פרופ' איתן לוננפלד, יו"ר איגוד הגינקולוגיה, בראיון מיוחד ל-Doctalk -  הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. פרופ' לוננפלד התייחס לסוגיות המעסיקות היום את המקצוע, בין היתר מדיניות ההפריות בישראל.

"מגבלת הגיל ששמה המדינה במימון הפריות היא טעות. בין גיל 44 ל-45 התוצאות הן אפסיות. אנחנו באנו, כאיגוד הגינקולוגי, וביקשנו מהמדינה להוריד את הגיל המקסימלי למימון הפריות. בואו נשקיע אותו בתרומת ביציות, בואו נממן את זה במקום את ההפריות".

"יש הרבה גורמים פוליטיים שמעורבים בזה, שמצד אחד אומרים 'תחסכו', ומצד שני הם לא רוצים להפסיד את אותה קבוצת נשים שתצביע מחר בבוקר בבחירות. אנחנו בפירוש חושבים שזה לא נכון לעבוד ככה".

"אנחנו תמכנו בחוק תרומת הביציות" המשיך פרופ' לוננפלד, "הוא חוק טוב, הבעיה שחוקים וטכנולוגיה לא משתנים באותו קצב. באנו למשרד הבריאות ואמרנו 'יש היום טכנולוגיה להקפאת ביציות. תנו לנו אפשרות להקים בנק ביציות בישראל, בדומה לבנק הזרע. זו טכנולוגיה מוכרת, רק צריך להכניס אותה לחוק'. בינתיים המחוקק לא עושה זאת".

פרופ' לוננפלד התייחס לשורה של נושאים נוספים כגון ועדות להפסקת הריון ("הייתי שמח לבטל אותן, אבל אנחנו מחוייבים ע"פ חוק"), הירידה בפוריות הגבר, המחסור בגינקולוגים, העלייה בשיעור הגינקולוגיות, מחלקת היולדות החדשה בסורוקה, מחקרים חדשים בהם לקח חלק ועוד.

בפינה המשפטית, עו"ד עדי ניב יגודה סקר את הבעייתיות בתופעת "רפואת המסדרונות" והסכנות המשפטיות שעלולות להווצר ממנה. ובפינת המתמחה - ד"ר יונתן גופר, מתמחה ברפואת ילדים בביה"ח "שניידר", על הטור שכתב השבוע ב"הארץ" על אלימות נגד רופאים, הצעדים שיש לנקוט ומה הוא חושב על התמחות ברפואת ילדים.

לו"ז האזנה:

7:45 המירוץ לפוריות וילדים בישראל

19:55 המוטציה הגנטית שפוגעת בתאי הזרע

25:36 ירידה בפוריות הגבר

28:32 שימור פריון אצל מטופלי כימותרפיה

31:03 מחלקת היולדות החדשה בסורוקה

40:00 ועדות להפסקת הריון

42:19 המחסור בגינקולוגים בישראל

46:19 השתלמויות עמיתים

51:26 הפינה המשפטית - רפואת המסדרונות

59:44 פינת המתמחה - ד"ר יונתן גופר אומר 'לא' לאלימות

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של Doctalk

התכנית הוקלטה באולפני SPS