רופאים ישראלים מדווחים חי מכנס ה-EASD:

יום ו' 15.9.17

11:16 ד"ר ריאד מחמוד
בתת אנליזה של DEVOTE היתה ירידה באירועי MACE בקרב החולים עם סיכון גבוה מאוד להיפוגליקמיה בזרוע שקיבלה דגלודג לעומת גלרג'ין 100.
ה HR 0.74. הסיכון לאירועי היפוגליקמיה קשה חושב לפי מודל מתוקף

 

11:07 ד"ר מיכאל ויינפאס
מחקר ה - HAT הדגים, ששיעור ההיפוגליקמיה היה גבוה יותר בחלק הפרוספקטיבי מאשר בחלקו הרטקוספקטיבי. אנו למדים מכך על נטייה לתת דיווח של חולים על היפוגליקמיות. עצם נוכחות היפוגליקמיות פוגע בהענות החולה לטיפול ואף מפריע לרופא לטפל עד ליעד המטרה.

10:56 ד"ר ריאד מחמוד
באנליזה מה DEVOTE: קיים קשר מובהק בין Day to day fasting variability ו:
1. היפוגליקמיה קשה
2. תמותה מכל סיבה
אך לא ל MACE, לכן חשוב לבחור אינסולין בזלי עם וריביליות נמוכה בין הימים של סוכר בצום. אירוע היפוגליקמיה קשה קשור בעליה בתמותה מכל סיבה, פי 2.5 בתקופה שלאחר מכן, בעיקר בתקופה הקרובה (15 ימים) אך לא קשור לעליה ב MACE לפי DEVOTE.
יום ה' 14.9.17

16:53: ד"ר עדנאן זינה
נתונים ממחקרים שונים pooled placebo controlled trials ב-15 מחקרים הראה בטיחות וסבלות של אמפוגלפלוזין בקרב חולי סוכרת סוג 2 עם אי ספקת כליות דרגה 3-4. לגבי אמפוטציות לא היתה עמידות של עליה במספרן. הנתונים מעודדים אומנם יש להיות זהיר בקרב חולים עם אי ספיקת כליות בדרגה מתקדמת.

13:46: ד"ר תמר ארז: 
טיפול בלירגלוטייד בסוכרת סוג 1 במטופלים במשאבת אינסולין: מטרת המחקר בדיקת תועלת ובטיחות לירגלוטייד 1.8 במטופלים סוכרת סוג 1 על משאבה עם bmi מעל 25 והמוגלובין מסוכרר מעל 7.5. מטרות: ירידה בהמוגלובין מסוכרר, ירידה בכמות אינסולין. 22 מטופלים מול 22 פלצבו.
תוצאות: ירידה ב 0.6 אחוז בהמוגלובין מסוכרר, ירידה במשקל. היפוגליקמיה זהה בשתי הקבוצות. ללא היפוגליקמיות חמורות. מינון אינסולין - ביום ירידה בכמות אבל לא בכמות הכללית הן אינסולין בזלי והן בבולוסים. ירידה במשקל 7.3 ק"ג. אין הבדל בלחץ דם סיסטולי. עליה בדופק שלא היתה משמעותית כנראה בשל מספר נמוך של מטופלים. תופעות לוואי יש ביותר מ 5 אחוז gi. ללא קטואצידוזיס. ממוצע ה-bmi במחקר היה 30 כך שהירידה במשקל הייתה מבורכת.

13:29: ד"ר תמר ארז: 
מחלות לבלב תחת טיפול בתרופות second line: מחקר מהעולם האמיתי.
נכללו מטופלים עם סוכרת סוג 2 - מ-2004 והלאה, גילאים 18 עד 80 שקיבלו מטפורמין בלבד והוסיפו תרופה שניה ב-3 חודשים שקדמו למחקר
Dpp4 ,su ,tzd ,glp1 ,insulin. מעקב ממוצע של שנתיים וחצי. לא נמצאה עליה בדלקת לבלב או ממאירות לבלב עם אינקרטינים בהשוואה לתרופות קו שני אחרות. הסתייגות: זמן מחקר קצר.

