חדשות

הורי ילדים חולי סרטן: המשבר ב"הדסה" גבה חיי ארבעה ילדים

לפי דיווח בחדשות ערוץ 2 אתמול, הורי הילדים פנו באופן רשמי למבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, וביקשו ממני לנהל חקירה סביב פרשת המשבר ב"הדסה"

הורה של אחד הילדים המטופלים ב"הדסה" מתעמת עם מנהל בית החולים, פרופ' זאב רוטשטיין בחודש שעבר (צילום: הדס פרוש / "פלאש 90")

הורי ילדים חולי הסרטן שטופלו במחלקה ההמטו-אונקולוגית ב"הדסה" עין כרם, עד למשבר שפרץ בה ושהוביל להתפטרות כל סגל המחלקה, פנו בשבוע שעבר למבקר המדינה, השופט יוסף שפירא, ודרשו שיערוך ויפרסם דו"ח ביקורת על הפרשה. במכתבם ציינו, כי מאז התפטרות ששה הרופאים המומחים ושלושה המתמחים, נפטרו ארבעה ילדים חולים בגילאי 17-4 שקודם לכן טופלו במחלקה בהדסה. "המשבר גבה קורבנות בנפש", ציינו הורי הילדים בפנייתם.

כתב חברת החדשות יואב אבן, שדיווח על כך אמש (א'), מסר כי על פי מכתב הפנייה למבקר המדינה, הרוב המוחלט של הילדים שטופלו עד למשבר ב"הדסה" עברו לבתי החולים באזור תל אביב, וזאת משום שאינם סומכים על הצוות החדש שהגיע למחלקה. "במהלך ששה החודשים האחרונים הצטרפו למעגל החולים עוד 38 ילדים רק מהעיר ירושלים - אך רובם ככולם מחפשים את הטיפול במרכזים רפואיים אחרים ברחבי הארץ", נאמר לכתב על ידי הורי הילדים.

הורים הילדים החולים מאשימים: "סכנת החיים מרחפת מעל ראשם (של הילדים) באופן תמידי, בין אם זו הסכנה הגלומה במחלה ובין אם זאת סכנת החיים שנוצרת בהיעדר טיפול רפואי במרחק סביר מביתם".

"נציין, בלב כבד, כי המשבר הנורא הזה כבר גבה את קורבנותיו הראשונים", כתבו ההורים על פי הדיווח. "ילדים שקיפחו חייהם, בין היתר, בשל העובדה כי הזכות הבסיסי ביותר, - הזכות לקבל טיפול רפואי במרחק סביר מביתם - לא ניתנת להם".

עוד נמסר, כי במחלקה כ-150 ילדים חולים וילדים במעקב, שעברו להיות מטופלים באיכילוב, שיבא ושניידר, במקום במחלקה בהדסה שם טופלו לפני התפטרות הרופאים.

ההורים מסבירים עוד במכתבם למבקר המדינה: "המידע שהעברנו לנציגי משרדך מחייב מסקנה אחת ויחידה: המצב הנוכחי, בו אין מענה רפואי לילדים החולים בירושלים, איננו עומד בנורמות החוקיות הנהוגות בישראל, והוא מהווה פגיעה משמעותית בזכות הטבעית לחיים ובזכות הקבועה בחוק לקבלת טיפול רפואי נאות".

ההורים מאשימים את הרשויות, ש"לא חשבו על טובת ילדיהם כשניסו לגבש פתרון למשבר. מהמידע שעובר למשרדך עולה בבירור כי התנהלות רשויות המדינה במשבר נעשתה תוך שקילת שיקולים זרים ופסולים, מתוך ניגוד עניינים והכול תוך ניצול מעמד של נציגי ועובדי הציבור, שלא לטובת הציבור".

תגובת הדסה לא נמסרה.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  סרטן,  מבקר המדינה,  חקירה
תגובות
 

שהשר לשעבר,ליטמן יבקש סליחה מהקד"ב. וש פרופ.רוטשטיין ימשיך לחייך.רק ההיסטורי ישפוט אותם!

ח'כ ליצמן,
המשך לחגוג את ניצחונך שעליו כה התפארת.
מגיע לאחד שכמוך, יצור ללא רגשות חמלה, שתהיה רדוף כל ימיך בכעסם, שנאותיהם של ההורים האומללים , שבחלקם הפכו עקב כשלונך בטיפולך בטרגדיה הנוראית, שהרשית (אולי אף עודדת?) שתצא מכלל שליטה, להורים מיותמים.
מדוע לא פנית ללישכה לאתיקה של הר'י , כדי שתביע את דעתה הנחרצת והמחייבת ,כפי שנהוג , ובמיוחד כאשר קיימת להלן פלוגתא מקצועית-אתית בין שתי דעות של רופאים-מומחים ובכירים בהדסה ?
שנאתך העוורת להר'י היתה בעוכריך.
אינך ראוי לכהן כשר בריאות,
מי יתן שאותו "חלון הזדמנות עכשווי" ימשיך להתפתח , וחזרתך לתפקיד הנחשק כל כך על ידך, ואשר הינך מנצל לשם הטלת מורא ופחד על סביבותיך (ראה את מספרם העצום של ה"אנונימים"), כך שחזרתך לא תתאפשר.
אולי ראש הממשלה, יחדל להאחז ב" ציציות טליתך" וסוף-סוף יבין כי "הצלת חיים" קודמת לכל עיקרון אחר!
מי יתן....
בלב כואב עם הילדים החולים התמימים ועם ההורים הנואשים,
פרופ' תיאו דב גולן.

אנונימי/ת
27.12.2017, 13:45

עצוב מאוד.
אולם לצערנו במחלות ממאירות בילדים, עדיין אין ריפוי של 100%.
האם מי מהילדים שנפטר- מותו נגרם מהפרשיה המצערת?
ושוב, אין בכוונתי להמעיט מהאחריות של המעורבים במשבר זה, שקידמו אג'נדה אישית על גבם של ילדים והורים האומללים.

אנונימי/ת
31.12.2017, 20:11

ואולי היו נפטרים בכל מקרה? עד מתי התקשורת, אפילו המקצועית, תתפתה לאג׳נדה של המשפחות ומי שמאחוריהן?? אפילו האתר שלכם היה צריך לעדן את הכותרת. ״המשפחות מאשימות כי ילדים נפטרו עקב המשבר״. וכמובן הביאו הוכחות. אם יש.

אנונימי/ת
02.01.2018, 10:57

כואב הלב. המשבר לא תם ולא נשלם