חדשות

"רמב"ם": עלייה של 10% בשנה האחרונה במספר המטופלים במכון האיידס

"לצערנו יש קבוצות באוכלוסייה הפועלות מתוך שאננות, בושה או מחוסר ידע", אמר פרופסור משנה קליני אדוארדו שחר, מנהל המכון, "והן אלו שנכללות במגמה שנמדדה ברמב"ם"

ד"ר אדוארדו שחר, מימין (צילום: "רמב"ם")

בניגוד למגמות הנרשמות בעולם ובישראל בשנים האחרונות, המצביעות על ירידה במספר הנשאים החדשים של נגיף ה-HIV, חלה השנה עלייה של 10% במספר המטופלים החדשים שהגיעו למכון האיידס, אלרגיה ואימונולוגיה קלינית ב"רמב"ם", לעומת שנה קודמת; כך מסר המרכז הרפואי.

מגמת העלייה נרשמה בקרב המגזרים השונים מבין מטופלי המכון, בניהם כאלו שמוצאם אירופי או ממדינות בריה"מ לשעבר, מטופלים שמוצאם מהודו, ילידי הארץ וכן מהמגזר הערבי. הנתונים מתפרסמים לקראת יום האיידס העולמי, שיצוין ביום שישי הקרוב, 1 בדצמבר.

לפי נתוני בית החולים, בשנת 2017 טופלו במכון האיידס ב"רמב"ם", 1,040 מטופלים, כאשר 108 מהם חדשים. מתוך כלל מטופלי המכון השנה, מרבית המטופלים הם בגילאי 60-18 (943 במספר), 56 הם בני 18 או צעירים יותר, 90 בני 70-60 ו-26 בני 70 ומעלה. בין מטופלי המכון גם 120 שאינם אזרחים או תושבי קבע בארץ, השוהים כאן מסיבות שונות. הם מקבלים את הטיפול במסגרת פרויקט מיוחד המשותף ל"רמב"ם" ולמשרד הבריאות.

פרופ' משנה קליני אדוארדו שחר, מנהל מכון האיידס ב"רמב"ם", אמר, כי "אסור לציבור להתבלבל ולגלות שאננות. כיום יש תרופות חדשות, טיפולים פורצי דרך. נעשים מחקרים מקיפים ויש תפיסות טיפול חדשות לגמרי. זו הסיבה שבעולם נרשמת דווקא מגמת ירידה עקבית בשנים האחרונות, אלא שלצערנו יש קבוצות באוכלוסייה הפועלות מתוך שאננות, בושה או מחוסר ידע - הן אלו שנכללות במגמה שנמדדה ברמב"ם".

אחת התמורות הגדולות בעידן הנוכחי, הוסיף, הוא הטיפול התרופתי הזמין כיום, המאפשר מניעת הדבקה בין בני זוג במהלך יחסי מין, גם אם אחד מהם נשא של הנגיף.

"יש מחקרים רבים סביב התרופות החדשות, בחלק מהם רמב"ם היה שותף. הם הראו תוצאות נהדרות במניעת הדבקה ופשוט שינו את תפיסת הטיפול בנשאים. הרעיון כיום הוא שניתן לחיות עם המחלה. לא למנוע או להימנע מהדברים שעושים לנשאים טוב, אלא לעודד נקיטת אחריות על בריאותם ועל בריאות הסביבה שלהם. עם התנהלות כזו נוכל לחזור ולראות ירידה במקרי ההדבקות החדשים".

בין החידושים התרופתיים הנהוגים כיום, ציין פרופ'-משנה קליני שחר, ניתן למצוא כדורים המגנים מפני הדבקה בנגיף ה-HIV לפני קיום יחסי המין, בדומה לנטילת גלולה למניעת היריון וכן טיפול תרופתי הניתן מיד לאחר גילוי הנשאות, שמקטין את שיעור התחלואה והתמותה.

"היום לא מתים מאיידס", אמר פרופ' שחר, "התרופות החדשות, המחקר הענף והפרוטוקולים הטיפוליים החדשים, מאפשרים לרבים מהמטופלים לחיות חיים ארוכים ואיכותיים - אך עדיין מדובר במחלה לא פשוטה שאותה ניתן להעביר לאחרים בקלות".

המרכז הרפואי "רמב"ם" יקיים בשבוע הבא אירועים במסגרת שבוע המודעות לאיידס, ביניהם הרצאות, הפעלת קו פתוח (בשעות 15:00-י08:00, בטלפון 04-7773452) שבו מומחי מכון האיידס ישיבו לשאלות שיופנו אליהם מהציבור. כן יבוצעו בדיקות דם לגילוי נשאות לנגיף.

נושאים קשורים:  חדשות,  איידס,  HIV,  מגמה,  המרכז הרפואי "רמב"ם"
תגובות