מנהלי בנקי זרע בבתי החולים בארץ קיבלו בימים האחרונים הודעת אזהרה ממשרד הבריאות, לפיה נולדו באחרונה בישראל שני תינוקות עם מומים מולדים מתרומות זרע. לפי ההודעה, התרומות היו קשורות למחלות גנטיות קשות, הכרוכות במומים ובפיגור. מנהלי בנקי הזרע נקראו לוודא שאינם עושים שימוש בתרומות אלו; כך דיווח הבוקר (ה') העיתון "ישראל היום".

בדיווח נמסר, כי המקרים התגלו לאחר לידת התינוקות. זהות תורמי זרע נשמרת בקפידה והאנונימיות והסודיות מובטחות, אולם במקרה החריג הזה הופצו לכלל בנקי הזרע ארבע ספרות מתוך מספרי הזהות של שני התורמים, כדי לאפשר לבנקי הזרע לוודא שאינם עושים שימוש בתרומות הזרע של שניהם.

בישראל אין עדיין חוק המסדיר את פעולת בנקי הזרע ואין מאגר מידע מרכזי שיכול לתת מידע כמה תרומות זרע הגיעו מתורם מסוים, ובאילו בתי חולים נתרמו.

עוד דווח, כי אחד התינוקות נולד עם מום קשה בתעלת העצבים הגורם לנכות. לתינוק האחר מום המאופיין בהתפתחות לא שלמה של גלגל העין. תסמונת נדירה זאת עלולה לגרום למגוון מצבים, החל מפגיעה בראייה ועד עיוורון. שתי התסמונות מלוות גם במוגבלות שכלית והתפתחותית. הממצאים הגנטיים התגלו בבדיקת "צ'יפ גנטי" שנערכה לתינוקות.

העיתון מסר, כי בהודעת האזהרה שהועברה לבנקי הזרע, כתב ד"ר יורם לוטן, מ"מ ראש האגף לרישוי מוסדות במשרד הבריאות: "באופן חריג, בהתחשב בסכנה המיידית לבריאות הציבור ובשל חשיבות ההגנה על שלום ובריאות הנשים הנתרמות והילדים שייוולדו, הוחלט שיש מקום ליידע את כלל בנקי הזרע בארבע הספרות האחרונות של תעודת הזהות של התורמים האלו".

מנהלי בנקי הזרע התבקשו לברר אם יש ברשותם תרומת זרע מאותם אנשים. משרד הבריאות הנחה להפסיק להשתמש בתרומות הזרע שלהם ולזמן לבדיקה נשים שהרו מזרע התורמים.

אם עדיין לא נעשתה הפריה, יש ליידע את הנשים ולהחליף את תורם הזרע עבורן, נמסר בהודעה. אם נעשתה הפריה והנשים הרו, יש להזמין אותן לבנק הזרע להמשך בירור והתייעצות. "בעקבות המקרה אנו עורכים דיון מקיף בהשלכות המקרה הזה", נמסר בתגובת משרד הבריאות.

בישראל 17 בנקי זרע, מהם ארבעה פרטיים (אסותא, קריו-בנק, בנק הזרע בבית החולים אלישע ומדיקל סנטר בהרצליה). היתר נמצאים בבתי חולים ציבוריים שונים. בנקי הזרע פועלים מתוקף נהלים ועדיין לא נחקק חוק המסדיר את פעילותם. אין הנחיות מחייבות לגבי בדיקות גנטיות לתורמים או לגבי מספר התרומות המותרות או מספר הצאצאים לכל תורם.

העיתון ציטט את פרופ' טליה אלדר גבע, יו"ר האיגוד הישראלי לחקר הפוריות (איל"ה), שאמרה: "רמת הבטיחות של תרומה בבנק הזרע היא בטוחה כמו ניסיון להיכנס להיריון בכל זוגיות אחרת. גם בזוגיות ייתכן שייוולד תינוק עם מום נדיר. ההמלצה כיום לכל בנקי הזרע היא: לבצע בדיקות בסיסיות שבסל הבריאות. המחלות עליהן מדובר במקרה זה נדירות ביותר ובדיקות להן לא נעשות בשגרה. לא ייתכן שיבדקו את כל המומים הגנטיים. נשים שהרו מתרומת זרע והן בהיריון עכשיו, יכולות לפנות לבנק הזרע כדי להיות בטוחות. משרד הבריאות נהג נכון כשהעביר לבנקי הזרע את האחריות לבדוק אם יש עוד הריונות כאלה. זה מקרה מאוד חריג".