פרופ' ירון ניב, סגן מנהל המרכז הרפואי רבין ומנהל המערך לניהול סיכונים ולאיכות, בראיון מיוחד ל-Doctalk לקראת כנס היסוד של החברה לבטיחות הטיפול וניהול סיכונים, שייערך ב-17.10. פרופ' ניב התייחס לשורה ארוכה של נושאים בתחומי ניהול סיכונים, רשלנות רפואית, רפואה מתגוננת ועוד.

"ישנן לא מעט עבודות שמראות שכ-30% מההחלטות הרפואיות נובעות מרפואה מתגוננת וכסת"ח. איך מגדירים רפואה מתגוננת? הכוונה להחלטות שרופא קיבל, והוא לא היה מקבל אם לא היה חושש מתביעות עתידיות. חייבים למזער את התופעה. אנו רואים שזה מביא גם לנטישת מקצועות ברי סיכון כמו מיילדות".

"מדובר גם בחרב פיפיות" המשיך פרופ' ניב, "הרי אם אני שולח מטופל ל-CT בלי שהיה צורך, הוא חוטף את הקרינה. אם אני עושה קולונוסקופיה שלא היה בה צורך, המטופל חשוף לפרפורציה. כלומר גם קיבלתי החלטה רפואית שגויה וגם לא בהכרח הורדתי את הסיכון".

"אנחנו חייבים להעלות מודעות לניהול סיכונים ובטיחות המטופל. הפרוצדורות הפשוטות נזנחות וזה הרבה פעמים מה שמוביל לתקלות. עלות התביעות על רשלנות רפואית, לפי מבקר המדינה ב-2015, הוא 1.5-4 מיליארד ש"ח. זה כל התקציב של המרכז הרפואי רבין. תחשבו מה היינו יכולים לעשות אם לא היינו צריכים להוציא את הסכומים האלה על תקלות בטיפול".

בנוסף, פרופ' ניב חשף בראיון את המטרות והיעוד של החברה לבטיחות המטופל וניהול סיכונים, דיבר על תהליך האקרדיטציה, מדיניות התחקור, שיתף בסיפורי מקרה ועוד. בפינת המתמחה - ד"ר ניזאר אנדריא מהמערך הקרדיווסקולרי בפוריה, על המסלול הייחודי שעשה.

לו"ז האזנה:

1:20 לקראת כנס היסוד של החברה לניהול סיכונים

7:15 איך מקדמים את הבטיחות ברמה הפרקטית

10:30 תעשיית הרשלנות הרפואית

19:05 רפואה מתגוננת

27:40 מדיניות התחקור

32:17 איפה טעיתי? סיפורי מקרה

42:01 אקרדיטציה - בעד ונגד

47:19 חזון לעתיד

51:42 פינת המתמחה - ד"ר ניזאר אנדריא הולך בעקבות הלב

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של Doctalk