חדשות

מקרה חריג: משרד הבריאות מזהיר משני תורמי זרע שהם נשאי מחלות גנטיות

משרד הבריאות הפיץ ל-17 בנקי הזרע הפועלים בארץ ארבע ספרות מתוך תעודת הזהות של שני התורמים, שהתגלו בדיעבד כנשאים של מחלות גנטיות שהתבטאו בשני תינוקות שנולדו לאחרונה; בכיר במשרד הבריאות הצדיק את הצעד: "סכנה מיידית לבריאות הציבור"

גנטיקה, ריצוף דנ"א (צילום: אילוסטרציה)

מנהלי בנקי זרע בבתי החולים בארץ קיבלו בימים האחרונים הודעת אזהרה ממשרד הבריאות, לפיה נולדו באחרונה בישראל שני תינוקות עם מומים מולדים מתרומות זרע. לפי ההודעה, התרומות היו קשורות למחלות גנטיות קשות, הכרוכות במומים ובפיגור. מנהלי בנקי הזרע נקראו לוודא שאינם עושים שימוש בתרומות אלו; כך דיווח הבוקר (ה') העיתון "ישראל היום".

בדיווח נמסר, כי המקרים התגלו לאחר לידת התינוקות. זהות תורמי זרע נשמרת בקפידה והאנונימיות והסודיות מובטחות, אולם במקרה החריג הזה הופצו לכלל בנקי הזרע ארבע ספרות מתוך מספרי הזהות של שני התורמים, כדי לאפשר לבנקי הזרע לוודא שאינם עושים שימוש בתרומות הזרע של שניהם.

בישראל אין עדיין חוק המסדיר את פעולת בנקי הזרע ואין מאגר מידע מרכזי שיכול לתת מידע כמה תרומות זרע הגיעו מתורם מסוים, ובאילו בתי חולים נתרמו.

עוד דווח, כי אחד התינוקות נולד עם מום קשה בתעלת העצבים הגורם לנכות. לתינוק האחר מום המאופיין בהתפתחות לא שלמה של גלגל העין. תסמונת נדירה זאת עלולה לגרום למגוון מצבים, החל מפגיעה בראייה ועד עיוורון. שתי התסמונות מלוות גם במוגבלות שכלית והתפתחותית. הממצאים הגנטיים התגלו בבדיקת "צ'יפ גנטי" שנערכה לתינוקות.
מקרה מאוד חריג".

נושאים קשורים:  חדשות,  תרומת זרע,  משרד הבריאות,  אזהרה,  ד"ר יורם לוטן,  סיכון,  בדיקות גנטיות
תגובות