מושתל הלב הוותיק ביותר ישראל, מנשה ניסים (83), מציין השבוע 25 שנה להשתלת הלב שנעשתה לו. אתמול (א') הגיע לבית החולים "בילינסון" בפתח-תקווה כדי לפגוש את הרופא שהשתיל את לבו: פרופ' דן ערבות, מנהל מערך ניתוחי לב וחזה בבית החולים.

ניסים, אב לשניים וסב ל-9 ממושב גאליה ליד רחובות, סבל מקרדיומיופתיה – מחלה הגורמת להיחלשות הלב. אתמול סיפר כי סבל מהמחלה שנתיים, התקשה ללכת יותר מ-15 מטר מבלי להתעייף והיה מועמד פעמיים להשתלות לב שבוטלו ברגע האחרון – עד שנתקבלה תרומה ממשפחתו של צעיר בן 24 שנהרג בעת שנפל באתר בנייה.

פרופ' ערבות התמחה בהשתלות לב בלונדון וצבר ניסיון רב בהשתלות בהן. את ההשתלה לפני 25 שנה ביצע יחד עם פרופ' ברנרדו וידנה, שכיהן אז כמנהל המחלקה.

במפגש העניק פרופ' ערבות לניסים תמונה מהניתוח וכתב ברכה: "רבע מאה עברה מאז התחלנו את המסע יחדיו, לב פועם אחד חיבר בינינו. אתה, פסעת אל עבר חיים חדשים עם הלב אותו השתלנו לך ואני, נרגש מהמעמד, המשכתי לצעוד בנתיב השתלות הלב. מאז אותו יום מרגש, ניתחנו והצלנו את חייהם של מאות גברים ונשים בישראל. סיפור חייך משמש דוגמא לנחישות וליכולת להתמודד עם אתגרי החיים".

פרופ' ערבות הוסיף: "אני מאחל לעצמי לחגוג עם כל מושתלי הלב שהשתלנו לפחות רבע מאה להשתלה".