חדשות

משרד הבריאות בדו"ח מיוחד: חלק ממכוני הקעקועים מהווים "מוקדי סיכון בריאותיים"

הדו"ח מפרט בדיקות שנעשו ב-19 מכונים במרכז הארץ - בתל-אביב, בגבעתיים וברמת גן - ובהם נמצאו תנאי תברואה לא תקינים ורמת מודעות נמוכה לכללי התברואה

קעקוע (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות פירסם בסוף השבוע דו"ח מיוחד בעקבות מבצע לאיתור בתי עסק ומכונים העוסקים בקעקועים, בו נקבע כי חלק מהם מהווים "מוקדי סיכון בריאותיים".

הדו"ח מפרט בדיקות שנעשו ב-19 מכונים במרכז הארץ - רובם בתל-אביב והאחרים בגבעתיים ורמת גן - ובהם נמצאו תנאי תברואה לא תקינים, אי הקפדה על השלכת מחטים לפחים ייעודיים וקעקוע ילדים מתחת לגיל 16 ללא אישור הורים.

במשרד הבריאות מעריכים, שבמחוז תל אביב בלבד כ-50 עסקי קעקוע ופירסינג ולא כולם הם בעלי רישיון עסק כנדרש. ללשכת הבריאות האזורית הגיעו באחרונה דיווחים על שני אירועי תחלואה הקשורים לפירסינג וקעקועים.

את הביקורות ערכו מפקחי בריאות הסביבה והן נעשו באקראי ללא תיאום מראש. חלק ממכוני הקעקועים והפירסינג פועלים ללא רישיון עסק. ברובם לא מתקיימים התנאים הנדרשים לניהול נכון של עסקי קעקוע. בחלק מהם בעלי מכון הקעקועים עצמם לא עומדים בדרישות בחוק ופעילותם מגדילה את הפוטנציאל לזיהומים אצל הלקוחות. בסך הכל, נמסר, נמצאה רמת מודעות נמוכה לכללי תברואה וכן היעדר הקפדה על עבודה בתנאי תברואה נאותים.

באחד המכונים שנבדקו נמצא כי הטיפול נעשה במחטים משומשות, כי לא מתבצע פינוי פסולת חדה וכי המחטים נזרקות במכלי האשפה הרגילים. במכון נוסף לא מתבצע פינוי פסולת חדה כנדרש, והמחטים אינן נזרקות כאשפה סניטרית.

למרות שהחוק מחייב זאת, מעט ממכוני הפירסינג והקעקועים דורשים מילדים מתחת לגיל 16 הצגת אישור מההורים לביצוע הפעולה. 15 מבין 19 בעלי העסקים שנבדקו לא הקפידו על נוהל זה של משרד הבריאות. הפקחים דרשו בעת הביקורת לקבל את ההרכב הכימי של צבעי הקעקועים על מנת לבדוק אם הם מסוכנים לציבור.

פקחי המשרד קבעו שבחלק מהמקומות יש לבטל את רישיון העסק שניתן על ידי משרד הבריאות ולדרוש מהרשות המקומית את הפסקת הפעילות עד לעמידה בדרישות. לכמה מכונים עסקים ניתנה אורכה של 20-30 יום לתיקון הליקויים, לפני נקיטת צעדים משפטיים.

בעקבות הממצאים הודיע משרד הבריאות כי לשכת הבריאות בתל אביב מתכוונת לערוך בשנה הבאה יום הדרכה לבעלי עסקי הקעקועים להגברת המודעות לשמירה מוקפדת על תנאי תברואה ונוהלי עבודה תקינים לשם שמירה על בריאות לקוחותיהם.

הדו"ח המלא

נושאים קשורים:  חדשות,  משרד הבריאות,  קעקועים,  בדיקות,  ביקורת,  דו"ח
תגובות