טרשת עורקים

המטופויזיס קלונאלית והסיכון לטרשת עורקים ותחלואה קרדיווסקולרית

נוכחות של CHIP בתאי דם פריפריים הייתה קשורה עם סיכון כפול לתחלואה כלילית בקרב בני אדם ועכברים עם טרשת עורקים מואצת

06.09.2017, 10:38
טרשת עורקים (אילוסטרציה)
טרשת עורקים (אילוסטרציה)

המטופויזיס קלונאלי עם פוטנציאל לא ברור (CHIP, Clonal hematopoiesis of indeterminate potential), המוגדר כנוכחות של התרחבות של קלון סומטי של תאי דם במטופל ללא אבנורמליות המטולוגית אחרת, נפוץ בקרב קשישים וקשור עם סיכון מוגבר לסרטן המטולוגי. בעבר נמצא ראיות ראשוניות הקושרות בין CHIP לטרשת עורקים ותחלואה קרדיווסקולרית, אבל טיב הקשר אינו ברור.

מחקר חדש עשה שימוש בריצוף אקסום על מנת לזהות נוכחות של CHIP בתאי דם פריפריים במטרה להעריך את הקשר עם תחלואת לב כלילית על ידי שימוש בדוגמיות מארבעה מחקרי מקרה-ביקורת שכללו יחד 4,726 מטופלים עם תחלואת לב כלילית ו-3,529 נבדקי בקרה. על מנת להעריך סיבתיות, נבדק התפקוד של Tet2, המוטציה השנייה הנפוצה ביותר הקשורה עם המטופויזיס קלונאלי, בקרב תאים המטופוייטים של עכברים עם נטייה לטרשת עורקים.
באנליזת מקרה-ביקורת משני מחקרים פרופסקטיבים, נשאים של CHIP היו בעלי סיכון מוגבר לתחלואת לב כלילית פי 1.9 בהשוואה ללא נשאים (95%CI 1.4-2.7).

בשני מחקרי מקרה-ביקורת רטרוספקטיביים להערכת אוטם לבבי מוקדם, משתתפים עם CHIP היו בעלי סיכון מוגבר לאוטם לבבי פי 4 בהשוואה ללא נשאים (95%CI 2.4-6.7). מוטציות ב-DNMT3A,יTET2,יASXL1 ו-JAK2 היו קשורים כל אחת בנפרד עם תחלואת לב כלילית. נשאי CHIP עם מוטציות אלו היו בעלי סיכון מוגבר להסתיידויות בעורקים הכליליים, סממן לעומס טרשת עורקים כלילית. עכברים בעלי נטייה להיפרכולסטרמיה שהוסננו עם מוח עצם שנלקח מעכברים Knockout הומוזיגוטים או הטרוזיגוטים ל-TEt2, היו בעלי נגעים טרשתיים גדולים יותר בשורש האאורטה ובאאורטה, בהשוואה לעכברים שקיבלו מוח עצם מעכברי בקרה. אנליזה של מאקרופאגים מעכברים Knockout ל-Tet2 הראו ביטוי מוגבר של מספר גנים של כימוקינים וציטוקינים התורמים לטרשת עורקים.

נוכחות של CHIP בתאי דם פריפריים הייתה קשורה עם סיכון כפול לתחלואה כלילית בקרב בני אדם ועכברים עם טרשת עורקים מואצת.

מקור:

 Clonal Hematopoiesis and Risk of Atherosclerotic Cardiovascular Disease. NEJM. [E pub. June 2017].

נושאים קשורים:  טרשת עורקים,  תחלואה כלילית,  תחלואה קרדיווסקולרית,  אוטם לבבי,  CHIP,  המטופויזיס קלונאלי,  מחקרים
תגובות