקבעו, וכן להעביר את המענקים לכל הרופאים המומחים שהגישו את הבקשות למענקים אלו לשנים 2012-2011, בהתאם לסיכום עם האוצר, ולאחר שעמדו בכל התנאים שנקבעו לקבלת המענק.

נושאים קשורים:  חדשות,  בית הדין לעבודה,  הר"י,  מאבק,  שביתת הרופאים,  הסכם קיבוצי,  מענק פריפריה
תגובות