חדשות

אושר לקריאה שנייה: קופות החולים לא יצטרכו להחזיק לפחות 20% מהחברות בהן השקיעו

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע כיום, כי אם כספי קופות החולים מושקעים בתאגיד או בחברה כלשהי, הקופות חייבות להחזיק ב-20% לפחות ממנו; הדבר יאפשר לקופות להשקיע בסטארט-אפים

סניף קופת חולים מאוחדת בירושלים (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)
סניף קופת חולים מאוחדת בירושלים (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה אתמול (ד') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק הממשלתית לפיה קופות החולים לא יחויבו עוד בהחזקה של מינימום 20% באמצעי השליטה בתאגידי בריאות, אם בחרו להשקיע בתאגידים אלה.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע כיום, כי אם כספי קופות החולים מושקעים בתאגיד, על התאגיד להיות בתחומי הבריאות או בזיקה לפעילות קופות חולים. בנוסף, הקופות חייבות להחזיק ב-20% לפחות ממנו.

אולם, כפי שהסביר בדיונים המשנה ליועצת משפטית של משרד הבריאות, עו"ד נתן סמוך, דרישה זו איננה מעשית, בעיקר כשמדובר בחברות סטארט-אפ ובחממות טכנולוגיות. זאת, מכיוון שלא אחת נדרש גיוס משקיעים והון חיצוני, מה שמוביל בהכרח לדילול החזקות הקופה מתחת ל-20%.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר בדיון כי יש להקל על קופות החולים כמה שיותר גם בדרישות הביורוקרטיות, ולפעול לבטל את חובתן לקבל היתר משרי הבריאות והאוצר לשם השקעה בתאגידים אלה. לבקשתו, יוגשו לוועדה תקנות שיקבעו באילו מקרים לא יידרש היתר כזה.

ראש אגף הגזברות ב"שירותי בריאות כללית", אבי שטיינברג, אמר בדיון כי הקופה מברכת על הצעת החוק שאושרה ותומכת בכל סעיפיה.

נושאים קשורים:  חדשות,  שירותי בריאות כללית,  קופות חולים,  השקעות,  ועדת הבריאות של הכנסת
תגובות