משרד הבריאות הורה ל"שירותי בריאות כללית" להפסיק את הנוהל שבו החלה הקופה לתגמל באלפי שקלים את מחוזות "כללית" אם הרופאים בהן יירשמו תרופות ביו-סימילאר לסוכרת, הזולות יותר מתרופות המקור; ההוראה הועברה לקופה על ידי ראש חטיבת הרגולציה במשרד, מוריס דורפמן, שהודיע כי הנושא כולו ייבחן על ידי משרד הבריאות.

ב"ישראל היום", המדווח על כך הבוקר (ה'), הובא נוסח המכתב שהועבר ל"כללית": "נבקשכם להעביר לידינו בהקדם האפשרי את פרטי המודל וכל מידע רלוונטי ובכלל זה את המסמך שהופץ על ידכם למחוזות הקופה. במקביל, נבקשכם להפסיק לאלתר את השימוש במודל כאמור, עד לסיום בחינת הנושא על ידינו".

בתחילת השבוע חשף העיתון, כי שירותי בריאות כללית הורתה למנהלי מחוזות הקופה על שיטה חדשה לפיה היא נותנת קנסות ופרסים כספיים של אלפי שקלים למרפאות ולמחוזות, לפי התרופות שרשמו הרופאים לעשרות אלפי מטופליהם החולים בסוכרת.

לפי תכנית התמרוץ, יינתן קנס של 500 שקלים על כל מטופל המקבל את התרופה היקרה יותר - "לנטוס" - ופרס של עד אלפי שקלים על מתן התרופה הזולה יותר - "בסגלר". ההנחיה החדשה, שעל פי הדיווח עוררה גם ביקורת מהרופאים עצמם, מבטיחה למחוזות הקופה פרס כספי של עד 5,000 שקלים אם הרופאים ירשמו למטופלים חולי סוכרת תרופה זולה יותר בעשרות אחוזים, ומנגד קנס אם ירשמו למטופל את התרופה האחרת, שהיא ותיקה ויקרה יותר. שתי התרופות כלולות כחוק בסל התרופות ומתוקצבות על ידי משרד הבריאות.

עוד נמסר, כי ארגוני חולים וגם רופאים מתחו ביקורת על תכנית התמרוץ. בין השאר נטען על ידם ש"ההוראה החדשה פוגעת באוטונומיה המקצועית של הרופא לקבל החלטה טיפולית נכונה לכל חולה, ופוגעת גם ביחסי האמון שבין מטפלים למטופלים". שבעה ארגוני חולים, ובראשם האגודה לזכויות החולה, התלוננו על כך לשר הבריאות יעקב ליצמן.

העיתון מסר, כי ממסמכים פנימיים שהגיעו לידיו, במחצית הראשונה של 2017 קיבלו תשעה ממחוזות הקופה "קנסות" בסך של כחמישה מיליון שקלים בעבור מתן התרופה היקרה לכ-10,000 חולי סוכרת, ובמקביל - פרסים בהיקף של 6.5 מיליון שקלים. המחוזות עם הפרסים הגבוהים ביותר היו חיפה, צפון ושרון שומרון. הקנסות על התרופות היקרות היו במחוז אילת, דן פתח תקווה, דרום ומרכז.

בדיווח צוטט יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, פרופ' איתמר רז, שאמר: "בעייתי בעיניי האספקט האומר שאם רופא יתחיל לרשום תרופה מסוימת המחוז יקבל פרס, ואם ימשיך הפרס יגדל עוד. אם יפסיק לתת את התרופה יקבל קנס". פרופ' רז מסר כי פנה להנהלת הקופה וביקש לשקול מחדש את הנושא. "קנסות ופרסים לא אמורים להיות מעורבים בשיקולי הרופא".

תגובת "כללית" לדיווח: "התרופה (בסגלר) אושרה ונרשמה על ידי משרד הבריאות לאחר שנבדקו איכותה ויעילותה. אנו פועלים בהתאם להנחיות המשרד כדי לתת טיפול מיטבי למטופלים בתרופות החדשות הקיימות בשוק. על פי ההנחיות, ניתן לתת את הטיפול בתכשיר זה למטופלים החדשים. בניגוד למה שפורסם, אין כל פרס ואין כל קנס לרופאים המטפלים. טענה זו חוטאת לאמת. מדובר בשיטת תקצוב פנימית המועברת להנהלת המחוז לטובת שיפור השירות למטופלים ואיננה נוגעת לרופאים".