חדשות

בית החולים "קפלן" ברחובות פתח בקמפיין חדש למחלקת היולדות שלו

תחת הכותרת "לא נולדנו אתמול" פתח בית החולים "קפלן" במסע פרסום, במטרה להיאבק בזליגת לידות לבית החולים החדש "אסותא" באשדוד

המרכז הרפואי קפלן ברחובות. הכללית תעביר למדינה שטחים מבית החולים (צילום: "קפלן")

בית החולים "קפלן" ברחובות פתח בקמפיין חדש למחלקת היולדות שלנו תחת הכותרת: "לא נולדנו אתמול", שהוא למעשה חלק ממאבק הישרדות מול בית החולים הציבורי החדש של "אסותא" אשדוד, שפתח לפני חודש מחלקת יולדות. בעקבות זאת שיעור ניכר מהלידות באזור עבר מקפלן לאסותא; כך מדווח הבוקר (ד') היומון "כלכליסט".

בדיווח נמסר, כי הקמפיין נולד מאחר ש"קפלן" נפגע מאוד מפתיחת "אסותא" אשדוד ונמצא בגירעון של יותר מ־200 מיליון שקל. אתמול פורסם שהמדינה הציעה ל"שירותי בריאות כללית", בעלת בית החולים ברחובות להעבירו לבעלות של קופה אחרת. הכללית מסרבת להצעה.

עוד נמסר בדיווח כי "קפלן" מתמקד בקמפיין דווקא במחלקת היולדות שלו ולא בשירותים אחרים מאחר שלידות מהוות עסק מאוד רווחי עבור כל בית חולים כללי וציבורי. עבור כל לידה מקבל בית החולים 13,400 שקל מהביטוח הלאומי. כשמדובר בלידת פג ניתנת תוספת משמעותית בהיותה סבוכה יותר. בבית חולים בסדר גודל של "קפלן" מדובר במאות לידות בחודש.

פתיחת בית החולים הציבורי של "אסותא" באשדוד פגעה גם בבית החולים הסמוך, "ברזילי" באשקלון, והפערים בחדשנות, בטכנולוגיות ובנראות המבנים בין "אסותא" אשדוד החדש לשני בתי החולים הוותיקים מאד – גדולים. פתיחת "אסותא" אשדוד גרמה לזליגת כוח אדם רפואי אליו מ"ברזילי" ומ"קפלן". בין הסיבות לכך: אפשרות תעסוקתית אטרקטיבית, בתנאים עבודה נוחים ובמוסד יותר מודרני. באזור יש מחסור גדול של רופאים ואחיות, כמו במדינה כולה.

העיתון הדגיש, כי על מנת להתמודד עם העזיבה הצפויה של כוח אדם זה הורתה נציבות שירות המדינה לבתי החולים הממשלתיים לגייס כוח אדם נוסף ואף אפשרה להם לחרוג מהתקנים הסטנדרטיים, כך שברזילי מקבל גב מהמדינה וזאת בשונה מקפלן שבבעלות "הכללית".

בדיווח מפורטים המענקים שמהם נהנה אסותא אשדוד בשנה שעברה: מענק חד פעמי של יותר מ־400 מיליון שקל, היתרים ורישיונות בתמורה לוויתור על שר"פ בין אלו שירותים רווחיים כמו יחידת IVF, יחידת צנתורים ושני מאיצים קוויים. המדינה השקיעה עד כה 764 מיליון שקל בבית החולים באשדוד ורשת אסותא הוסיפה מההון העצמי שלה יותר מ־300 מיליון שקל.

כיום יש באסותא אשדוד 300 מיטות והוא צפוי לקלוט 70–80 אלף ביקורי מטופלים בשנה; המיון תוכנן לטפל בכ-250 ביקורים ביום; בית החולים יעסיק כ־1,200 עובדים, מהם כ־500 אחיות ועובדי סיעוד וכ־250 רופאים.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "קפלן",  שירותי בריאות כללית,  אסותא
תגובות