חדשות

בית הדין הארצי לעבודה הכיר בהר"י כארגון העובדים היציג בקופת חולים "מאוחדת"

בית הדין קיבל אתמול את הערעור שהגישה הר"י על החלטה קודמת של ערכאה נמוכה יותר, וקבע כי "משלהי 2015 הר"י היא הארגון היציג של הרופאים בקופה"; הר"י הודיעה כי תנהל משא ומתן עם הנהלת הקופה על הסכם קיבוצי שאמור לשפר משמעותית תנאי העבודה של הרופאים

סניף קופת חולים מאוחדת בירושלים (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)
סניף קופת חולים מאוחדת בירושלים (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

בית הדין הארצי לעבודה קיבל אתמול (ג') ברוב של 1-4 את עמדת ההסתדרות הרפואית, וקבע כי הר"י היא ארגון הרופאים היציג של רופאי קופת חולים מאוחדת לצורך ניהול מו"מ עם הנהלת הקופה על הסכם קיבוצי שאמור לשפר משמעותית את תנאי עבודתם, שכרם רווחתם והביטחון התעסוקתי של רופאי הקופה.

בהרכב בית הדין ישבו סגנית הנשיא ורדה וירט-ליבנה, השופט אילן איטח, השופטת חני אופק גנדלר ונציג הציבורי ראובן רבינוביץ (עובדים) ושלמה נוימן (מעסיקים).

פסק הדין, המשתרע על פני 54 עמודים, ניתן בעקבות ערעור שהגישה  הר"י על החלטת בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב - לאחר שזה דחה את בקשתה להכיר בה כארגון העובדים היציג של הרופאים השכירים ב"מאוחדת".

פסק הדין מפרט ארוכות את כל השתלשלות הסכסוך, שהחל בינואר 2015, כאשר יו"ר הר"י פרופ' ליאוניד אידלמן פנה במכתב למנכ"ל הקופה, זאב וורמברנד, בבקשה לנהל מו"מ על הסכם קיבוצי לרופאים. "מאוחדת" לא השיבה לפנייה וגם לפניות מאוחרות ובעקבות זאת הגישה הר"י באוקטובר 2015 עתירה לבית הדין האזורי.

בית הדין האזורי דחה את בקשת הר"י להיות צד במו"מ לרופאי "מאוחדת" ובפסק הדין קבע ש"בשלב זה אין לראות בהר"י ארגון עובדים יציג ב'מאוחדת'". הקופה דיווחה שהיא מעסיקה 760 רופאים, 78 מהם בעלי "דירוג דרגה" והיתר בהסכם אישי – כך שהיה על הר"י להוכיח שלפחות 254 מהרופאים הצטרפו אליה כחברים.

בית הדין הארצי הציע במהלך הערעור שבו דן שהצדדים יגיעו להסדר ביניהם. "מאוחדת" התנגדה להצעה בנימוקים שונים.

בפסק הדין המפורט שניתן אתמול דן בית הדין בשורה ארוכה של נושאים בכל הנוגע להסכם קיבוצי מול אישי, סוגיית ההתארגנות, אילו חברים של ארגון עובדים נמנים לצורך המבחן הכמותי, סוגיית ההצטרפות מדעת ומרצון חופשי לארגון ונוספים.

כמו כן, בחן בית הדין את תהליך קבלת חבר להר"י, הפסקת החברות, בחן את הטפסים השונים הנדרשים לשם כך, מי מוכרים כחברים מן המניין ושלא מן המניין.

ב-16 בנובמבר 2015, כך נכתב בפסק הדין, המציאה הר"י ל"מאוחדת" רשימה שמית, כולל מספרי זהות של 319 רופאים המועסקים בקופה המשלמים דמי חבר בהר"י.

השופט אילן איטח, שכתב את פסק הדין, קבע כי יש לקבל את ערעור הר"י ויוצהר כי בשלהי 2015 הפכה ההסתדרות הרפואית לארגון היציג של רופאי "מאוחדת" ולפיכך על הקופה מוטלת החובה לנהל עם הר"י מו"מ לכריתת הסכם קיבוצי. שני השופטים האחרים שישבו בדין הצטרפו להחלטה וכן נציג ציבור העובדים. רק נציג המעסיקים הביע התנגדות ופירט את הנימוקים.

פסק הדין המלא של בית הדין הארצי לענייני עבודה

נושאים קשורים:  חדשות,  קופת חולים מאוחדת,  הר"י,  בית הדין לעבודה,  ערעור,  הכרה,  הסכם קיבוצי
תגובות