מחקר חדש שנעשה בארה"ב שופך אור על שלבי ההתפתחות של סרטן השחלה. יתכן שממצאיו יובילו לאפשרות של גילוי מוקדם של סוג סרטן קטלני זה. דו"ח המחקר פורסם בחודש שעבר בכתב העת Nature Communications. את המחקר הובילו אותו פרופ' רוני דרפקין מאוניברסיטת פנסילבניה וד"ר ויקטור ולקולסקו מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס.

סרטן השחלות אחראי לכ־5% ממקרי המוות מסרטן של נשים בישראל ומהווה כ־2.5% מכלל מקרי הסרטן החדשים המאובחנים בישראל מדי שנה. על פי נתוני משרד הבריאות, ב־2013 אובחנו 361 חולות חדשות בסרטן שחלות - ונפטרו 276.

אצל כ-80% מחולות סוג הסרטן הזה מתגלה רק בשלב מתקדם, ואף גרורתי, כאשר התפשט כבר לרצפת האגן וחלל הבטן. לגידול שמופיע לפתע בשחלה אין סימנים מוקדמים.

צוות המחקר ביצע מיפוי גנטי של השחלות והחצוצרות אצל 9 נשים. מטרת עבודת המחקר הייתה להתחקות אחרי מקור הגידול הסרטני בשחלה ואופן התפתחותו על ציר הזמן.

רק לפני כ-10 שנים הסתבר שמקורו של סרטן השחלות בחצוצרות ומשם הוא מתפשט למקומות האחרים בגוף. עד כה לא היה לכך בסיס גנטי ומולקולרי ברור.

במחקר הנוכחי נעשה ריצוף גנטי של הנגעים הטרום סרטניים שנלקחו מהחצוצרות ומהשחלות. הוכח שמקור הגידול הסרטני בשחלה הוא אכן בחצוצרות. החוקרים ציינו כי באמצעות טכנולוגיות חדשות עלה בידם לתארך את מועד הופעת המוטציות השונות וכך נתגלה שהתקדמות המחלה מהשלב הטרום-ממאיר בחצוצרות לשלב הממאיר בשחלות נמשך כ-6 שנים וחצי.

היומון "ישראל היום" ציטט בדיווח על המחקר את ד"ר קרן לבנון, אונקולוגית מומחית ומנהלת המעבדה לחקר סרטן השחלה ב"שיבא", שגם הייתה שותפה למחקרים קודמים בתחום סרטן השחלה יחד עם פרופ' דרפקין. לדבריה, "הרושם הקליני שלנו, כרופאים, היה שסרטן השחלה הוא גידול המתפתח מאוד מהר אלא העובדה שאת השינויים הטרום סרטניים בחצוצרות גילו במחקר הזה 6 שנים וחצי לפני הופעת הגידול בשחלות, מרמזת שיש כנראה אפשרות לגילוי מוקדם של המחלה".

היא הוסיפה: "אצל קרוב ל־80% מהחולות המחלה מאובחנת בשלב מאוחר מדי מכדי לרפא. אצל נשים המאובחנות בשלב המוקדם יש יותר – יש סיכוי של למעלה מ־90% לריפוי. טווח הזמנים הזה של התפתחות הגידול, שהתגלה במחקר עתה, יכול להביא לשינוי דרמטי בתוחלת החיים של החולות".

העיתון גם ציטט את פרופ' עידו וולף, מנהל המערך האונקולוגי ב"איכילוב", שאמר: "המחקר הזה מצטרף למחקרים קודמים שמראים שמקור סרטן השחלות בחצוצרות. אם אכן כך, החוקרים מעלים אפשרות לבחון במחקרים קליניים אם ניתן יהיה להציע לנשים שהן נשאיות המוטציה BRCA1/2 - המעלות סיכון לסרטן השחלה - כריתה מניעתית של החצוצרות ולא של השחלה כפי שממליצים היום. לכך יתרונות רבים כיוון שניתן יהיה לשמור על פעילות הורמונלית בשחלה ולמנוע כניסה מוקדמת לגיל מעבר, על כל הכרוך בכך מבחינת מחלות לב, אוסטאופורוזיס, איכות חיים ופעילות מינית".

ממצאי המחקר החדש תומכים גם בנייר עמדה של האיגוד האמריקני למיילדות וגינקולוגיה מ־2015, שבו הומלץ על כריתת חצוצרות מניעתית שעשויה לאפשר למטופלות מניעה של סרטן השחלה.

עם זאת, ציינו החוקרים האמריקנים כי עדיין יש צורך במחקרים מבוקרים נוספים על מנת לבחון אם כריתת חצוצרות מניעתית אכן תוביל לירידה בשכיחות סרטן השחלה.