חדשות

פרופ' אליעזר רחמילביץ', המטולוג בכיר ורופאו של ראש הממשלה, הלך לעולמו

פרופ' רחמילביץ' נפטר שלשום (שבת) בגיל 82, ויובא למנוחות היום ב-14:00; ראש הממשלה ספד לו: "מהבולטים ברופאי ישראל ובעל מוניטין בהמטולוגיה"

פרופ' אליעזר רחמילביץ' בשנה שעברה (במרכז), נציג הר"י בדיון על המשבר ב"הדסה" במארס 2016 (צילום: ועדת הבריאות של הכנסת)

פרופ' אליעזר רחמילביץ', מומחה בהמטולוגיה שעמד במשך שנים בראש המחלקות בתחום הזה ב"הדסה" ואחר כך ב"וולפסון", הלך אור לאתמול לעולמו, בגיל 82. הוא יובא למנוחות היום (יום ב') ב-14:00 בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

פרופ' רחמילביץ' למד רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והתמחה ברפואה בפנימית והמטולוגיה ב"הדסה". הוא עבד כמה שנים בבית החולים האוניברסיטאי בבוסטון. ב-1966 הצטרף לסגל האקדמי של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית וקודם לפרופסור מן המניין.

פרופ' רחמילביץ' נחשב לאחד מבכירי ההמטולוגים בישראל והיה נציב קבילות הציבור הראשון במשרד הבריאות. הוא היה חבר בוועדה שבדקה את פרשת השמדת מנות הדם של יהודי אתיופיה, והיה בין הרופאים המשתילים הראשונים של מח עצם בילדים בישראל.

ב-1996 היה מעורב בפרשה שבה טיפל בנערה שחלתה בלוקמיה וסרטן לימפומה. הנערה, דסי רבינוביץ', החליטה לקבל את הטיפול הרפואי בבית החולים "רמב"ם" ולהמשיך ולקבל טיפולים תומכים ב"הדסה" הקרוב לביתה. פרופ' רחמילביץ' זעם על החלטתה לעזוב את "הדסה" לבית חולים אחר וסירב לתת לה טיפול. הוא הורה לרופאיו שלא לתת לה מענה.

הפרשה פורסמה בתקשורת בעקבות זאת הוקמה על ידי משרד הבריאות ועדה שבדקה את התלונה. הוחלט להגיש קובלנה נגד פרופ' רחמילביץ'. האשמה: "רשלנות והתנהגות שאיננה הולמת רופא". שנתיים מאוחר יותר קבע רוב של חברי הועדה כי התנהגותו איננה הולמת רופא וכי ההנחיה שלו הייתה בעלת פוטנציאל לפגיעה גופנית קשה ואף מסכנת חיים. רחמילביץ' ננזף בעקבות התנהלותו.

באחרונה היה פרופ' רחמילביץ' מעורב מאחורי הקלעים במשבר שהתחולל במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בבית החולים "הדסה". הוא ניסה לגייס כספים להוספת מיטות למחלקה, כדי להחזיר אליה את תשעה הרופאים שעזבו, אך הניסיון לא צלח. בוועדת הבריאות של הכנסת שעסקה בפרשה אמר, שאין להשתיל מח עצם בילדים במחלקה שנועדה להשתלות במבוגרים, כפי שהחליטו לעשות ב"הדסה".

פרופ' רחמילביץ' היה גם רופאו האישי של ראש הממשלה נתניהו ובהתאם לבקשתו פרסם דו"ח מפורט על מצב בריאותו ב-2006. אתמול נמסר מלשכת נתניהו: "ראש הממשלה ורעייתו מביעים צער עמוק על פטירתו של פרופ’ רחמילביץ' שהיה מהבולטים ברופאי ישראל ובעל מוניטין בהמטולוגיה. הוא היה בנו של רופא גדול והמשיך את המסורת של אביו. היה ידיד המשפחה. אנו אסירי תודה על עזרתו המסורה בטיפול בהורינו הקשישים בשנות חוליים ושולחים תנחומים לרעייתו ולכל בני משפחתו".

נושאים קשורים:  חדשות,  הספד,  פרופ' אליעזר רחמילביץ',  המרכז הרפואי "הדסה",  משבר ב"הדסה"
תגובות

יהי זכרו ברוך!