פרופ' שי אשכנזי, יו"ר האיגוד לרפואת ילדים ומנהל מחלקת ילדים בשניידר, בראיון מיוחד ל-Doctalk, הפודקאסט של הקהילה הרפואית בישראל בהנחיית מאיה רונן והילה קורח. פרופ' אשכנזי התייחס בין היתר לנושאים הבוערים בתחום רפואת הילדים ופעילות האיגוד.

"חיסונים הוא ההישג הגדול ביותר של הרפואה המודרנית, יותר מאנטיביוטיקה וניתוחי לב, אך ההצלחה שלהם היא האויב שלהם כיוון שאנשים חושבים שאין יותר צורך בהם. אבל אנו רואים מקרים שבהם ירידה בשיעור המתחסנים מעלה את כמות הנדבקים במחלה, כפי שקרה עם החצבת באירופה אשר הובילה לעשרות מקרי תמותה. בעידן האינטרנט, כשכל אחד יכול לכתוב מה שהוא רוצה, יש המון דיסאינפורמציה לגבי חיסונים וזה משפיע על קבוצה קטנה של הורים".

"יש מקום להכריח הורים לחסן את ילדיהם, אך חשוב שהצעדים הללו לא יפגעו בילדים עצמם" המשיך פרופ' אשכנזי, "לדוגמא, בארה"ב מחייבים הורים להראות פנקס חיסונים של הילד בהרשמתו לביה"ס. הבעיה היא שילד שלא חוסן נפגע פעמיים - גם לא חיסנו אותו וגם הוא לא הולך לבי"ס. מה גם שהורים יכולים להצהיר שהם נגד חיסונים וזה עובד להם".

"בצרפת מנעו קצבת ילדים להורים שלא מחסנים את ילדיהם. יש בזה היגיון ואני חושב שאני בעד. גם בארץ התקבלה בזמנו החלטה להקטין קצבת ילדים למי שלא מחסן את ילדו. זה לגיטימי - גם לא פגעת בילד וגם לקחת בחשבון שכנראה יזדקק ליותר שירותי בריאות".

בתכנית שהוקדשה כולה לרפואת ילדים, התראיינה גם ד"ר מירב אלוביץ', מתמחה ברפואת ילדים בבית החולים "זיו" בצפת, שהתריעה על העומס על המתמחים במחלקה: "אנחנו עושים 8 תורנויות בחודש וכולם כאן מרגישים שאנחנו לא באמת מצליחים לקבל מה שצריך מההתמחות הזו. מתמחה שעובד כמות כזו של שעות לומד פחות וקולט פחות - ובסוף גם עובד פחות טוב".

"זו בעיה מתמשכת של כוח אדם שקיימת כבר זמן רב. עירבתי את מרשם בנושא והם ייעצו לנו לדבר עם ההנהלה, וכך עשינו. אנחנו עדיין מחכים להתפתחויות ותשובות מההנהלה, אבל כרגע אני לא רואה פתרון באופק. אנחנו תופסים תורנויות של מיון, פגיה וטיפול נמרץ ואין מישהו נוסף שיתפוס את התורנויות האלה בזמן הקרוב, גם אם יביאו עוד מתמחה".

לו"ז האזנה:

3:50 למה רפואת ילדים

6:35 הורים שלא מחסנים את ילדיהם

13:50 הכשרת רופאי הילדים ומחסור בתקנים

19:14 מהי הכשרה טובה ברפואת ילדים

25:07 הנושאים האקוטיים שעל הפרק

30:04 סיפור מקרה - תינוק ללא לב שמאלי

32:40 עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה - מה הפתרון

39:03 פינת המתמחה - ד"ר מירב אלוביץ' מחכה לעוד תקנים ב"זיו", צפת

האזנה נעימה!

לכל הפרקים של Doctalk