חדשות

הסדר עם חברת התרופות: התרופה היקרה ל-SMA תינתן בחינם לחולים הקשים ביותר

שר הבריאות הודיע אתמול כי חברת התרופות "ביוג'ן" הסכימה לספק את התרופה כטיפול חמלה לחולים מסוג 1; ועדת התרופות דירגה גבוה את התרופה לכל החולים ב-SMA בישראל

מחקר מדעי, פיתוח תרופות, בדיקות (צילום: אילוסטרציה)

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אתמול (ג') בדיון בוועדת הכספים של הכנסת, כי הילדים החולים ב-SMA ונמצאים במצב החמור מבין שלושה הסוגים יקבלו את התרופה הדרושה עבורם במסגרת "הסדר חמלה", עליו הוסכם עם יצרנית התרופה "ספינרזה" - חברת "ביוג'ן".

השר אמר בוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני: "אמרתי לאורך כל הדרך שאני מחויב לילדים אלו ושאי אפשר לעמוד מנגד נוכח מצוקתם. הקפדתי כל השנים שלא להתערב בעבודתה של ועדת סל התרופות. תפקידה ייחודי וקשה. עליה להכיר את כל הצרכים, של כל החולים במחלות השונות - אלו תמיד צרכים גדולים ממה שיש ביכולתנו לתת להם מענה. יש צורך לקבוע סדרי עדיפויות - מה ייכנס השנה לסל המורחב ומה לא. זאת עבודה קשה שהולכת ונהיית קשה יותר משנה לשנה – אבל נראה שהשנה היא קשה באופן יוצא דופן". ליצמן קרא לחברי הוועדה בתחילת דיוניה לאשר את התרופה לחולי SMA.

השר ליצמן ציין כי ההסדר להרחבת טיפולי החמלה עם חברת התרופות הוא הסדר ביניים, "כדי לתת מענה מידי לילדים שזקוקים לתרופה הזאת באופן הכי מיידי ומציל החיים מצד אחד - אבל כדי לאפשר לוועדה להשלים את עבודתה". הסיכום עם חברת התרופות המייצרת את הספינרזה הוא, שכל הילדים הסובלים מ-sma type 1 יקבלו את התרופה היקרה, כפי שנותנים טיפול ל-type 1 במסגרת טיפולי חמלה במדינות אחרות.

ליצמן מסר, כי אנשי משרדו "נועצו בגורמי המקצוע - הרופאים המטפלים, האיגוד המקצועי של הרופאים, ואף התקיים על כך דיון בוועדת הסל, שאף היא הכירה בכך שקבוצה זו של ילדים חולים היא ברמת נזקקות קריטית לתרופה החדישה ויש צורך חיוני לספק להם אותה באופן מידי".

עוד אמר כי במסגרת דיון בוועדה "נסקר גם המצב במדינות האחרות וכיצד הן נהגו. למדנו שגם הבריטים נמצאים בדילמה דומה: המנגנון המקביל לוועדת הסל שלנו לא סיים שם את הערכת הטכנולוגיה וכן נתקבלה החלטת ביניים לתת את התרופה לחולים ב-SMA סוג 1 עד שתסיים עבודת הערכת הטכנולוגיה על ידי גורמי המקצוע בבריטניה".

שר הבריאות הוסיף כי סוכם עם חברת התרופות על אספקת התרופה באופן מידי. "במקביל, הנחיתי את בתי החולים להיות ערוכים גם הם לצורך כך, שכן התרופה ניתנת רק באשפוז יום בטיפול נמרץ ילדים. אני כמובן אמצא בקשר עם משפחות הילדים ועם בתי החולים ומתעדכן באופן שוטף".

ליצמן הוסיף: "אני יודע שבכך עדיין לא נתנו מענה כעת לכלל הילדים החולים ב-SMA (סוג 2 ו-3) אבל אני סומך על ועדת הסל ועל יושב הראש שלה, פרופ' רוני גמזו, שיידע לקבוע את התעדופים הנכונים במסגרת סיכומי הוועדה". הוועדה דירגה את התרופה, לכל רמות החומרה, לכ-80 ילדים, בדירוג הגבוה ביותר בסבב הדיונים הראשון - A9.

הודעת שר הבריאות ספגה ביקורת היום ב"ידיעות אחרונות", שציין כי הפתרון יחול רק על מספר קטן מאד, חולים ספורים, מקרב הילדים עם SMA. רוב החולים, יותר מ-60 ילדים, לא יקבלו את התרופה אלא אם כן וועדת סל התרופות תאשר אותו.

"הבאז התקשורתי סביב ההישג המפוקפק שרשם השר ליצמן, הסיט שלא במקרה את תשומת הלב הציבורית מהסוגיה הבוערת ביותר: התקציב הדל של ועדת סל התרופות", כתבה העיתונאית שרית רוזנבלום במאמר.

את התרופה ספינרזה מייצרת החברה האמריקנית ביוג'ן וחברת מדיסון מייבאת אותה לישראל. בדיווח נמסר כי כבר עתה עשרה ילדים בישראל מקבלים את התרופה במסגרת "טיפולי חמלה".

עוד נמסר בדיווח כי ה-FDA ו-ה-EMA לא מכירים בהפרדה בין הילדים לפי חומרת המחלה שכן יעילות הטיפול בתרופה החדישה זהה. הורי הילדים חולי SMA בישראל תובעים שיינתן תקציב מיוחד לרכישת התרופה לכל הילדים החולים, ללא כל הבחנה.

.

נושאים קשורים:  חדשות,  תרופות,  ועדת סל התרופות לשנת 2018,  שר הבריאות,  SMA,  "ספינרזה",  טיפול חמלה
תגובות