חדשות

מחקר בריטי: 57% מהתרופות לסרטן שאושרו באירופה בעשור האחרון אינן יעילות

מחקר בחן את הוכחות היעילות של 49 תרופות שאושרו בין השנים 2008 ל-2013 בטיפול בסרטן, ומצא כי רובן לא הוכיחו יעילות בטיפול במחלה בשלבים שלפני האישור, וגם במחקרי המשך אחרי שאושרו לשיווק

טיפול תרופתי בסרטן (אילוסטרציה)

מחקר משותף ל"קינג'ס קולג'" ולבית הספר לכלכלה של לונדון (LSE) שעליו דיווח כתב העת BMJ בשבוע שעבר מעריך, כי 57% מהתרופות לסרטן שאושרו לשימוש בשוק האירופי בשנים 2013-2008 לא היו יעילות.

המחקר בחן אם ישנן הוכחות חד-משמעיות ליעילות של 49 תרופות חדשות שנועדו לטפל ב-68 מצבים הקשורים לסרטן. בדברי הרקע למחקר הוסבר, כי אם תרופה מסוימת נועדה לטפל בסרטן מסוג אחד וגם בסרטן מהסוג האחר - הרי שהיא מיועדת לטיפול בשני מצבים שונים הקשורים למחלת הסרטן - וכך נלקחו בחשבון שני שימושיה.

החוקרים בחנו את כל אחד מהמחקרים הקליניים שהובילו לאישורן של כל אחת מהתרופות החדשות. על סמך מחקרים אלו החליטה הסוכנות האירופית (EMA) אם היא מאשרת שימוש בתרופות במדינות השונות.

החוקרים מצאו, כי ב-57% מבין המצבים הקליניים שנבדקו, המחקרים לא הציגו ראיות חד-משמעיות לכך שהתרופות שאושרו אכן מגדילות את סיכויי ההישרדות של החולים או משפרת את איכות חייהם. כל זאת, כאמור, למרות שה-EMA אישרה אותן לשימוש. אחת הסיבות, לדברי החוקרים, היא שרבים מהמחקרים שנערכו לא היו מחקרים ישירים על חולי סרטן, אלא נעשו במעבדה, כך שלא ניתן היה להסיק בצורה חד משמעית את יעילותן, ואם תהיה זהה ליעילות שישיגו בטיפול באמצעותן בחולי הסרטן.

החוקרים החליטו גם לבחון מחקרי המשך: הם חיפשו במאגרי מידע אחר מחקרים שבחנו את יעילות התרופות כמה שנים לאחר שכבר יצאו לשוק והיו בשימוש לטיפול בחולי סרטן. המחקרים הללו בדקו את השפעת התרופות על חולי הסרטן באורח ישיר. במקרים לא מעטים החוקרים הצליבו בין ממצאים של מספר מחקרים, שחקרו את יעילותה של אותה התרופה.

מחקרים אלו נמשכו בין 3 ל-8 שנים ובדקו את כל 68 המצבים שהתרופות היו אמורות לטפל בהן. נמצא, כי ב-49% מבין המקרים לא נמצאו ראיות חד משמעיות לכך שהתרופות משפרות את אחוזי ההישרדות, או משפרות את איכות החיים של חולי הסרטן.

פרופ' נתן צ'רני, אונקולוג בכיר ב"שערי צדק" וחבר באיגוד האירופי לאונקולוגיה, אמר ל"מעריב", שדיווח על המחקר: "במקרים רבים סומכים על מדד אקראי בעת שבאים להעריך אם הטיפול התרופתי גורם להטבה אצל החולים. חלק גדול מהאישורים שנתנו בעת האחרונה מבוססים על מדד אקראי זה. בפועל לא כל תרופה שקיבלה אישור אכן 'שווה' אותו. לכן, לוועדת סל התרופות שלנו חשיבות גדולה מאחר שהיא אחראית לעשות את האבחנה שבין אישור ורישוי לשימוש לבין מימון במסגרת הסל כדי שלא לבזבז כספי ציבור".

פרופ' אילן בנק, מנהל מחלקה פנימית ב"מעייני הישועה", אמר בהקשר זה לאתר "וואלה": "מדי שנה יוצאות לשוק כארבע תרופות חדשות לטיפול בסרטן. משך הזמן הנדרש לפיתוח תרופה נגד סרטן - החל מגילוי החומר הפעיל, בדיקתו בניסויים ועד לאישור התרופה לשימוש - נע בין 15 ל-30 שנה. יש צורך בבדיקה קפדנית ובממצאים חד משמעיים. יעילות תרופה לטיפול בסרטן נמדדת בהתאם לנסיבות - באיזה סוג של סרטן מדובר? האם מדובר בסרטן שתוחלת החיים הממוצעת של החולים בו כחודשיים, והתרופה החדשה מאריכה את תוחלת החיים לארבעה חודשים, הרי שלמרות שמדובר בתוספת של חודשיים בלבד, היא נחשבת להארכה משמעותית".

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  סרטן,  תרופות,  אישור תרופות,  BMJ,  בית הספר לכלכלה של לונדון,  EMA,  רשות התרופות האירופית
תגובות