חדשות

הר"י הכריזה על סכסוך עבודה בעקבות הצעת החוק המגבילה מעבר רופאים בין קופות

הצעת החוק של ח"כ דוד אמסלם ("ליכוד") להגבלת התחרות בין הקופות כבר עברה בקריאה טרומית, למרות ששר הבריאות הבהיר כי תעבור שינויים לקראת הקריאות הבאות; יו"ר הר"י פרופ' ליאוניד אידלמן: "התערבות בוטה ביחסי העבודה של הרופאים ופגיעה חמורה בזכויותיהם"

יו"ר הר"י, פרופ' ליאוניד אידלמן (צילום: הר"י)

ההסתדרות הרפואית הכריזה על סכסוך עבודה, בעקבות אישור בקריאה טרומית של הצעת החוק המגבילה את התחרות בין קופות החולים בישראל, וכן מגבילה את מעבר הרופאים מקופה לקופה; כך מדווח הבוקר (ג') היומון "ישראל היום".

הצעת החוק הוגשה על-ידי ח"כ דוד אמסלם. היא נועדה, כך נאמר בדברי ההסבר לה, לצמצם את התחרות בין קופות החולים. משרד הבריאות תומך בהצעת החוק, אולם שר הבריאות יעקב ליצמן הבהיר כי ייערכו בה שינויים לפני אישורה הסופי. הצעת החוק מגבילה מעבר של רופאים ראשוניים (משפחה, ילדים, נשים) מקופה אחת לאחרת ברדיוס של 30 ק"מ.

בדיווח נמסר, כי הסתדרות הרפואית ציינה שהנחיה קודמת של משרד הבריאות, שהגבילה מעבר של רופאים בין קופות החולים, בוטלה בלחץ הממונה על ההגבלים העסקיים, שעצרה את המהלך בעקבות פניית הר"י.

במקביל, הר"י מתנגדת ליוזמה של משרד הבריאות לאסור על קופות החולים לקלוט רופאים חדשים - רופאי משפחה, ילדים וגינקולוגים – עד 1 בינואר הקרוב. ניתן יהיה לקלוט רופאים רק באישור מיוחד של משרד הבריאות ולאחר שלמשרד יוצגו פרטי ההשתכרות ותנאי ההעסקה של הרופא. דרישה ברוח זו הועברה למנכ"לי קופות החולים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ליאוניד אידלמן, צוטט בדיווח: "משרד הבריאות העלה דרישות מקוממות המהוות התערבות בוטה ביחסי העבודה של הרופאים ופגיעה חמורה בזכויותיהם. ההסתדרות הרפואית רואה בחומרה רבה את צעדיו של המשרד בנושא זה ובתמיכתו בהצעת החוק. מלבד הפגיעה הבוטה בזכויות הרופאים וביחסי העבודה הקיבוציים, דרישות אלו מהוות נדבך נוסף בפגיעה המתמשכת במעמד הרופא, שמשרד הבריאות נותן לה יד ולצערנו אף מוביל, לעיתים קרובות".

לדברי המשרד, ההגבלות על מעבר רופאים נובעות מניסיון לצמצם את התחרות בין הקופות,. באחרונה נחשפו כמה מחוזי השכר של רופאים שעברו מקופה לקופה יחד עם מבוטחיהם. לפי חשיפת "ישראל היום" בעבר, ד"ר סובחי שהין, רופא משפחה מסכנין, חתם על חוזה שכר בסך כ-300 אלף שקלים לחודש תמורת מעבר מ"מאוחדת" ל"כללית". במקרים אחרים חוזי השכר היו בגובה של 250-150 אלף שקל בחודש תמורת מעבר עם מבוטחים, מסר העיתון.

נושאים קשורים:  חדשות,  סכסוך עבודה,  הר"י,  הגבלה,  תחרות,  קופות החולים,  פרופ' ליאוניד אידלמן
תגובות