מרפן

מיקרו-הסתיידויות אאורטליות קשורות בפירוק אלסטין בחולי תסמונת מרפן

החוקרים מציעים כי מיקרו-הסתיידויות מהוות סמן חדש אשר יכול לשמש לניטור פירוק אלסטין מקומי ולנבא אירועים אאורטליים בחולי מרפן

אבי העורקים (צילום: אילוסטרציה)
אבי העורקים (צילום: אילוסטרציה)

תסמונת מרפן הינה מחלת רקמת חיבור בה דיסקציות אאורטליות מהוות סיבת מוות משמעותית. חולי מרפן עם קוטר אאורטלי מתחת לגבול התחתון לניתוח מניעתי (פחות מ-5 ס"מ) יכולים לחוות קרע פתאומי של האאורטה למרות בדיקות סקר שנתיות. לאור זאת, יש צורך ברור בפיתוח סמנים פרוגנוסטיים על מנת לחזות אירועים אלו. החוקרים שיערו כי פירוק אלסטין יכול להיות בעל תפקיד סיבתי בהסתיידויות אאורטליות בחולי מרפן וכי מיקרו-הסתיידויות יכולות להוות סמן לחומרת המחלה האאורטלית. על מנת לבחון השערה זו, החוקרים בחנו חולי מרפן ואאורטות שנקצרו מעכברים. רקמה אאורטלית מחולי מרפן הדגימה מיקרו-הסתיידויות באזורים של פירוק למינה אלסטית נרחב בשכבת המדיה.

החוקרים זיהו קשר סיבתי בין פגיעה בשכבת המדיה להסתיידויות על ידי בחינת תאי שריר חלק וסקולריים (vascular smooth muscle cells- SMCs). נמצא כי פפטידים של אלסטין גורמים להגברת פעילות של סמן ההסתיידות ALP ולהפחתת הביטוי של החלבון GLA המעכב הסתיידות של המטריקס בתאי SMCs אנושיים. בתאי SMCs מאאורטות של עכברי Fbn1 c1039G/+ הפעילות וה-mRNA של Alpl הוגברו לעומת SMCs מזן ה"בר". הגברת פעילות ALP על ידי פפטיד אלסטין נמנעה על ידי אינקובציה עם לקטוז או מעכב נוירואמינידאז, אשר מעכב את קומפלקס הקולטן לאלסטין ואת הפעילות משופעלת מיטוגן של protein kinase kinase-1/2 inhibitor ומעידה על כך כי קיימת מעורבות של זרחון החלבון ERK1/2. אנליזת היסטולוגיה של עכברי מרפן הדגימה מאקרו-הסתיידויות בשורש האאורטה בעוד שבאאורטה העולה  נצפו מיקרו-הסתיידויות. יש לציין כי מיקרו-הסתיידויות נצפו כקשורות עם קוטר האאורטה, שבירת אלסטין, יכולת התרחבות האאורטה ו-ERK1/2 מזורחן.

לסיכום, מיקרו-הסתיידויות נמצאות במקום סמו אנטומית לפירוק אלסטין אאורטלי באאורטות מאנשים ועכברים עם מרפן ובנוסף שפפטידים שמקורם באלסטין גורמים להסתיידות ב-SMCs על ידי קומפלקס הקולטן לאלסטין והפעלת ERK1/2. החוקרים מציעים כי מיקרו-הסתיידויות מהוות סמן חדש אשר יכול לשמש לניטור פירוק אלסטין מקומי ולנבא אירועים אאורטליים בחולי מרפן.

מקור: 

Wanga, S. et al.  (2017) The Journal of Pathology. 243(3), 294.

 

נושאים קשורים:  מרפן,  רקמת חיבור,  אאורטה,  אלסטין,  תאי שריר חלק,  מחקרים
תגובות