מחקרים

בריאות מינית בקרב נשים המטופלות במרפאת גינקולוגית אונקולוגית

החוקרות זיהו כי ישנו פער משמעותי בהתייחסות לבריאות מינית ובריאות הנפש כחלק מהטיפול בנשים עם ממאירויות גניקולוגיות

בריאות מינית הינה בעלת השפעה חשובה על איכות החיים עבור חולות גינקולוגיות אונקולוגיות. למרות שחולות עם גידולים גינקולוגיים מדווחות לעיתים קרובות על דאגות הקשורות לבריאות מינית, נכון להיום בוצעו מאמצים מוגבלים לתת מענה לבעיות אלו. הבנה רחבה של הקשר בין בריאות הנפש לבריאות מינית צריכה להיות מתועדפת במחקר. מטרת מחקר זה הייתה לבחון מספר היבטים של בריאות מינית בחולות עם גידולים גינקולוגיים.

עבור העבודה הנוכחית, החוקרות תיעדו דאגות לגבי בריאות מינית (תדירות קיום יחסי מין, חשק, תגובה, סיפוק, אורגזמה, כאבים בעת קיום יחסי מין), אמונות לגבי ההשפעה של טיפולים לסרטן על בריאות מינית ובריאות נפשית (חרדה, תסמיני דכאון) בחולות במרפאה גינקולוגית אונקולוגית בארה"ב.

התוצאים העיקריים שנבדקו היו פרטים דמוגרפיים, אבחנת סרטן, בדיקות סקר חיוביות לסרטן, רקע הבריאות המינית (תדירות קיום יחסי מין, חשק, כאב, אורגזמה, היענות וסיפוק) ובריאות נפשית ובכלל זה חרדה ותסמיני דכאון.

רוב הנשים דיווחו על דאגת בריאות מינית אחת לפחות וכחצי מהנשים נמצאו חיוביות לתסמיני דכאון וחרדה. 49% מהמשתתפות דיווחו על חשק מועט או היעדר חשק כלל בששת החודשים האחרונים. יתרה מכך, באנליזה נוספת החוקרות מצאו כי הימצאות כאב במהלך קיום יחסי מין הייתה מובהקת סטטיסטית וקשורה בתסמיני דכאון (r=0.42, p<0.001) וכי קשר זה היה מתווך על ידי האמונה כי טיפול לסרטן משפיע על בריאות מינית (B=0.16, רווח בר-סמך 95%= 0.01-0.48, p<0.05).

החוקרות סבורות כי הממצאים מדגישים את הצורך בהערכה נוספת ושילוב של מידע על בריאות מינית ובריאות הנפש בטיפול בחולות במרפאה גינקולוגית אונקולוגית. יש צורך בבירור לגבי אמונות הנשים בהיבט ההשפעה של טיפולי סרטן על בריאות מינית ובירור זה יכול להעיד על הצורך בהתערבות נוספת. פיתוח התערבויות עבור חולות עם גידולים גינקולוגיים חייב לכלול מרכיבים של בריאות הנפש ולתת מענה לתפיסה כיצד הטיפולים משפיעים על תפקוד מיני.

מקור: 

Eaton, L. et al.  (2017) The Journal of Sexual Medicine. 5(3), e175.

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן גינקולוגי,  חרדה,  כאבים בקיום יחסי מין,  סיפוק,  אורגזמה,  דיכאון
תגובות