פרופ' דינה בן יהודה, מנהלת אגף המטולוגיה במרכז הרפואי "הדסה", תעמוד בראש הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים ותהיה האישה הראשונה בתולדות הפקולטה הוותיקה שנבחרה לתפקיד זה.

פרופ' בן יהודה תיכנס לתפקידה כדיקנית בתחילת השבוע הבא, ב-1 באוקטובר 2017. היא תהיה הדיקן ה-23 בתולדות הפקולטה לרפואה בירושלים ותחליף בכך את פרופ' דויד ליכטשטיין, ששימש דיקן בארבע השנים האחרונות.

פרופ' בן יהודה, 64 נולדה וגדלה בחיפה. היא בוגרת בית הספר לרפואה של אוניברסיטת בן-גוריון. היא התמחתה ברפואה פנימית ובהמטולוגיה במרכז הרפואי "הדסה". את עבודת המחקר שלה בחקר הסרטן עשתה במרכז לחקר הסרטן "ממוריאל סלואן קטרינג" בניו יורק.

בשובה לישראל ב-1992 הקימה את המעבדה לאבחון ולמחקר מחלות המטולוגיות ממאירות. ב-1997 מונתה לפרופ’ באוניברסיטה העברית ומשנת 2002 היא מכהנת כמנהלת המערך ההמטולוגי ב"הדסה", הכולל את מחלקות ההמטולוגיה בהר הצופים ובעין כרם, יחידת השתלות מח עצם, בנק הדם ונוירו-אונקולוגיה. היא כיהנה כיו"ר הוועדה הציבורית המייעצת לקידום תרומת איברים מן המת בישראל והיא חברת ועדת סל התרופות. בין תפקידיה הציבורים: יושבת ראש האיגוד להמטולוגיה ועירויי דם. היא גם היתה בין מקימי החברה הישראלית למיאלומה ושימשה כיו"ר שלה.

מחקריה עוסקים בטיפול בתאים ממאירים באמצעות ננו-חלקיקים של חלבון מעכב תמותה. במחקרים אלו משולבת עבודה קלינית ענפה.

החלטתה לעסוק ברפואה, סיפרה פרופ' בן יהודה, באה בעקבות אירוע טרגי שהתרחש במשפחתה: אחיה הבכור מת בגיל 7 ממחלת הסרטן. "זה היה עבורי אירוע מכונן". במלחמת יום הכיפורים ריכזה את הטיפול בנפגעי המלחמה מקרב חיילי השריון (הייתה קצינת הח"ן בחטיבה 14 של החיל). היא קיבלה את משימת האיתור והמעקב אחר הפצועים, ההרוגים והנעדרים של החטיבה. פעולותיה היוו את התשתית להקמת מערך הנפגעים של צה"ל - ועל פועלה זה קיבלה את צל"ש הרמטכ"ל ב-1976.

פרופ' בן יהודה נשואה לפרופ' אריה בן יהודה, מנהל האגף לרפואה פנימית ב"הדסה", מנהל פנימית ג' ויחידת הגריאטריה. היא אם לשלוש בנות. "הפקולטה שלנו", אמרה אתמול פרופ' בן יהודה, "היא ייחודית בכך שהיא מכשירה אנשי רפואה במגוון רחב של תחומים: רופאים, חוקרים, רוקחים, מומחים לנושאי בריאות הציבור, אנשי מקצוע במרפאות עיסוק וכן בתחום הסיעוד.

"אני רואה חשיבות רבה לעצמאות אקדמית וניהולית של הפקולטה לרפואה וזאת כחלק מהאוניברסיטה העברית, תוך שמירה וטיפוח השותפות ההיסטורית שבין האוניברסיטה לבין 'הדסה'. רק בשיתוף פעולה נרחב, הכולל כמובן גם את הסטודנטים, נוכל להכשיר את הדור הבא של אנשי מקצועות הרפואה – כאלו שתהיה להם היכולת להבין את מהות המקצוע לעומקו תוך שאיפה לידענות, מקצוענות ותוך התנהגות מכבדת ואתית לאורך כל תהליך הטיפול הרפואי".

הנהלת האוניברסיטה העברית והמרכז הרפואי "הדסה" בירכו אתמול את פרופ' בן יהודה עם כניסתה לתפקידה החדש.