חדשות

"הדסה": בנק הזרע המחודש נפתח בהר הצופים; ישרת אוכלוסייה מרחבי הארץ

לדברי בית החולים, המעבדה ובנק הזרע החדישים מתפרסים כעת על פני שטח נרחב, בעל תשתיות חדשות, בקמפוס הר הצופים של "הדסה"

ד"ר יובל בדולח בבנק הזרע החדש ב"הדסה" הר הצופים (צילום: "הדסה")

בנק הזרע המחודש ב"הדסה" הר הצופים נפתח השבוע לפעילות. מדובר בבנק זרע הכולל מעבדות הגדול באזור ירושלים, המשרת אוכלוסייה מכל רחבי הארץ מאז הוקם ב-1986 על-ידי פרופ' משה רון ז"ל ורות הר-ניר. במעבדת בנק הזרע נערך בין השאר מחקר שהובילה פרופ' רונית קוכמן, בו הודגמה ירידה מתמדת באיכות ובספירת הזרע של תורמי זרע לאורך השנים. המעבדה ובנק הזרע החדישים מתפרסים כעת על פני שטח נרחב, בעל תשתיות חדשות.

את בנק הזרע מנהל ד"ר יובל בדולח, רופא בכיר במערך הפוריות במחלקת נשים ויולדות ב"הדסה" הר הצופים. את המעבדות מנהלת קרן גרינפלד. "מעבדת הפוריות בבנק הזרע", אמר ד"ר בדולח, מציעה לציבור הרחב כמה שירותים חשובים: החל בבדיקות הזרע והשבחתו לקראת הליך הזרעה בזוגות המתמודדים עם בעיית פריון, וכן הקפאת זרע לגברים עם מחלות אונקולוגיות ולצורך הליך הפרייה חוץ גופית (IVF) בשלב מאוחר יותר. כמו כן הקפאת זרע (במכלי חנקן נוזלי במינוס 200 מעלות) שאיכותו ירודה לשימור מחשש לירידה נוספת באיכותו והקפאת זרע המתקבל לתרומה".

ד"ר בדולח: "למרות התדמית השמרנית של ירושלים, יש בעיר מספר נכבד של נשים יחידניות המבקשות לעשות שימוש בתרומת זרע. אנחנו אפילו רואים עלייה בשיעור הפניות"

מעבדת הפוריות מציעה בדיקת סריקת זרע יסודית יותר מזו הנערכת בשגרה. ד"ר בדולח ציין, כי "לעתים, גם כשכבר נמצא בבדיקה רגילה שהזרע באיכות נמוכה מאד או שלא נראים תאי זרע בדגימה בסריקת זרע ניתן לרדת לרזולוציות יותר מדויקות ולאתר אפילו תאים בודדים איכותיים, שניתן לעשות בהם שימוש להפריה חוץ גופית של ביציות. תאים בודדים אלו יכולים להיות התקווה האחרונה של זוגות המבקשים להרות".

לדבריו, "בעתיד מתוכננת שיטות חדשות לבדיקת תקינות ה-DNA בתאי הזרע, מה שעשוי לשפר את יכולת האבחון והטיפול כשקיימת בעיה".

כמו כן, בנק הזרע נותן מענה במקרים שבהם לגבר כלל אין תאי זרע ויש להשתמש בתרומה, או בעבור נשים המעוניינות להרות באמצעות תרומת זרע.
"למרות התדמית השמרנית של ירושלים, יש בעיר מספר נכבד של נשים יחידניות המבקשות לעשות שימוש בתרומת זרע. אנחנו אפילו רואים עלייה בשיעור הפניות. הורות יחידנית היא כיום דבר טבעי", אמר ד"ר בדולח.

"הבנק בהדסה הוא בנק זרע ציבורי בשונה מבנקי זרע פרטיים אחרים הפזורים ברחבי הארץ ומציעים לנשים שירות בתשלום מאוד גבוה. אנחנו משתדלים לאפשר לכל אדם לקבל מענה לבעיה שמלווה אותו. בין המטופלות שלנו נשים מכל קבוצות האוכלוסייה", הוסיף ד"ר בדולח.

לדבריו, "בשנים האחרונות יש ירידה במספר תורמי הזרע, בין השאר בשל החשש להיחשף, בעקבות שיח ציבורי ער בנושא תרומות הזרע והיוזמה לרגולציה של בנקי הזרע... בדיון שאליו הוזמנתי לאחרונה בכנסת, ציינתי שהחשש הוא שבשל העיסוק בנושא שהוא מאד דיסקרטי, לא יהיו כלל תורמים בארץ והדיון האתי והציבורי יהיה תיאורטי בלבד. צריך לזכור: תרומת זרע תלויה בראש וראשונה ברצונו הטוב של התורם".

הוא הדגיש: "אנחנו מעודדים גברים בריאים בגילים 30-20 להגיע ולתרום. אנחנו לא מבקשים יוצאי צבא מיחידות קרביות או שיהיו בגובה של מעל 1.80 מטר. התרומה כמובן אנונימית. לא ניתן לאתר מיהו התורם בשום דרך".

נושאים קשורים:  חדשות,  בנק זרע,  המרכז הרפואי "הדסה",  קמפוס עין כרם,  תרומת זרע,  מעבדות,  חידוש
תגובות