מזכירות ההסתדרות הרפואית שאמורה להתכנס היום (ה') צפויה לאשר נקיטת צעדים ארגוניים בעקבות זימונו של מנהל בית החולים הממשלתי לגליל המערבי בנהרייה, ד"ר מסעד ברהום, לשימוע אצל מנכ"ל משרד הבריאות; כך מדווח הבוקר (ה') "ישראל היום".

זימונו של ד"ר ברהום נעשה, כך דיווח העיתון, בעקבות דו"ח ביקורת ודו"חות על התנהלות כלכלית של בית החולים. יחד עמו זומן גם מנהל הכספים של בית החולים, חזי חי. אחת העילות לשימוע, ציין העיתון: "מקרים חמורים של היעדר תחזוקה הולמת של תשתיות בבית החולים העולים לכדי סיכון חיי אדם, כפי שנמצאו בביקורת".

אלא שההסתדרות הרפואית רואה בחומרה רבה את הזימון לשימוע. יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן ויו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, ד"ר ערן הלפרן, כתבו במכתב למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב: "אנו רואים צעד זה כחמור, מרחיק לכת ותקדימי. זה מדרון חלקלק במהות ובאופי יחסי העבודה שבין מנהלי בתי החולים למשרד הבריאות.

"תחת הזמנתו לשימוע של ד"ר ברהום ופתיחת הליכים משמעתיים, אשר אין כל פתרון מעשי בצדם למצוקת בית החולים, היה מצופה מראשי המערכת לסייע במציאת פתרונות אמתיים לקשיים העצומים שאיתם נדרש מנהל בית החולים להתמודד במציאות הרגולטורית הקיימת".

העיתון ציטט גם את מנכ"לית ההסתדרות הרפואית, עו"ד לאה ופנר, שאמרה: "אינני זוכרת מקרה כזה שבו מנהל בית חולים מוזמן לשימוע. אי אפשר שיהפכו את מנהלי בתי החולים לשומרי תקציב. מנהל לא צריך לחשוב פעמיים לפני שהוא מאשר טיפול רפואי".

בדיווח נמסר עוד , כי דו"ח אגף הרפואה במשרד הבריאות שעליו חותמות ד"ר סיגל טאוב ורותי פרוינד, מצא כי בית החולים בנהריה מצליח אמנם להמשיך ולתת רפואה טובה, לפתוח מחלקה נוירוכירורגית מתקדמת בה מבוצעים צנתורי מוח ולהגדיל ב־13% את הניתוחים שאינם דחופים, אך לצד זאת מתמודד עם בעיות תשתית ומחסור בכוח אדם.

בדו"ח נכתב: "לצד צוות מסור ניכרת הזנחה מתמשכת בנושאי תחזוקה ותשתיות בחלק מאזורי בית החולים". בין הליקויים שנמצאו: מזון למחלקות משונע במעליות המיועדות למבקרים בבית החולים וסדינים לא מוחלפים בכל יום אלא רק "מנוערים". עם זאת, נכתב, בביקורת שנעשתה במחלקות הפנימיות, במיון ובפגייה "לא נמצאה עדות לפגיעה באיכות הטיפול הרפואי או לירידה בסטנדרט לעומת תקופות קודמות".

ד"ר ברהום הצביע על מחסור בתקנים. לדבריו, לבית החולים חסרים 129 אחיות, 81 רופאים, 114 עובדי מנהל ומשק ו־52 עובדים במקצועות בריאות אחרים. יש עיכובים בקליטת רופאים וקיימת הקפאת תקנים בסיעוד.

בין משרד הבריאות לבית החולים קיימת מחלוקת לגבי גובה הגירעון: משרד הבריאות טוען שהוא עומד על 100 מיליון שקל עקב התנהלות לא תקינה. הנהלת בית החולים טוענת שהמשרד מעכב העברת כ־40 מיליון שקלים - עלות הטיפול בפצועים הסורים בשנים האחרונות – והדגישה כי אם הכסף הזה יועבר לידיה הגירעון ייסגר.

העיתון גם מדווח, כי בפגישה סגורה שהתקיימה בתחילת השבוע בין שר הבריאות יעקב ליצמן ליו"ר איגוד רופאי המדינה, ד"ר נמרוד רחמימוב, אמר השר שהשימוע לא יוביל לפיטוריו של ד"ר ברהום. השימוע לחזי חי, מנהל הכספים, גם לא צפוי לעבור ללא התנגדות. גורמים במשרד האוצר, המפקח מקצועית על התנהלות מנהלי הכספים של בתי החולים, טענו, כך מדווח, שמדובר ב"אכיפה סלקטיבית" כלפי בית החולים בנהריה.

תגובת לשכת השר: "הדברים אינם נכונים. לאחר השימוע יתקבלו החלטות בהתאם לתוצאותיו". ד"ר רחמימוב "סירב להגיב על תכנים של פגישות אישיות בארבע עיניים". העיתון מסר את תגובת משרד האוצר: "באחריות הנהלות בתי החולים לעמוד במסגרות התקציביות שנקבעו להן ולהתנהל בהתאם לכללי מנהל תקין. אנו סבורים כי משרד הבריאות, ככל גוף ציבורי אחר, נדרש לבצע אכיפה מקצועית, שוויונית ומידתית, ולפעול לעמידה בתקציב".

תגובת משרד הבריאות: "בבית החולים נתגלו כשלים בניהול עם משמעות תפעולית וקלינית, שבאו לידי ביטוי גם בדו"ח וגם בדו"חות בקרה אחרים של המשרד. אנו מצפים מבית החולים להתחיל בתהליך של תיקון ליקויים". עוד מסר המשרד כי בשנת 2017 הועברה לבית החולים סובסידיה בגובה 223 מיליון שקלים, שמתוכה 25 מיליון שקלים עבור הטיפול בפצועים הסורים.

תגובת בית החולים נהריה: "המרכז הרפואי לגליל המערבי חרט על דגלו את נושא איכות הטיפול ואנו מברכים על מסקנת צוות הבקרה שלפיה למרות המחסור בתקציב, הטיפול הניתן לבאי המרכז הרפואי הוא מיטבי. באחרונה פרסם משרד הבריאות את נתוני מדדי האיכות בטיפול בכלל בתי החולים בישראל וזו השנה השלישית ברציפות שבה מדורג המרכז הרפואי לגליל בצמרת המדדים. הצלחה זו הינה הודות לפעילות כלל הצוותים מכל הסקטורים לאורך כל ימות השנה, שהתבטאה גם בקבלת תו התקן של ארגון JCI, שאת המבדק האחרון שלו להסמכה עבר צוות המרכז הרפואי בהצטיינות".

עוד נמסר: "מרבית הליקויים שצוינו בדו"ח כבר תוקנו. אחרים הדורשים תקצוב והם יבוצעו בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות".