חדשות

עימות בין מש' הבריאות להנהלת המרכז הרפואי לגליל סביב צעדי ההבראה

ראשת חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות, ד"ר אורלי ווינשטיין, הורתה למנהל המרכז הרפואי לגליל בנהריה ד"ר מסעד ברהום לסגת מיידית מכוונתו לפטר עובדים בתאגיד הבריאות המסונף לבית החולים, ואמרה כי הציג בפניה שלוש פעמים מתווים כושלים להפעלת ביה"ח

בית החולים לגליל המערבי בנהריה (צילום: יח"צ)
בית החולים לגליל המערבי בנהריה (צילום: יח"צ)

עימות נרשם בימים האחרונים בין משרד הבריאות לבין הנהלת המרכז הרפואי לגליל בנהריה, על רקע הצעדים בהם בחרה ההנהלה להתמודד עם הגירעון הכבד שבו נמצא בית החולים ועם דרישת משרד הבריאות לקצץ בהוצאות בית החולים. בין השאר, משרד הבריאות יוצא נגד כוונת מנהל בית החולים, ד"ר מסעד ברהום, להתחיל בצעדי פיטורים בתאגיד הבריאות המסונף לבתי החולים.

לפי חילופי מכתבים שהתפרסמו אתמול (ג') בעיתון "כלכליסט", בית החולים "נמצא במסלול התנגשות עם המדינה על רקע גירעונותיו הכבדים ותוכנית ההתייעלות שבה הוא נמצא".

"אני רואה בצעד זה חריגה חמורה מסיכום הדברים שלי אתך בעל פה ובמייל ומנחה אותך להשהות לאלתר מהלך זה עד להצגת תכנית כוללת ומבוססת"

העיתון פירסם את מכתבה של ראשת חטיבת המרכזים הרפואיים במשרד הבריאות, ד"ר אורלי ווינשטיין, לד"ר ברהום, לפיו "בית החולים התבקש על ידי להציג מתווה התכנסות, אותו הוא הציג כבר שלוש פעמים, ובשלושתן נמצא שאינו מתאים לנהלי הפעלה בסיסיים של בית חולים (כמו למשל המלצה לסגור את חדר המיון ב-11 בלילה), לא נבחנו לעומק ההשפעות של הצעדים עליהם הומלץ (כמו למשל דחיית ניתוחים פרטניים) ולא מתאים למתווה עליו הצהיר מנהל בית החולים (כמו למשל דחיית ניתוחים דחופים)".

לדבריה, בדו"ח ביקורת שערך משרד הפנים "עלו ליקויים מהותיים וקשים בתהליך בניית התקציב, ניהול תקציב הקניות ומעקב ביצוע התקציב". "עדכנת אותי טלפונית לפני מספר ימים כי ברצונך לנקוט בצעדי פיטורים של עובדים בתאגיד. הסברתי כי צעדים כאלה צריכים להיבחן במסגרת תוכנית ההתייעלות וההתכנסות הכוללת", כתבה ד"ר ווינשטיין לד"ר ברהום.

לדבריה, "פיטורי עשרות עובדי תאגיד (הוא) מהלך שאינו קשור בתוכנית ההתכנסות ונעשה ללא התייעצות עם אף גורם אשר אמון על הכנתה ביחד אתכם. אני רואה בצעד זה חריגה חמורה מסיכום הדברים שלי אתך בעל פה ובמייל ומנחה אותך להשהות לאלתר מהלך זה עד להצגת תכנית כוללת ומבוססת".

המרכז הרפואי לגליל מסר בתגובה לעיתון, כי "ראשית אנו מבקשים להבהיר כי עד לרגע זה לא פוטרו עובדים ולא נקבע מועד לשימוע. אנו פועלים בהנחיית משרד הבריאות להתכנסות סביב התקציב שנקבע למרכז הרפואי. אנו ממשיכים לתת בכל עת מענה לקהילה אותה אנו משרתים, תוך מאמץ להימנע מפגיעה בשירותים הניתנים למטופלים. תהליך ההתכנסות ימשיך להתנהל מול משרד הבריאות ולא באמצעות כלי התקשורת".

מוקדם יותר החודש הכריזה ההסתדרות הרפואית על סכסוך עבודה במרכז הרפואי. ההודעה פורסמה על רקע עימות בין רופאים בבית החולים להנהלה סביב צמצום ניתוחים בשל גירעון תקציבי, כוונה לקצץ תקני רופאים והימנעות מאיוש תקנים קיימים ומחלקות בנוגע לטענות להפרה של הסכם קיבוצי בנוגע לתורנויות.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי לגליל,  ד"ר מסעד ברהום,  ד"ר אורלי ווינשטיין,  קיצוץ,  תקציב,  משרד הבריאות,  הבראה,  מערכת הבריאות,  גירעון
תגובות

בחירה נבונה ונכונה

אנונימי/ת
30.08.2017, 22:44

לפטר את ברהום, ומוטב מוקדם ככל האפשר
אינו ראוי לנהל בית חולים בכל סדר גודל, על אחת כמה וכמה בית חולים במיקום קריטי כל כך

אנונימי/ת
31.08.2017, 21:24

ואין אף שמץ של גזענות בדברי

אנונימי/ת
31.08.2017, 15:40

למה בן אדם שפוי ירצה לנהל בית חולים ציבורי? מוסד שבהגדרתו הוא גרעוני ועוסק בהשרדות ובוודאי אין מה לדבר על השקעות והתפתחות. כבוד? כסף? חוסר יכולת או כשרון לעבוד בעבודה אחרת? מקפצה לתפקיד הבא?