13:14: ד"ר מיכאל ויינפאס: 
סימגלוטייד הוא ה GLP1 הפומי הראשון שנמצא כעת במחקר פייז 3. וכיוון שכך חשוב להבין את השפעת התזונה על ספיגתו והפרמודינמיקה שלו. התרופה נבדקה בצום ולאחר אוכל. מסקנת המחקר הייתה שיש ליטול התרופה בצום, ולשתות/לאכול רק כעבור חצי שעה כדי למקסם פרמודינמיקת התרופה.
מחקרי זמן אמיתי לא הראו שטיפול מבוסס אינקרטינים מעלה שכיחות פנקראטיטיס באופן מובהק סטטיסטית.

13:11: ד"ר רועי אלדור:
במחקר על 9 מתנדבים הזלפת קטונים bhb לדם העלתה זרימת דם מוחית ב30%, הורידה צריכת חמצן וגלוקוז. אולי שימושי בעתיד בהקטנת שטח שבץ או הגברת יעילות טיפול כימותרפי.

12:38: ד"ר תמר ארז:
פעילות גופנית בסוכרת סוג 1: תוצאים של תמותה מכל סיבה בלי ועם מחלה כלייתית. ללא מחלה כלייתית: מעל 2,000 מטופלים. מטופלים שנפטרו: יותר שמנים, יושבניים, יותר מבוגרים עם לד יותר גבוה. עם מחלה כלייתית (300 חולים) דומה. בשתי הקבוצות שיפור בתמותה מכל סיבה עם פעילות גופנית.
מסקנות: פעילות גופנית קשורה לירידה בתמותה כללית. פעילות בכמות יותר גדולה שיפרה עוד יותר, במטופלים עם ובלי מחלה כליתית. לא נכללו מטופלים עם מחלה לבבית קודמת, אבל היו מטופלים עם רטינופתיה.
המטופלים נשאו cgm ואין נתונים על היפוגליקמיות.

12:27: ד"ר ריאד מחמוד
במחקרי AWARD 2, 4, 5: ל-8% מהמטופלים GAD חיובי, רובם עם טיטר נמוך. פרופיל המטופלים היה כמות אחרים: גיל סביב 55 ו-BMI סביב 30. הירידה ב HBA1C היתה זהה ללא קשר אם GAD חיובי חלש או חיובי חזק (LADA) או שלילי (T2DM) וללא שינוי באירועי היפוגליקמיה.

11:54: ד"ר מיוריאל מצגר
DEPICT1 24 week study of dapagliflozin 5 or 10 mg/d vs placebo in overweight T1DM patients showed significant average reduction of 0.5% in HbA1C, 3 kg average weight loss, 10% decrease in insulin total daily dose, decrease in mean glucose values estimated by CGM and decrease in excursions (MAGE). Side effects: more genital infections NOT causing study discontinuation, NO difference in hypos, NO difference in DKA, nor in other side effects.

11:32: ד"ר ריאד מחמוד
מחקר ODESSEY DM בדק מתן ALICUMAB במינון 75 מ"ג פעם בשבועיים (עם אפשרות למינון גבוה יותר 150 מ"ג שעל פי רוב לא היה בו צורך) לסוכרת סוג 1 (קבוצה שלא נבדקה מספיק בעבר) וסוכרת סוג 2 שמטופלים באינסולין ולדיסליפידמיה מטופלים סטטין במינון הגבוה שנסבל ואזטרול או פיבראט לפי הצורך. 40% עם מחחה CV.
הטיפול ניתן ל-24 שבועות והראה ירידה של קרוב ל-50% ברמת ה-LDL בשתי קבוצות הסוכרת ללא השפעה על HBA1C, מינון אינסולין או צורך בטיפול נוסף לאיזון סוכרת. תופעות לוואי מינוריות.

ובעבודה דומה ODESSEY DM DYSLIPIDEMIA בו ה-PRIMARY OUTCOME היה NON HDL פחות מ-100 (לטענתם גם נחשב מדד טוב יותר לטרשת מאשר LDL), היה צורך להעלות מינון ALICUMAB ל-150 מ"ג בשליש מהמטופלים לעומת קבוצת ביקורת שקיבלה סטטינים ופינופיבראט. בזרוע ALICUMAB נצפתה ירידה של מעל 30% ב-NON HDL. הטיפול נסבל היטב.

יום ד' 13.9.17

21:11: ד"ר חוליו ויינשטיין
הסתיים מחקר ace שהחל לפני 9 שנים ובדק כ-6,000 סינים עם טרום סוכרת ומחלת לב איסכמית, שמחציתם טופלו באקרבוז. התרופה לא הראתה כל יתרון קרדיווסקולארי, כפי שסברו החוקרים מהנתונים של המחקר הישן stop niddm. יחד עם זאת הוכח כי על כל 43 חולים טרום סוכרתיים באחד נמנעה סוכרת גלויה. בסך הכול אכזבה.

