חדשות

אושרה בקריאה ראשונה: חובת החזקת מזרקי אפינפרין במוסדות חינוך ובצה"ל

הצעת החוק קובעת כי לא יינתן רישיון למעון, למעון יום שיקומי או לבתי ספר שלא יציבו מזרק EpiPen, וכן כי החובה תחול על צה"ל, משטרת ישראל, השב"ס ומערך הכבאות

מזרק "אפיפן" לטיפול חירום בתגובה אלרגית (צילום: אילוסטרציה)

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ג') בקריאה ראשונה את הצעת החוק המשותפת לח"כ יהודה גליק ולח"כ יואל חסון, המחייבת החזקת מזרקים לטיפול מציל חיים בהתקף אלרגיה (אפינפרין), במוסדות חינוך, מעונות יום ובכוחות הביטחון.

הצעת החוק מחייבת מוסד חינוכי ובכלל זה מעון ששוהים בו עד עשרה פעוטות לפחות עד גיל 3 ומעון יום שיקומי, להחזיק במזרק אפינפרין. הצעת החוק קובעת כי לא יינתן רישיון למעון, למעון יום שיקומי, ולמי שמחזיק בבית ספר שלא יציב מזרק כאמור. הצעת החוק תחול גם על צה"ל, משטרת ישראל, השב"ס ומערך הכבאות - בהתאם לנהלים פנימיים שיקבעו על ידם.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי "תגובה אלרגית עקב חשיפה לאלרגנים מתבטאת בתסמינים בדרגות חומרה שונות ובכלל זה קשיי נשימה, הרחבת כלי הדם, ירידה בלחץ הדם ואיבוד ההכרה, עד כדי סכנת חיים.

"בתגובה קשה זו ניתן לטיפול באמצעות אפינפרין (EpiPen), מזרק המכיל אדרנלין. הזרקת האדרנלין לירך גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים. מדובר בפעולה מצילת חיים שיש לבצעה בשטח, באופן מידי, שכן הידרדרות תופעות האלרגיה עד למצב של חנק ומוות עשויה להמשך דקות מעטות.

"כ-50% מתושבי ישראל ידועים כסובלים מאלרגיות למזון ברמות שונות, מתוכם כ-8% מאוכלוסיית הילדים. בממוצע מתרחשים בישראל שני מקרי מוות בשנה עקב אלרגיה למזון ומקרים נוספים של סיבוכים בדרגות חומרה שונות".

אתמול אמר ח"כ גליק: "החזקת המזרקים במוסדות החינוך נועדה להציל חיי ילדים ופעוטות. מדובר בחוק שמציל חיי אדם. אני שמח שמשרדי הממשלה והמחוקקים מבינים את חשיבות הדבר ואני מקווה שיכנס בהקדם לספר החוקים".

ח״כ יואל חסון הוסיף: "אני מברך על הכרעת הכנסת שנתנה אור ירוק למהלך מציל חיים. אני גאה ליזום הצעת חוק שהיא מעל מחנות פוליטיים ושנועדה לשרת אזרחים רבים שנקלעים למצבי חירום רפואיים. הימצאות מזרק אפינפרין מבטיח את שלומם של הסובלים מאלרגיה במקרי חירום ומונע מקרי מוות מיותרים".

נושאים קשורים:  חדשות,  EpiPen,  הצעת חוק,  כנסת,  אפינפרין,  אלרגיה,  חירום,  חובה,  ח"כ יהודה גליק
תגובות