ההנחה כי ביצוע פרוצדורות וניתוחים עוריים כ-6-12 חודשים אחרי מתן איזוטרטינואין, הטיפול המקובל והשכיח לאקנה, מגביר סיכוי להצטלקויות ופגיעה בריפוי הפצע, היא ידועה ונלמדת בקרב הרופאים העוסקים בתחום. עם זאת, ידיעה זו מבוססת על שלושה דיווחי מקרים בודדים משנות ה-80.

מטרת פאנל החוקרים - אשר כלל רופאי עור, רופאי עור ילדים, כירורגים פלסטיים, מומחים בריפוי פצע וצלקות - הייתה לסקור את הספרות בצורה מעמיקה על מנת להגיע לתובנות חדשות באשר להמלצות לגבי משך הזמן המומלץ להמתין מנטילת איזוטרטינואין ועד לביצוע פרוצדורות/ניתוחים עוריים.

מסקנות הפאנל פורסמו בחודש אוגוסט האחרון ב-JAMA Dermatology. בוצעה סקירה של כלל הפרסומים המדעיים בשפה האנגלית ב-PubMed משנת 1982 עד 2017 ואשר כללו את מילות המפתח הבאות: איזוטרטינואין, חומצה רטינואית 13-cis, Accutane, רטינואידים, אציטרטין, ניתוחים, ניתוחי לייזר, הסרת שיער בלייזר, פילינג כימי, ריפוי פצע, צלקות, צלקות היפרטרופיות, קלואידים.

סה"כ נמצאו 32 פרסומים רלוונטיים אשר סקרו 1,485 פרוצדורות. בהסתמך על הנתונים שנסקרו לא נמצא כי יש בסיס לקביעה הקיימת כי יש להמתין פרק זמן מתום טיפול באיזוטרטינואין ועד לביצוע פרוצדורות מסוג פילינג כימי, הסרת שיער בלייזר, ניתוחים עוריים, וטיפולים עוריים אחרים בלייזר, או שלא ניתן לבצעם תוך כדי טיפול באיזוטרטינואין.

הפאנל סיכם כי יש לספק למטופלים את מלוא המידע הקיים בספרות, ולדון יחד עימם לגבי האפשרויות של טיפול באיזוטרטינואין תוך כדי ביצוע פעולות פולשניות עוריות, לעומת ההחלטה להמתין משך זמן מסוים מתום הטיפול כפי שנהוג כיום.

מקור:

Spring LK, Krakowski AC, Alam M, Bhatia A, Brauer J, Cohen J, Del Rosso JQ, Diaz L, Dover J, Eichenfield LF, Gurtner GC, Hanke CW, Jahnke MN, Kelly KM, Khetarpal S, Kinney MA, Levy ML, Leyden J, Longaker MT, Munavalli GS, Ozog DM, Prather H, Shumaker PR, Tanzi E, Torres A, Velez MW, Waldman AB, Yan AC, Zaenglein AL. Isotretinoin and Timing of Procedural Interventions: A Systematic Review With Consensus Recommendations. JAMA Dermatol. 2017 Aug 1;153(8):802-809.