20:05: ד"ר תמר ארז
סוכרת סוג 2, bmi והקשר לממאירות: סוגי הממאירות אצל נשים וגברים די דומה. העדויות עקיפות ולא ישירות.
ירידה של סיכון לסרטן אצל נשים אחרי ניתוח בריאטרי - לא ראו אצל גברים. רואים את הירידה בסיכון אחרי כ-5 שנים (הגיוני- כי התפתחות ממאירות לוקחת זמן) ( עדויות מהמחקר השוודי). בהקשר עם סוכרת סוג 2
גם ה-bmi לפני תחילת הסוכרת משמעותי. משמעות קלינית: כדאי לקחת בחשבון כאשר מדברים על bmi אבל צריך לזכור שלא מדובר על absolute risk.
תיאורטית אפשר לומר שתרופות המשפיעות על משקל כנראה משפיעות על ממאירות. כמובן אין עבודות כאלה כרגע.

להגדלה לחץ/י על התמונות

15:01: ד"ר מאיה איש שלום
פרופ' רז הציג את נתוני הבסיס של מחקר הדקלייר. מחקר זה אשר כולל כ-17,000 חולים מתוכם 10,000 חולים ללא תחלואה קרדיווסקולית אך עם גורמי סיכון קרדיווסקולרים עם זמן מעקב ארוך של 5 שנים. מחקר זה בוחן את ההשפעה הקרדיווסקולרית של מתן דפגליפלוזין בחולים אלו ויתכן שיתן לנו מענה אם תרופות אלו מועילות גם במניעה ראשונית של תחלואה קרדיווסקלורית ולא רק במניעה משנית. מענה לשאלה זו לא ניתן במחקר האמפרג או הקנבס אשר בחנו חולים עם תחלואה קרדיוסקולרית ברקע.

14:32: ד"ר עדנאן זינה:
מחקר CVD real אשר השווה הופעת אי ספיקת לב חדשה או חוזרת (all heart failure events) הראה בקרב 158,477 חולי סוכרת סוג 2 אשר טופלו
ב-SGLT2 inhibitor לעומת קבוצות טיפול אחרות ירידה משמעותית בקבוצה שקיבלה SGL2 inhibitors. התוצאות היו זהות בכל המדינות למרות השוני בטיפול בקבוצת זו דבר אשר מצביע על class effect.

13:05: ד"ר מאיה איש שלום
מחקר tosca.it שבדק הארעות ארועים cvs במתן פיוגלטזון לעומת סולפנילאוראה בחולים על מטפורמין. המחקר נערך על קרוב ל-4,000 חולים, במעקב של 5 שנים רק 11% מהם עם ארועים קרדיוסקולרים ברקע. במקום 400 ארועים כפי שתוכנן מראש הוחלט לעצור אחרי כ-200 ארועים. לא היה יתרון לפיוגלטזון מבחינת primary outcome אך באנליזה של ontreatment secondary outcomes שכללה גם רוסקולרזציה בנוסף לתמותה cvs ו-stroke mi לא פאטאלים היה יתרון לפיוגלטזון. במחקר היתה הפסקה לא מבוטלת של פיוגלטזון לא בשל תופעות לוואי אלא החלטת מטופל בשל פרסום שלילי בתקשורת באותה תקופה.
לא היו יותר ארועי שברים או ממאירות או תמותה. ממאירות קצת, עליה לא משמעותית סטטיסטית באי ספיקת לב.
יש לשים לב שמדובר כאן בעצם באוכלוסיה בעיקר של מניעה ראשונית. ומחקר הפרואקטיב מתייחס למניעה שניונית. החולים על פיוגלטזון סבלו מפחות היפוגלקמיה לעומת סולפנילאוראה ופחות חולים התחילו אינסולין.

12:50: ד"ר מיכאל ויינפאס
לראשונה מחקר הוכיח שאינסולין 338 פומי בזאלי יעיל לאיזון גליקמי בקרב חולי סוכרת טייפ 2 שלא מאוזנים עם תרופות פומיות ונאיבים לאינסולין (בהשוואה לגלרג'ין) ואף בטוח מבחינת תופעות לוואי בכלל ומבחינת אירועי היפוגליקמיה בפרט.

