מחקרים

גילויים חדשים לגבי הפתוגנזה של המחלה הכבדית בזיהום HCV

החוקרים מצאו כי מקרופאג'ים החשופים ל-HCV מעודדים הפרשת CCL-5 אשר הינו בעל תפקיד מפתח בדלקת כבדית ופיברוזיס

16.10.2017, 07:44
נגיף הפטיטיס C, מחלת HCV (צילום: אילוסטרציה)

מחלת כבד כרונית הנגרמת על ידי HCV מהווה בעיה בריאותית קשה מסביב לעולם ולעיתים קרובות גורמת לפיברוזיס, שחמת וקרצינומה הפטו-צלולרית. המנגנון של התקדמות מחלת הכבד במהלך זיהום ב-HCV אינו ברור נכון להיום, למרות שמשוער כי דלקת הינה שחקן מפתח בפתוגנזה של המחלה. החוקרים תיארו בעבר כי מקרופאג'ים ובכלל זה תאי קופפר החשופים ל-HCV מעודדים ייצור והפרשת ציטוקינים פרו-דלקתיים. ציטוקינים מופרשים אלו יכולים לשפעל תאי לווין כבדיים (HSC) לכיוון של פיברוזיס.

במחקר זה, החוקרים בחנו את התקשורת בין מקרופאג'ים ו-HSC במהלך זיהום ב-HCV. תאי HSC אנושיים ותאי HSC אלמותיים (LX2) עברו אינקובציה במדיום מותנה אשר נלקח ממקרופאג'ים אנושיים שנחשפו ל-HCV. החוקרים בדקו את הביטוי של מספר רב של גנים דלקתיים וקשורים בפיברוזיס ובכלל זה משפחת חלבוני NLR, אינטרלאוקינים 1 בטא ו-6, CCL5 (ליגנד כימוקיני מסוג ציסטאין-ציסטאין) וסמנים מעודדי פיברינוגנזה כדוגמת TGF-β1, קולגן מסוג 4 אלפא 1, מטלפרוטאינאז ואקטין תאי שריר מסוג אלפא.

החוקרים מצאו כי CCL5 המופרש ממקרופאג'ים שנחשפו ל-HCV משפעל סמני דלקת ופיברוזיס ב-HSC ושנוגדנים ל-CCL5 מעכבים הפעלה זו.

ממצאים אלו מעידים כי מקרופאג'ים אנושיים החשופים ל-HCV מעודדים הפרשת CCL5 אשר הינו בעל תפקיד משמעותי בדלקת כבדית ופיברוזיס.

מקור: 

Sasaki, R. et al.  (2017) Hepatology. 66(3), 746.

נושאים קשורים:  מחקרים,  HCV,  CCL5,  ציטוקינים,  מקרופאגים
תגובות