חדשות

צוות רופאים ברמב"ם ניתח תינוק בן חודשיים שנולד עם לסתות מחוברות

ככל הידוע דווחו עד כה בספרות המקצועית רק כ-50 מקרים מסוג זה שיש לטפל בהם בניתוח להפרדת הלסתות

ניתוח להפרדת לסתות ברמב"ם

צוות רופאים במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ביצע ניתוח לפתיחת חיבור בין לסתות בתינוק שנולד לפני כחודשיים עם מום נדיר: לסתות מחוברות. בית החולים מסר שככל הידוע דווחו עד כה בספרות המקצועית רק כ-50 מקרים מסוג זה שיש לטפל בהם בניתוח להפרדת הלסתות.

פרטי המקרה: תינוק מאזור המרכז נולד לפני כחודשיים והוריו גילו שהוא סובל מחך שסוע ותופעה נוספת מאד נדירה: לסתות מחוברות באמצעות רקמה רכה באופן שלא מתאפשרת פתיחה מלאה של הפה.

התפתחות של חיבור בין הלסתות - Congential maxillomandibular fusion - מיוחסת למספר סינדרומים גנטיים. מפאת מיעוט המקרים שדווחו בעולם, הסיבה להיווצרותו מום מולד זה עדיין לא ידועה כל צרכה. במקרים מסוימים מתפתח החיבור בין הלסתות באמצעות התאחות של העצמות ובמקרים אחרים באמצעות הרקמה, כפי שאירע במקרה הזה. אצל התינוק שטופל, החלקים הצדדיים בלסת היו מחוברים זה לזה בחניכיים, בעוד שבמרכז פיו נותר פתח צר שאפשר לו לאכול. בהתייעצות עם הרופאים הופנה התינוק למחלקת פה ולסת ברמב"ם בניהולו של פרופ' עדי רחמיאל. הוחלט לבצע ניתוח להפרדת הרקמות ופתיחת חיבור הלסתות בהקדם אפשרי, למרות גילו הצעיר של התינוק כיוון שלהערכת הרופאים דחיית ביצוע ניתוח שכזה יכול היה לגרום לנזק בהתפתחותו.

בית החולים מסר עוד כי הניתוח שמעולם לא בוצע עד עכשיו בישראל, נעשה בידי צוות רב תחומי: ד"ר עומרי אמודי, רופא בכיר בכירורגית פה ולסת וסגן מנהל המחלקה, שהוביל את הניתוח יחד עם ד"ר בועז פרנקל, כירורג בכיר בתחום פה ולסת וד"ר עמית להבי, מרדים בכיר המתמחה בילדים, ד"ר יאיר ישראל וד"ר שמרית ארבל-פראתי, המתמחים בכירורגית פה ולסת ופרופ' דרור איזנבוד, מנהל המחלקה לאורתודונטיה ומומחה במומי פנים מולדים.

"האתגר העיקרי שעמד בפני הצוות", מסרה דוברות בית החולים, "היה שלב ההרדמה של הפעוט, תוך כדי התמודדות עם הקושי שבהכנסת המכשור הרלוונטי דרך פיו, שפתיחתו מוגבלת".

בניתוח בוצע חיתוך עדין של הרקמות הרכות המחברות בין הלסת העליונה לתחתונה. לאחר מכן נצרבו האזורים שהופרדו כדי לעצור את הדימום ולאפשר לרקמה הפגועה להחלים בצורה מיטבית. בזמן הניתוח נלקחו מידות לפלטה אורתודונטית, על מנת להפריד בין הלסת העליונה ותחתונה וכדי למנוע את החיבור מחדש.

בתום הניתוח הועבר התינוק להמשך התאוששות ויממה בלבד לאחריו שוחרר לביתו. בתקופה הקרובה יצטרכו הוריו לבצע פעולות חוזרות להפרדת החניכיים באמצעות אצבע כדי למנוע התחברות הרקמות בשנית - וזאת עד שאזור הניתוח יחלים לחלוטין. בעקבות הניתוח לסתותיו של התינוק צפויות להתפתח באופן תקין וללא כל מגבלה, נמסר מבית החולים.

נושאים קשורים:  חדשות,  התפתחות של חיבור בין הלסתות,  סינדרום גנטי,  המרכז הרפואי "רמב"ם",  מום מולד
תגובות