הנחיות חדשות קובעות כי גם בני נוער מעל גיל 13 הסובלים מהשמנת-יתר - ולא רק בני נוער הסובלים מהשמנת יתר חולנית (Obesity) - יוכלו לעבור ניתוחים בריאטריים (ניתוחי קיצור קיבה), בכפוף למעקב לפני הניתוח ולאישור מוועדת חריגים; כך דיווח הבוקר (א') העיתון "ישראל היום".

לפי הדיווח, ההנחיות החדשות גובשו במשותף על ידי צוות שכלל נציגים מהמועצה הלאומית לסוכרת, המועצה הלאומית לרפואת ילדים ולכירורגיה וההסתדרות הרפואית. הניתוח כעת יתאפשר לבני נוער בעלי BMI מעל 35, בעוד שהנחיות קודמות קבעו כי ערך ה-BMI שיצדיק ניתוח קיצור קיבה הוא 40. בנוסף, יידרש מעקב רפואי של חצי שנה לפני הניתוח.

מי שירצו לעבור את הניתוח נדרשים גם להשתתף לפני הניתוח בשמונה מפגשים עם צוות רב-מקצועי הכולל כירורג, רופא ילדים המתמחה בהשמנת ילדים, דיאטנית ילדים ונוער ופסיכיאטר ילדים

בדיווח נמסר עוד כי הניתוח, שהפך פופולרי מאוד בישראל בשנים האחרונות ושהוכר על ידי איגודים מקצועיים כפתרון יעיל לבעיית השמנת יתר חולנית, יבוצע רק במי שהם מעל גיל 13, "במקרים ייחודיים שבהם הסיכון הבריאותי גדול משמעותית מהסיכון הכרוך בניתוח בגיל כה צעיר". הניתוח יתאפשר רק בתנאי שהמועמד לניתוח השלים 95% מגדילתו ועבר בדיקת גיל עצמות שתאשר זאת.

"ניתוח בריאטרי", נכתב במסמך ההנחיות "הוא כלי עזר לטיפול בבני נוער הלוקים בהשמנת יתר כחלק מטיפול רב-מקצועי כולל. ניתוחים אלה מבוצעים כחלק מטיפול רב-תחומי שמתחיל טרם הניתוח בשלב שבו נקבעות נחיצותו והתאמתו למטופל, וממשיך בטיפול ובמעקב שלאחריו".

על בני הנוער שרוצים לעבור את הניתוח יהיה להוכיח שהשתתפו במשך חצי שנה לפחות בתכנית לירידה במשקל. עליהם להתחייב למעקב רפואי ופסיכותרפי במשך חצי שנה לפני הניתוח ולמעקב אחריו. הצוות המטפל צריך להעריך אם המועמד לניתוח ומשפחתו יוכלו להתמיד ולהקפיד על הנחיות התזונה לאחר הניתוח ולבצע שינוי בהרגלי החיים שלהם.

העיתון מסר עוד, כי בהנחיות נקבע שמי שירצו לעבור את הניתוח נדרשים גם להשתתף לפני הניתוח בשמונה מפגשים עם צוות רב-מקצועי הכולל כירורג, רופא ילדים המתמחה בהשמנת ילדים, דיאטנית ילדים ונוער ופסיכיאטר ילדים. על כל אחד מהם להעריך את התאמת הנער או הנערה לניתוח.

לפי הדיווח, בני הנוער שמועמדים לעבור את הניתוח הם בעיקר מי סובלים מהשמנת-יתר משמעותית עם סיבוכים כמו סוכרת מסוג 2, מחלת כבד שומני, דום נשימה בשינה. בקרב בני נוער בעלי BMI גדול מ־40, נרשמים לעתים סיבוכי השמנה הכוללים כאבי מפרקים הנובעים מעומס משקל עליהם, יתר לחץ דם, עודף כולסטרול, זיהומים חוזרים בקפלי העור או הפרעה פסיכיאטרית הקשורה למצב הגופני.

בישראל מתבצעים מדי שנה מעל 9,000 ניתוחי קיצור קיבה במבוגרים. ההערכה היא שעד כה בוצעו כ-200 ניתוחים בבני נוער מדי שנה.