הזמן שמקדישים רופאים משפחה למטופלים שלהם הולך ומתקצר, גם בישראל; כך עולה ממחקר בינלאומי שפורסם החודש בכתב העת BMJ.  לפי המחקר, במחצית מהמדינות שלגביהן נותחו המידע, הביקור אצל הרופא נמשך בממוצע פחות מחמש דקות. ישראל נכללת ברשימה זאת, עם קצת יותר מ-7 דקות בממוצע לפגישה עם הרופא - פחות מזימבבווה, רומניה, פולין, רוסיה ומרבית המדינות המפותחות.

בשבדיה הביקור אצל הרופא נמשך 22.5 דקות, יותר מאשר בכל מדינה אחרת. בארה"ב, המדורגת במקום השני ברשימה שערכו החוקרים, הרופא מקדיש למטופל 21 דקות בממוצע בכל ביקור ובנורבגיה, במקום השלישי, כ-15 דקות.

מחקרים קודמים קשרו בין הביקור המתקצר אצל הרופא לבין פגיעה בבריאות המטופלים וגם לשחיקה גבוהה של הרופאים. הרופאים נאלצים לבדוק עשרות חולים ביום ובו בזמן לבצע בדיקות גופניות, לסכם אבחנות, לפענח ממצאים שהגיעו אליהם מבדיקות דימות, להקליד הסיכומים ברשומה רפואית (התיק של החולה) ולקבל החלטות על המשך הטיפול.

את המחקר החדש ביצע צוות מאוניברסיטת קיימברידג' באנגליה, במטרה לבחון מהו משך הזמן הממוצע שמוקדש לחולים בביקור אצל הרופא. החוקרים סקרו 178 מחקרים קודמים שכללו מידע מ-67 ארצות, על מעל 28.5 מיליון פגישות של רופאים עם מטופלים.

ב-18 מדינות, בהן חיה כמחצית מאוכלוסיית העולם, הזמן הממוצע לביקור אצל הרופא נמשך פחות מחמש דקות. 25 מדינות נוספות מקצות פחות מ-10 דקות. בפקיסטן ובבנגלדש, למשל, ביקור רופא נמשך 48 שניות בממוצע.

החוקרים ציינו, כי למשך זמן הביקור אצל הרופא השלכות משמעותיות על בריאות המטופל: "כאשר המפגש עם הרופא ממושך, המטופל יכול לנהל דו שיח עם הרופא ולדון באופציות הטיפוליות שלו. עם זאת, גם כשהפגישה נמשכת 30 עד 40 דקות, אין ערובה לכך שהמטופל ייצא מרוצה".

עוד ציינו מחברי דו"ח המחקר, כי סקר שנעשה לא מכבר בקרב רופאי רפואה ראשונית באוסטרליה, קנדה, צרפת, גרמניה, בריטניה, הולנד, ניו זילנד, נורבגיה, שבדיה וארה"ב העלה, כי כשליש מהרופאים אינם מרוצים ממשך הזמן שמוקדש לביקור רופא. עוד נכתב בדו"ח כי במצרים הומלץ שהזמן האופטימלי לביקור אצל רופא יהיה 30 דקות – אבל שם הוא עומד על פחות מ-7 דקות.