09:37: ד"ר עדנאן זינה:
אירועי היפוגליקמיה חוזרים בתדרות גבוהה ובהפרשי זמן קצרים (שעות) מלווים לרוב בפחות סימנים וסימפטומים, דבר אשר מחייב אותנו להיות ערים לסוגיה זו במיוחד בקרב חולים עם סוכרת ארוכת שנים.

09:07: ד"ר עפרי מוסינזון:
הרצאה קלינית וטובה של בראין פרייר שמדבר על הפנים המשתנות של היפוגלקמיה. ההסתמנויות השונות של היפוגלקמיה בגילאים שונים (בעיות התנהגות בילדים, טשטוש ראיה בלבול קל או חוסר יציבות בקשישים וכד'). הסתמנויות שונות בין אנשים שונים ואפילו הסתמנות שונה בארועי היפוגלקמיה שונים באותו האדם. חשיבות ההבנה שבד"כ לא מדובר "בחוסר מודעות להיפוגלקמיה" אלא בירידה במודעות להיפוגלקמיה, שמתייחסת למעשה לאיחור בזיהוי הסימנים הראשוניים של היפוגלקמיה. הוא הציג שאלונים שונים שיכולים לעזור באבחון חולים עם סיכון להיפוגלקמיה או מודעות ירודה להיפוגלקמיה. אולי כדאי לשקול שימוש בהם במקום לתת לחולים שלנו כמעט להרוג את עצמם פעמים לפני שמאשרים להם cgm.

09:01: ד"ר רועי אלדור: 

 

יום ג' 12.9.2017

18:13: ד"ר עפרי מוסינזון

כל הכבוד לד"ר רועי אלדור שהרצה מאוד יפה מול אולם כדורסל שלם ומלא. מחקר שבדק את ההוספה של ה sglt2 שבדרך של msd ארתגליפלוזין כתוסף לטיפול במטפורמין וסיטגליפטין.

17:59: ד"ר מיכאל ויינפאס
אמפגליפלוזין מפחיתה תמותה כפי שהוצג במחקר האמפה רג. הסיבה לכך לא נאוצה בשינויים בערכי ה HBA1C בשינויים ב לחצי דם,ובשינויים ב LDL –C, שכן גם לאחר תקנונם נמצא שיש ירידה בתמותה באנליזות של המחקר, כך שהמכניזם בו התרופה מפחיתה תמותה טרם ידוע.

17:23: ד"ר מיכאל ויינפאס
הסיבה למחקרים נפרדים בקרב אוכלוסייה יפנית היא השונות הפתופיזיולוגית של המחלה בהשוואה לאוכלוסייה מערבית. הסוכרת בקרב יפנים מתאפיינת בפחות עמידות לאינסולין אך ביותר שחיקה של תאי הביתא בלבלב, בהשוואה לאוכלוסייה מערבית. ולכן אנו רואים במחקרי פיתוח של תרופות חדשות זרועות מחקר נפרדות עבור אוכלוסייה יפנית. היום הוצג מחקר שהוכיח יעילות ודורביליות בטיפול של קאנאגליפלוזין ואינסולין בקרב אוכלוסייה יפנית עם סוכרת טייפ 2.

14:10: ד"ר תמר ארז
הקשר בין סטיאטוהפטיטיס להפרעת תפקוד לבבית דיאסטולית בחולי סוכרת סוג 2. ככל שהשמנת הכבד עולה כך גם הפגיעה הדיאסטולית.

להגדלה לחץ/י על התמונות

13:40: ד"ר מיכאל ויינפאס
Duration 8 הוא המחקר הראשון שבדק שילוב של GLP1 ו-SGLT2 (השילוב בפרקטיקה מקובל ונפוץ בקרב דיאבטולוגים). השילוב היה בין dapagliflozin ו-exenatide חד שבועי. המחקר כלל חולים סוכרת עם פרופיל קלאסי, לרבות השמנת יתר בלתי מאוזנים. השינוי ב-A1C היה גבוה יותר בשילוב בין שתי התרופות בצורה מובהקת סטטיסטית. השינויים שנראו בשבוע 28 נמשכו גם בשבוע 52. 44% הגיעו לאיזון גליקמי בשבוע 28. היעילות נכונה גם לגבי גלוקוז בצום וגם לגבי רמות גלוקוז פוסט פרנדיאלי וכן בירידה במשקל של 3.6 קילו וכן ירידה בערכי לחץ דם סיסטולי. השילוב נמצא בטוח.

