חדשות

כ-200 אחיות מוסמכות מצרפת דורשות ממשרד הבריאות לבטל בחינת הרישוי

לדבריהן, המבחן קשה מאוד ומיועד למי שסיימו את לימודיהם, ולא לאחיות בעלות ניסיון מעשי; האחיות דורשות להחליף הבחינה בתקופת סטאז', במיוחד על רקע מצוקת כוח האדם בתחום זה בישראל

אחות בבית החולים "ברזילי" באשקלון (צילום: אילוסטרציה)

כ–200 אחיות מוסמכות מצרפת שמעוניינות לעבוד בישראל נדרשות לעבור מבחן רישוי כתנאי לקבלתן לעבודה; כך דיווח הבוקר (ב') העיתון הכלכלי "דה מרקר". האחיות קובלות על המבחן הקשה, לדבריהן, שאינו נדרש במדינות האיחוד האירופי, והעיתון ציין כי המערכת הרפואית בישראל זקוקה לאחיות, בין היתר על רקע פתיחת בית החולים הציבורי החדש של "אסותא" באשדוד.

בדיווח נמסר, כי בימים האחרונים התארגנו האחיות מצרפת שעלו לישראל וחתמו על עצומת מחאה שנשלחה לראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יעקב ליצמן ולשרת העלייה והקליטה, סופה לנדבר. הן דורשות להחליף את בחינות הרישוי בתקופת התמחות מעשית (סטאז') במוסד רפואי ציבורי.

משרד הבריאות: "מבחן הרישוי נועד לבדוק כשירות ובטיחות בסיסית של כל העוסקים העתידיים בסיעוד ללא יוצא מן הכלל"

העיתון ציטט את מרים לסר, סמנכ"לית ארגון הגג לעולי צרפת, המלווה את מאבק האחיות: "זה אבסורד שאחיות שמגיעות ממערכת בריאות מתקדמת כל כך ורבות מהן בעלות ניסיון של 10-20 שנה במקצוע, מחויבות לעבור מבחן שכזה. אם הן יכולות לטפל במיליוני אזרחים באירופה — למה הן לא יכולות לעשות את העבודה הזאת בישראל?"

היא סיפרה כי המבחן שנדרשו לו בארץ קשה מאוד. "רק אחיות מעטות מצליחות בו. חלקן אף ניגשות אליו ארבע וחמש פעמים. שאלון המבחן מנוסח עבור סטודנטים שהרגע סיימו את הלימודים: יש בו נוסחאות, תיאוריה ושאלות אמריקאיות שבצרפת לא רגילים אליהן. אנחנו לא מבקשים שיקלטו את האחיות בלי תנאים - להיפך. אנחנו רוצים שיבחנו אותן במציאות. תעשו להן חצי שנת סטאז', תחת פיקוח, כדי שילמדו את מערכת הבריאות הישראלית".

בישראל יש כיום 4.9 אחיות ל-1,000 בני אדם בממוצע, לעומת ממוצע של 9 אחיות ל-1,000 בני אדם במדינות ה-OECD. ישראל ממוקמת בתחתית הדירוג בארגון בנושא הזה.

תגובת משרד הבריאות כפי שנמסרה לעיתון: "מנהל הסיעוד במשרד פועל להסרת חסמים ביורוקרטיים עבור כלל בוגרי סיעוד מחו"ל. אחד מתפקידיו העיקריים הוא לשמור ולדאוג לאיכות ובטיחות הטיפול הסיעודי הניתן לאוכלוסייה בישראל. בדומה למדינות רבות בעולם נערכות בחינות רישוי ממשלתיות לבוגרי תכניות לימוד בסיעוד. זה הליך מקובל המתקיים במדינות רבות כמו ארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה, צרפת ומדינות החברות בארגון ה–OECD.

"מבחן רישוי נועד לבדוק כשירות ובטיחות בסיסית של כל העוסקים העתידיים בסיעוד ללא יוצא מן הכלל. שיעורי ההצלחה בבחינת הרישוי בישראל משתנים בהתאם לגורמים רבים, ובהם תכנית ההכשרה והיקפה, תפקיד האחות וסמכויותיה בארץ הלימוד. אנחנו מחויבים לכך שהמענה שיינתן יתמקד בשיפור הרמה המקצועית, ולא בהתאמה של הדרישות המקצועיות אשר עלולות לפגוע בציבור המטופלים".

נושאים קשורים:  חדשות,  צוות רפואי,  סיעוד,  אחיות,  בחינת רישוי,  משרד הבריאות,  מכתב
תגובות
 
אנונימי/ת
21.08.2017, 19:35

איוולת ! הן צודקות !
אף מומחה ותיק לא יעבור בחינות שלב א׳ שעוברים בסיום ההתמחות !
הרפואה משתנה, הידע הדרוש משתנה וחלק גדול מהשאלות בבחינה אינן רלבנטיות לעבודה לאחר קבלת המומחיות. הבחינה טובה למי שסיים התמחותו היום.
כמי שעסק בבחינות בהר״י ובצה״ל : מומחים ומנהלים נכשלו בבחינות אנונימיות !
לאחיות עם ותק עבודה ממוסדות מוכרים באירופה אין צורך בבחינה.

אנונימי/ת
21.08.2017, 20:08

להזכירך - כך היה עם גל העלייה מברה״מ ב1990. בפועל, אחיות שלא ידעו שאת המנג׳טה לזרוע היד ולא, לא על האף!. משרה״ב משווע למעשיות ( הגרפים לOECD יצטיירו ׳איכותיים ׳ יותר ). להעבירם בחינת מעשיות, אגב סגירת תוכנית לימוד למעשיות בהמשך השלמת לימודים לתעודת א. מוסמכת. אין קיצורי דרך, בשווה לגילדת הרופאים.

אנונימי/ת
21.08.2017, 20:01

התחלנו עם ה"מגיע לי " , "אכלו לי, שתו לי ".
להכיר בתעודות שלהן או במומחיות של כל רופא מצרפת רק אם משרד הבריאות הצרפתי יכיר במומחיות של רופאים ישראלים ובתעודות של אחיות ישראליות.

אנונימי/ת
22.08.2017, 23:46

גם אם במשרד הבריאות הצרפתי היו יושבים אנטישמים מושבעים, רמת הרפואה שם גבוהה מאד, זו לא סיבה לטרטר את הרופאים העולים מצרפת, כפי שעשו עד לא מכבר, ולא סיבה להפריע לקליטת אחיות מצרפת. נקמה היא לא תחליף לבדיקת הידע והתפקוד של האחיות.

אנונימי/ת
23.08.2017, 18:52

אתה מעניש את הרפובליקה? אתה צריך אותם, הם לא צריכים אותך...