מנכ"ל "שירותי בריאות כללית", נועז בר ניר, שיגר אתמול (ג') מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, המכהן כשר הבריאות בפועל, ולשר האוצר משה כחלון, בעקבות הפרסום על הצעת המדינה לקופת חולים "כללית" לוותר על בית החולים "קפלן" שבבעלותה. במכתבו מאשים בר ניר את המדינה על שהיא "מפקירה את בתי החולים הציבוריים שאינם ממשלתיים".

מי שהביעה עניין בהעברת קפלן לאחריותה היא קופת חולים "מאוחדת", שהיא השלישית בגודלה בישראל. כיום אין בבעלותה שום בית חולים ציבורי. באחרונה החליטה "מאוחדת" להתרחב ולרכוש 40% ממניות רשת נ.א.ר.א. המפעילה בתי חולים פרטיים. "קפלן" נמצא בגירעון כבד של מעל 200 מיליון שקל, ונפגע באחרונה מפתיחת בית החולים החדש של "אסותא" באשדוד הסמוכה לרחובות. הבעלות על "אסותא" נמצאת בידי "מכבי".

אתמול גם שיגר מנהל בית החולים קפלן, ד"ר קרלוס גרוזמן, מכתב הרגעה לעובדים, בו ציין כי "מדובר בהצעה של משרד האוצר אשר הנהלת הכללית מוחה נגדה ומתנגדת לה בתוקף".

בר ניר הביע התנגדות חריפה למהלך במכתב ששיגר. לדבריו, "לצערנו, בעוד הממשלה מספקת תמיכה בהיקף של 3 מיליארד שקל לבתי החולים שלה (הממשלתיים) הרי שלגבי בתי החולים שאינם שלה מעדיפה הממשלה לשבת בחוסר מעש עד לקריסתם בזה אחר זה". בהמשך המכתב מפרט בר ניר את פשיטות הרגל של בתי החולים "ביקור חולים", "הדסה" ו"לניאדו", שהם כולם בבעלות מלכ"רים.

"בתי החולים של הכללית מובילים באיכות ובשירות על פי המדדים הלאומיים, והם פועלים בגירעון זהה לגירעון של בתי החולים הממשלתיים, אולם גם הם הופקרו על ידי המדינה שמעדיפה לממן את בתי החולים שלה", כתב בר ניר.

"במקום להטיל מסך עשן על בעיית הגירעון המובנה של בתי החולים וליצור אשליה כי העברת בית חולים אחד לגורם ניהולי אחר תפתור את בעיות בתי החולים שאינם ממשלתיים, ניתן לצפות ממדינה אחראית שלא תפקיר 30% ממיטות האשפוז ותסייע לכללית באותו הסיוע הניתן לבתי החולים הממשלתיים", הוסיף.

"נדגיש", הוסיף מנכ"ל הכללית, "כי אם המדינה מעוניינת להעביר בית חולים כללי לאחת מקופות החולים – יכולה הייתה המדינה לשקול העברת בית חולים ממשלתי, שגם הוא בגירעון כבד. אולם אין ספק שהמטרה האמתית היא להטיל מיסוך על בעיית גירעון בתי החולים".

למכתב צורפו נתונים מתוך הדו"ח הפיננסי של משרד הבריאות לשנת 2015 על בתי החולים, בו נכתב, כי "סבסוד בתי החולים הכפיל עצמו ביותר מפי 4 בשנים 2007 ועד 2015... סך הסבסוד הישיר שניתן לבתי החולים הממשלתיים בשנת 2015 הינו 1.9 מיליארד שקל ובשנת 2016 – 2 מיליארד... הגרעון התפעולי של בתי החולים הממשלתיים בשנת 2015 הסתכם ב-1.9 מיליארד שקלים".

לדברי בר ניר, "בתי החולים הממשלתיים מקבלים סיוע נוסף מגורמים שונים ביניהם: מנהל הגמלאות, חברת ענבל, תקציב הפיתוח של משרד הבריאות ועוד - כך שסך התמיכה שמקבלים בתי החולים הממשלתיים עולה על - 3 מיליארד שקל בשנה.

"לצערנו, בעוד הממשלה מספקת תמיכה בהיקף של 3 מיליארד שקל לבתי החולים שלה, הרי שלגבי בתי החולים שאינם שלה, היא מעדיפה לשבת בחוסר מעש עד לקריסתם בזה אחר זה. בית החולים ביקור חולים קרס בשנת 2014 ונסגר. חלקו הועבר לבית החולים שערי צדק. בית החולים הדסה קרס בשנת 2013, הגיע כמעט לסגירה בשנת 2014 ומקבל עתה מימון מהמדינה על מנת להמשיך בפעילותו. בית החולים לניאדו קרס בשנת 2016 והגיע כמעט לסגירה. גם הוא מקבל עתה מימון מהמדינה על מנת להמשיך את פעילותו"

את מכתבו מסיים בר ניר: "נבקש התערבותכם הדחופה במתן סיוע מידי לבתי החולים של הכללית על מנת למנוע את קריסת השירות. אין סיבה כי תושב באר-שבע שמקבל שירות רפואי בבית החולים סורוקה יופלה לרעה מול תושב תל-אביב המקבל שירות בבית החולים איכילוב".

המכתב המלא