13:38: ד"ר תמר ארז 
אפקט של שלושה שבועות דיאטה דלת שומן מול דיאטה דלת פחמימות על תפקוד אנדותליאלי, שומן ויסרלי, שומן כבדי בחולי סוכרת סוג 2 - מסתבר שדיאטה דלת שומן לפחות כהתחלה עדיפה על דיאטה דלת פחמימות בשיפור מדדים אלו.

13:37: ד"ר עדנאן זינה: 
תוצאות מחקר ה-Award 8 הראה ירידה בערך של המוגלובין מסוכרר של 2% בשלוב של ExQw+ Dapa השוואה למתן כל תרופה בנפרד. תוצאות זהות היו גם לגבי הירידה משקל ירידה של 3.6 ק״ג. כמו כן נצפתה ירידה בלחץ דם סיסטולי של 4 ממ״כ בטיפול המשולב.

13:24: ד"ר מיוריאל מצגר:
Combination therapy with IV GIP and GLP1 for 5 days in obese/ overweight non diabetic subjects maintained at isoglycemia by clamp did not show additive effect compared to GLP1 alone on appetite, food intake or resting energy expenditure.

13:15: ד"ר ריאד מחמיד: 
אנליזה פוסט הוק: הירידה במשקל בקרב מטופלים שקיבלו סימגלוטייד היתה זהה בקרב מטופלים שפיתחו לעומת שלא פיתחו תופעות לוואי GI. הירידה במשקל תחת מינון 1 מ"ג פעם בשבוע היתה 4.2 ק"ג כשרק 40 גרם ממנה ניתן לייחס להופעת בחילות או הקאות.

יום ב', 11.9.2017

18:46: פרופ' חוליו ויינשטיין
נכשל ב type 1. בלוקים בהפרעה בתפקוד הכלייתי כאשר ה gfr ירוד ה sglt2 פחות יעילים. על כן עיכוב גם 1 במעי, עשוי להעלות את היעילות. בנוסף וכידוע, הטבע לא מטומטם. כאשר מעכבים בכלייה את 2 זה גורם דווקא ל 1 לעבוד יותר ולספוג יותר גלוקוז במעי הדק. עיכוב סימולטני של שניהם הוכח יעיל מאד.

18:41: ד"ר תמר ארז
בשל האפקט של sglt1 במעי נשקל הטיפול גם לסוכרת type 1 וגם במקרים של ירידה בתפקוד כליתי.

18:09: ד״ר מיכאל ויינפאס:
בנוסף לעיכוב SGLT2, גם לעיכוב SGLT1 אפקט היפוגליקמי במיוחד פוסט פרנדאילי, שכן עיקר הרצפטורים שלו נמצאים במערכת העיכול, יש הגיון בשילוב ביניהם. גם למעכב של SGLT1 השפעה מיטיבה על המשקל ועל לחץ הדם, וכן גורם לעלייה ברמות ה-GLP1.

17:33: ד"ר מאיה איש שלום: 
בעבודות בבעלי חיים, בעיקר במכרסמים, יש עדות נפרופרוטקיבית למטפורמין במודלים שונים של פגיעה כליתית, כולל מודלים של סוכרת מסוג 1 ו-2. ההשפעה כנראה להפחתת נזק אוקסידטיבי, הפחתת דלקת, ויותר אוטופגיה טובלורית. יש צורך גם במחקרים קלינים.

17:13: ד"ר עדנאן זינה: 
ההשפעה האנטי דלקתית של GLP1Rc agonists קרוב לודאי משחקת תפקיד בתועלת ה - cv לפי פרופ' Drucker.

17:03: ד"ר מאיה איש-שלום מדווחת: 
במחקר הלידר ההשפעה החיובית על cvs outcome לא היתה קשורה להפחחת הארעות הפוגלקמיות קשות, לירידה בהמוגלובין a1c, פחות שימוש באינסולין או סולפנילאוראה בקבוצת הטיפול לעומת פלצבו.
ההשפעה הפוטנטית יותר של סמגלוטייד חד שבועי על המשקל אולי קשורה להשפעה נרחבת יותר במח לעומת לרגלוטייד, לפי עדות במחקרים על עכברים.

העדכונים בחסות חברת נובו נורדיסק