חדשות

גידול במספר צנתורי המוח שבוצעו בבתי החולים בישראל בשנה האחרונה

משרד הבריאות מעריך כי גידול במספר המומחים מסביר חלק מהעלייה בשיעור צנתורי המוח, וכי גם קמפיין ציבורי להעלאת המודעות לתסמיני שבץ מוחי תרם לעלייה; ב"רמב"ם" בוצעו 104 צנתורי מוח בשנת 2017 לעומת כ-40 בשנה שעברה

CT של שבץ (צילום: אילוסטרציה)

בשנת 2017 חל גידול במספר צנתורי המוח שבוצעו בישראל; כך מדווח הבוקר (ב') העיתון "ידיעות אחרונות". על-פי הדיווח, ברמב"ם בוצעו 104 ניתוחים (לעומת 40 בשנה שעברה), באיכילוב 150 (לעומת 65, אך הנתונים כוללים גם טיפול באמצעות ממיס קרישה TPA), בנהרייה 70 (לעומת 66), בשיבא 70 (לעומת 60), בבילינסון 65 (לעומת 48), בשערי צדק 53 (לעומת אפס), באסף הרופא 48 (לעומת 40) ובסורוקה 80 (לעומת 61). הדסה לא מסר פרטים.

העיתון מסר כי משרד הבריאות מעריך ששתי סיבות מסבירות את העלייה במספר הצנתורים: קמפיין בתקשורת להעלאת המודעות לתסמיני שבץ מוחי, שהביא יותר חולים להגיע בזמן לבית חולים, וכן גידול במספר המומחים לצנתורי מוח ופתיחת יחידות צנתור נוספות או חדשות, כמו ב"שערי צדק".

העיתון מביא את התייחסויות מנכ"ל רמב"ם, פרופ' רפי ביאר וד"ר ענת חורב, מנהלת יחידת השבץ וצנתורי המוח ב"סורוקה". פרופ' ביאר אמר לעיתון: "יחידת צנתורי המוח בהובלת ד"ר איתן אברג'יל הראתה גידול במספר הצנתורים עם תוצאות קליניות מצוינות. תחום הטיפול בשבץ מוחי עובר מהפכה שיש לה השפעה אדירה על בריאות הציבור. יש חשיבות גדולה בקידום השיקום הנויורולגי שהוא חלק בלתי נפרד מהטיפול בשבץ".

ד"ר חורב אמרה: "תחום צנתורי המוח מצוי בתאוצה בשנים האחרונות לאור הקמפיינים ולאור הטכנולוגיה המתקדמת שהוכנסה לבתי החולים ומאפשרת פתרונות למחלות שעד לפני כמה שנים לא היה עבורן טיפול התערבותי".

מדי שנה, על פי הערכות משרד הבריאות, לוקים בשבץ מוחי כ-20 אלף ישראלים. רק רבע מהם יחזרו לתפקוד מלא, יותר מ-50% יסבלו מנכות או מפגיעה מוחית ו-15% ימותו. טיפול ממיס קרישה (בעירוי) יעיל רק כאשר הנפגע מגיע לבית החולים בתוך 4 שעות מרגע הופעת השבץ. בצנתור מוח, הקריש מוסר באמצעות צנתר שמוחדר למוח דרך עורק – והטיפול אפשרי גם לאחר 8 שעות מרגע הופעת השבץ.

נושאים קשורים:  חדשות,  צנתור,  מוח,  קריש,  TPA,  שבץ מוחי
תגובות