משרד הבריאות בודק תלונה שהוגשה על ידי ארגוני חולים בדבר שיטת תגמול בעייתית שהופעלה באחרונה ב"שירותי בריאות כללית", לפיה יוטלו "קנסות כספיים" על רופאים ומרפאות שירשמו למטופלים חולי סוכרת תרופה יקרה, ולעומת זאת הם ייהנו מ"פרס כספי" על רישום תרופות זולות יותר; כך מדווח הבוקר (ב') היומון "ישראל היום".

העיתון מסר כי ההנחיה הופצה בחודש שעבר על ידי ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף רפואה בקהילה בשירותי בריאות כללית. על-פיה, מחוזות הקופה יקבלו תמריץ כספי בגובה של עד 5,000 שקל לכל מטופל חולה סוכרת חדש, שבמקום לקבל את התרופה לנטוס (LANTUS), יקבל מרשם לטיפול בתרופה הביו-סימילרית, בסגלר (BASAGLAR).

בדיווח נמסר, כי "ההנחיה פוגעת באוטונומיה של הרופא להחליט וגם פוגעת ביחסי האמון העדינים שבין הרופאים למטופלים". ארגוני החולים, כך נמסר, הם שפנו במחאה בנושא הזה. גם רופאים ביקשו לברר מהי מדיניות "כללית" בנושא של החלפה בין תרופות ביו-סימילאר (תרופות דומות ביולוגיות וזולות יותר מתרופות המקור) לבין תרופות מקור.

עבור החודש הראשון והשני שבהם המטופל יקבל את התרופה "בסגלר", המחוז יקבל 500 שקלים. מהחודש השלישי ועד לחצי שנה של טיפול, המחוז יקבל עוד 1,000 שקלים לחודש

במכתב שנשלח לכל מנהלי המחוזות ב"כללית", כך נמסר בדיווח, מופיעה טבלה המדגימה את שיטת הפרס: עבור החודש הראשון והשני שבהם המטופל יקבל את התרופה "בסגלר", המחוז יקבל 500 שקלים. מהחודש השלישי ועד לחצי שנה של טיפול, המחוז יקבל עוד 1,000 שקלים לחודש. מנגד, אם ירשום את האינסולין מסוג לנטוס למטופל החדש, המחוז ייקנס. הכסף יועבר למחוז שבו עובד כל רופא "לצורך שיפור השירות".

בחוזר צוין כי "בסגלר" נכנסה לשימוש ב"כללית" באמצע 2016 ו"מהווה חלופה איכותית במחיר נמוך משמעותית". ההערכה: עלותה נמוכה בכ-30% מעלות תרופת המקור "לנטוס".

בדיווח נמסר עוד, כי נוכח תגובות שליליות מצד רופאים, מנסה עתה הקופה להרגיע את מנהלי המחוזות והמרפאות ואת הרופאים: "מודל התימרוץ הוא תוספתי, כאשר גובה הפרס צפוי לעבור את היקף הקנסות".

המקור לכספים שיוקצו לפרסים נובע מהחיסכון שיושג במתן "בסגלר" לעומת "לנטוס" ובנוסף מתקציב התייעלות פנימי. בתגובה לפניית העיתון נמסר מהקופה שאין מגע ישיר בין הרופא המטפל לכסף וכי זה מועבר להנהלת המחוז ומיועד לשמש לשיפור השירות לכלל המטופלים.

"הפעלת תמריצים כספיים עלולה לפגוע בשיקול הדעת של הרופא המטפל בעת קבלת החלטות רפואיות", הזהירו ארגוני חולים שפנו בנושא זה לשר הבריאות יעקב ליצמן. "מדובר בפגיעה קשה באוטונומיה של הרופא בקבלת החלטה רפואית לבחירת הטיפול הנכון עבור החולה, תוך הפעלת תמריצים כלכליים ולא רפואיים, שעלולה להביא לפגיעה בחולים".

שמוליק בן יעקב, יו"ר האגודה לזכויות החולה, וארגוני חולים נוספים עומדים מאחורי הפנייה לשר, ביניהם עמותת "נאמן לנפגעי אירוע מוחי", אגודת הפסוריאזיס, עמותת "לנשום" ועמותת "מפרקים צעירים".

פרופ' איתמר רז, יו"ר המועצה הלאומית לסוכרת, מצוטט בדיווח: "אני לא שלם עם המהלך הזה. בעייתי בעיניי האספקט לפיו אם רופא יתחיל לרשום תרופה מסוימת הוא יקבל פרס ואם ימשיך הפרס יגדל עוד - ואם יפסיק לתת את התרופה (היקרה) יוטל עליו קנס". פרופ' רז מסר כי פנה לד"ר ליברמן וביקש "לשקול מחדש, מאחר שיש היבטים קיצוניים מדי במהלך".

פרופ' רז הצביע על "נקודת כשל במודל" שעלול לגרום לכך שמטופלים לא יוכלו לעבור לקבל טיפול באינסולינים המתקדמים יותר: "אחרי שלושה חודשים של טיפול, אם החולה איננו מאוזן ועולה הצורך לעבור לאינסולין המתקדם יותר עלול להיווצר מצב שבו הרופא לא יעביר את החולה לטיפול האחר כיוון שיפחד מקנס או יחשוש שלא יקבל פרס. זה עלול להשפיע על השיקול הטיפולי. המטרה צריכה להיות שהמטופל יקבל את הטיפול שהוא צריך, ואם הרופא מרגיש שהטיפול לא עוזר ויש צורך להחליף טיפול - קנסות ופרסים לא אמורים להיות מעורבים בכך".

עוד מצוטט פרופ' רז בדיווח: "התרופה בסגלר נחשבת יעילה ובטוחה לשימוש. אך יש מקום לקופה להמליץ על תרופה זולה יותר אם היעילות שלה איננה נופלת מזו של תרופה אחרת. אין מקום ששיקול הדעת של הרופא יושפע מכסף. סל התרופות קבע שאינסולין צריך להיות נגיש לחולים והקופה לא יכולה להגביל זאת".

תגובת "קופת חולים כללית" כפי שהובאה בדיווח: "התרופה בסגלר אושרה ונרשמה על ידי משרד הבריאות לאחר שנבדקה איכותה ויעילותה. אנו פועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות כדי לתת טיפול מיטבי למטופלים בתרופות החדשות הקיימות בשוק. על פי ההנחיות ניתן לתת את הטיפול בתכשיר זה למטופלים חדשים. בניגוד למה שמתפרסם, אין כל פרס ואין כל קנס לרופאים המטפלים. טענה זו חוטאת לאמת. מדובר בשיטת תקצוב פנימית המועברת להנהלת המחוז לטובת שיפור השירות למטופלים, ואיננה נוגעת לרופאים".

תגובת משרד הבריאות: "הנושא מצוי בבדיקת המשרד. נקודת המוצא היא שברישום תרופה למבוטח אין מקום לכך שהרופא יפעל על פי תמריצי קנס/פרס כספיים היכולים לעוות את שיקול הדעת ולהכניס למערך שיקוליו, שיקולים בלתי עניינים של רווח אישי, על פני טובת המטופל".