פרויקט 360

השוואה של יעילות ובטיחות של טיפול עם Apixaban בהשוואה לנוגדי קרישה אחרים בקרב קשישים עם פרפור עליות לא מסתמי

בנתונים מהעולם האמיתי לאחר שליטה למבלבלים הקשורים למאפייני המטופלים, Apixaban נמצא קשור עם סיכון נמוך משמעותית לשבץ/תסחיף סיסטמי ודימום מאג'ורי בהשוואה ל-Rivaroxaban ו-Warfarin, ונטייה לתוצאים מועדפים בהשוואה לDabigatran, בקרב קשישים עם פרפור עליות לא מסתמי בארה"ב

בדיקות דם, נוגדי קרישה (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש בוצע במטרה להשוות את הסיכון לשבץ/תסחיף סיסטמי או דימום מאג'ורי בקרב קשישים (גיל 65 ומעלה) עם פרפור עליות לא מסתמי שהחלו טיפול עם Apixaban (אליקוויס – Eliquis) בהשוואה ל-Rivaroxaban (קסרלטו – Xarelto), Dabigatran (פרדקסה – Pradaxa) או Warfarin (קומדין – Coumadin).

מטופלים עם פרפור עליות לא מסתמי עם כיסוי ביטוחי של Medicare בארה"ב שהחלו טיפול עם נוגד קרישה פומי זוהו ממסד הנתונים (1 ינואר 2013 – 30 ספטמבר 2015) וקובצו בעוקבה על פי סוג הטיפול שהוחל. התאמה ביחס 1:1 בוצעה בקרב מטופלים שטופלו עם Apixaban בהשוואה עם כל נוגד קרישה אחר בנפרד. שיעור שבץ/תסחיף סיסטמי ודימום מאג'ורי הוערכו במעקב. רגרסיית Cox בוצעה על מנת להשוות את הסיכון לשבץ/תסחיף סיסטמי ודימום מאג'ורי בין Apixaban וכל נוגד קרישה אחר במהלך תקופת המעקב.

הזוגות התואמים של Apixaban בהשוואה ל-Rivaroxabanי(13,620 מטופלים), Apixaban בהשוואה ל-Dabigatranי(4,654 מטופלים)
ו-Apixaban בהשוואה ל-Warfarinי(14,214 מטופלים) היו מאוזנים היטב על פי מאפייני המטופלים. סיכון מותאם לשבץ/תסחיף סיסטמי [Hazard ratio י(HR) בהשוואה ל-Rivaroxabanי0.72 (p=0.003); בהשוואה ל-Warfarinי 0.65י(p<0.001)] ודימום מאג'ורי (HR בהשוואה ל-Rivaroxabanי0.49 (p<0.001); בהשוואה ל-Warfarinי0.53 (p<0.001)] היו נמוכים יותר משמעותית במהלך תקופת המעקב עבור מטופלים שטופלו עם Apixaban בהשוואה ל-Rivaroxaban ו-Warfarin.

סיכון מותאם לשבץ/תסחיף סיסטמי (HR 0.78 ; P=0.27) ודימום מאג'ורי (HR 0.82 ; p=0.23) בקרב מטופלים עם פרפור עליות שטופלו ב-Apixaban בהשוואה ל-Dabigatran נטו להיות נמוכים יותר, אבל לא הגיעו למשמעותיות סטטיסטית.

בנתונים מהעולם האמיתי לאחר שליטה למבלבלים הקשורים למאפייני המטופלים, Apixaban נמצא קשור עם סיכון נמוך משמעותית לשבץ/תסחיף סיסטמי ודימום מאג'ורי בהשוואה ל-Rivaroxaban ו-Warfarin, ונטייה לתוצאים מועדפים בהשוואה ל-Dabigatran, בקרב קשישים עם פרפור עליות לא מסתמי בארה"ב.

מקור:

Deitelzweig S, Luo X, Gupta K, Trocio J, Mardekian J, Curtice T, Lingohr-Smith M, Menges B, Lin J. Comparison of Effectiveness and Safety of Treatment with Apixaban vs. Other Oral Anticoagulants Among Elderly Nonvalvular Atrial Fibrillation Patients. Current Medical Research and Opinion. 2017 May 23(just-accepted):1-25.

נושאים קשורים:  מחקרים,  פרפור עליות,  שבץ,  תסחיף סיסטמי,  דימום,  נוגדי קרישה,  apixaban,  פרדקסה,  pradaxa,  Rivaroxaban,  קסרלטו,  Xarelto,  dabigatran,  אליקוויס,  ELIQUIS,  warfarin,  קומדין,  Coumadin,  קרישת דם,  הכל על קרישת דם