חדשות

משרד הבריאות הורה לדואר במזרח-ירושלים להקפיא מעבר מבוטחים בין קופות ל-30 יום

הצעד חסר התקדים התבצע לאחר דיווחים על מעבר מסיווי של מבוטחים ממזרח העיר מ"לאומית" ל"מכבי", באמצעות פעילות של זכייניות של הקופה במזרח ירושלים

מזרח ירושלים (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות הורה לדואר ישראל בצעד חסר-תקדים להקפיא מעבר מבוטחים בין קופות-החולים במזרח ירושלים למשך 30 יום. כמו כן הורה המשרד לקופות החולים שלא להתקשר עם זכיינים חדשים במזרח ירושלים בארבעת החודשים הקרובים, שבמהלכם יבחן משרד הבריאות את כל נושא הפעלת הזכיינים על ידי הקופות באזור.

בדיווח על כך הבוקר (ה') ב"דה מרקר" נמסר, כי צעדים אלה - וצעדים נוספים - ננקטו עקב התחרות הפרועה שהתפתחה בין קופות החולים על מבוטחים במזרח ירושלים. השבוע התלוננה "לאומית" על מעבר מסיבי של מבוטחיה ל"מכבי" בתוך ימים ספורים. מאחורי המהלך עמד כנראה זכיין של "מכבי".

המעבר בין הקופות במזרח ירושלים מתבצע ברובו באמצעות סניפי הדואר, מאחר שלרבים מתושבי המקום אין כרטיסי אשראי ואין יכולת לעבור באמצעות האינטרנט. "המהלך שנקט משרד הבריאות", נמסר בדיווח, "אמור 'לעצור את הדימום' של לאומית למכבי באופן מידי. מכבי מנסה להיאבק בהחלטה, והזהירה את הדואר כי ייתבע אם ימשיך למנוע מעבר מבוטחים. הקופה גם פנתה למשרד התקשורת בדרישה שיתערב".

לפי הדיווח, בנוסף להוראה זו נדרשו קופות החולים נדרשו להעביר למשרד הבריאות נתונים מפורטים על ההתקשרויות הקיימות שלהן עם הזכיינים במזרח העיר - בתוך חודשיים. המשרד הורה לקופות לבצע פיקוח הדוק יותר על הזכיינים שלהן המספקים את שירותי הבריאות במזרח ירושלים ולדאוג שרמת השירותים לא תיפול מזו הניתנת לכלל המבוטחים בתחומי ישראל.

הקופות נדרשו לפקח על ההתקשרויות של הזכיין עם הספקים החיצוניים ועם הצוות הרפואי שעובד עבורן. נאסרה פעילות פרטית בין כותלי המרפאה שמפעיל הזכיין. בהוראות משרד הבריאות נאסר על הזכיין לגייס מבוטחים לקופה ולא יינתנו לו תמריצים כספיים על גיוס מבוטחים. עוד הורה המשרד שהתרופות שיסופקו על ידי הזכיין יהיו הסטנדרטיות המשווקות בישראל. לקוחות של קופת חולים הפועלת דרך זכיין במזרח ירושלים יוכלו לפנות לכל מרפאה של הקופה בשאר חלקי העיר.

משרד הבריאות מאפשר לקופות החולים לעבוד במזרח ירושלים מול זכיינים המעסיקים רופאים ולא ישירות מול רופאים. הסיבה: המשרד מכיר בכך שלקופות קשה להפעיל בכוחות עצמן מרפאות באזור, ועליהן להיעזר בזכיינים מקומיים שמפעילים מרפאות.

"דה מרקר" מסר כי שבמרפאה בצור באהר שנוהלה עבור "לאומית" על ידי זכיין מקומי במשך 20 שנה היו רשומים כ–7,000 מטופלים. אלא שהזכיין הודיע באחרונה לקופה כי איננו מצליח לחדש את חוזה השכירות של מבנה המרפאה והוא נאלץ לפנות את הנכס. במקומו נכנס זכיין אחר, של "מכבי". צוות העובדים שעבד במרפאה עבור הזכיין המקורי נשאר במקום והמשיך לתת את השירות. במקביל, מדווח, הסתבר ללאומית ולמשרד הבריאות שמבוטחים רבים של לאומית, מאות לפחות, עברו למכבי.

קופת חולים לאומית פנתה במכתב לשר הבריאות יעקב ליצמן והתלוננה כי המעברים התבצעו בין היתר באמצעות הסעות של מבוטחים לסניף הדואר המקומי, תשלום בעד אגרת המעבר עבור המבוטח. כן ניתן תשלום כספי של מאות או אולי אלפי שקלים למבוטחים שעברו למכבי.

במכתב לשר ליצמן כינה מנכ"ל לאומית, ניסים אלון, את המהלך "סחר במבוטחים תמורת מיליוני שקלים". הוגשה גם תלונה למשטרה. "לאומית" מסרה כי בידיה הקלטות של שיחות עם מבוטחים המדווחים על קבלת תשלום בגין המעבר בין הקופות וחלק מהמבוטחים שעברו למכבי דרך הדואר אפילו לא נכחו בסניף הדואר בעת המעבר.

הנחיית משרד הבריאות, מסר העיתון, עוררה זעם רב ב"מכבי", הנלחמת בימים האחרונים כדי לבטל את ההוראה. במכתב ששיגרה למנכ"ל הדואר הסבירה כי הרחיבה את שירותיה בצור באהר. היא טוענת כי מעבר המבוטחים שהתרחש הוא "פועל יוצא מהרחבת השירותים והגברת התחרות החיובית שבין קופות החולים במקום".

לפני האירוע הזה חייב בית משפט רופא משפחה ושותפיו שהם בעלים של מרפאה במזרח ירושלים, לפצות את קופת חולים לאומית ב–8 מיליון שקל לאחר שנתבעו על ידי הקופה בגין העברה בלתי חוקית לכאורה של 1,427 ממבוטחיה, לשירותי בריאות כללית.

נושאים קשורים:  חדשות,  קופת חולים לאומית,  מעבר מבוטחים,  קופות החולים,  מכבי שירותי בריאות
תגובות
אנונימי/ת
21.10.2017, 20:34

אכן במזרח האיש יש "סחר סוסים" ולא רפואה. על משרד הבריאות לאסור עבודה דרך "זכיינים" או בשמם האמתי מאכרים או אף מפיונרים.
במזרח ירושלים רפואה היא עסק ולא שירות לתושב. מה שפורסם זה רק קצה הקרחון. ספקים שיש להם עשרות אלפי מבוטחים. ספקים שמיבאים תרופות מהגדה, ספקים שמעסיקים רופאים ואחיות ללא רישיון. לכל הזכיינים יש תמיד מכונת רנטגן ומעבדה קטנה. אך אף אחד מהמכשירים לא נבדק לאמינות ובטיחות בעשור האחרון.
יש יותר מרושם שישראל ובעיקר משרד הבריאות איננו הריבון במזרח ירושלים.
המשרד יודע על כך שנים אך התעורר רק בעיקבות הפרסומים בעיתונות.