חדשות

האיגוד לכירורגיה פלסטית מעוניין לשנות סיווג חומרי מילוי מ"אביזר" ל"תכשיר" רפואי

האיגוד הפיץ אתמול (ג') מסמך מפורט בו הוא מזהיר מפני שימוש בחומרים כמו חומצה היאלורונית על ידי רופאי שיניים, קוסמטיקאיות או ספרים, וקורא לשנות את סיווג החומר ל"תכשיר רפואי" כדי להגביר הפיקוח עליו

הזרקת חומרי מילוי (צילום: אילוסטרציה)

בעקבות העלייה שחלה באחרונה בדיווחי התקשורת על סיבוכים חמורים הקשורים להזרקות חומרים שונים, כמו חומצה היאלורונית, שבהם נעשה שימוש על ידי גורמים לא מוסמכים, יוזם האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית שינוי בסיווג חומרי המילוי. לדברי האיגוד, הוא מעוניין לשנות את סיווג החומרים מאביזר רפואי לסיווג של תכשיר רפואי, כמו תרופת מרשם.

האיגוד הפיץ אתמול (ג') מסמך מפורט בנושא. ד"ר מאיר כהן, מומחה לכירורגיה פלסטית ויו"ר האיגוד, אמר: "מכיוון שחומרי המילוי מסווגים כיום כאביזר בלבד, הפיקוח עליהם הוא פחות טוב ומתרחשת הקלת ראש מדאיגה בשימוש בהם.

"חומרי המילוי נמכרים ישירות לגורמים מסחריים, לעיתים ללא צורך במרשם - מה שגורם לזמינות יתר של השימוש בחומרים אלו על ידי מי שאין לו היתר לעסוק ברפואה – כמו למשל: קוסמטיקאיות, ספרים וגם אזרחים המזריקים אותם לעצמם או כאלו שלא הותר להם לעסוק בהזרקות מחוץ לחלל הפה - כמו רופאי שיניים".

ד"ר כהן מסר, כי לאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית הגיעו דיווחים רבים על סיבוכים חמורים וקבועים שהופיעו אצל מי שטופלו בחומרים אלו וקשורים לחומצה היאלרונית - בעיקר בשימוש על ידי גורמים לא מוסמכים. "חשוב להזכיר כי מדובר בחומרי מילוי המכילים תרופות כמו לידוקאין היוצרים גם שינויים פרמקולוגיים בעור ומסכנים את המטופל. לידוקאין בתוך חומר מילוי נחשב נכון להיום אביזר, בעוד שהוא תרופה".

הוא הוסיף: "יצוין כי נכון להיום בישראל בוטוקס כבר הוגדר כתכשיר רפואי אך יחד עם זאת ועד האיגוד סבור כי גם תכשיר זה עדיין נדרש לפיקוח ולאכיפה הולמים".

נושאים קשורים:  חדשות,  הזרקה,  בוטוקס,  חומצה היאלורונית,  סיווג,  תכשיר רפואי,  אביזר רפואי,  נייר עמדה
תגובות

רופאי שיניים מחזיקים מזרק ומזריקים כל חצי שעה במשך כלל שעות העבודה שלהם
הם מיומנים להזריק יותר מכל רופא אחר ובטח שיותר מגניקולוגים או רופא עיניים ועוד...מה עוד שהם הכי מתמצאים באנטומיה של הפנים וראש צוואר
נראה שלאיגוד הפלסטיקאים חסרה הכנסה או מעוניינים במונופול
שהרי הם רגילים ל$$$$$$$$$
מספיק להשתלח ברופאי השיניים- הם רופאים לכל דבר!!