ללשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית הוגשה תלונה נגד רופא מרדים שהעלה לרשת פוסט שכלל תמונה שלו ושל מטופל שהיה מורדם ומנותח. הרופא ביקש לציין בכך את הניתוח הראשון בהרדמה שבוצע בבית החולים החדש "אסותא" באשדוד; כך דיווח הבוקר (ד') העיתון "ישראל היום".

בדיווח נמסר, כי הרופא נראה מחדיר צינור לקנה הנשימה של המטופל. לא ניתן לזהות את המטופל בתמונה. העיתון מסר כי אין זו הפעם הראשונה שהרופא פירסם תצלומים ביחד עם מטופלים. לפי הדיווח, לפני כחודש - אז עזב את עבודתו כמרדים בכיר ב"הדסה" - פירסם הרופא פוסט הכולל צילום שהכתיר "האינטובציה האחרונה בהדסה". בינתיים, כל הכתבות הוסרו מהרשת והרופא הדגיש כי ביקש את רשות המטופל לצלם אותו במהלך הניתוח.

ד"ר תמי קרני: "אני מוכרחה לומר שזה מעשה צורם. לרופא אסור לחשוף את המטופל שלו. מדובר בפגיעה באוטונומיה ובסודיות הרפואית של החולה"

בדיווח מצוטטת ד"ר תמי קרני, יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, שהתייחסה לבקשת העיתון למקרה: "אני מוכרחה לומר שזה מעשה צורם. לרופא אסור לחשוף את המטופל שלו. מדובר בפגיעה באוטונומיה ובסודיות הרפואית של החולה. זו התנהגות בלתי קבילה לחלוטין".

עוד אמרה ד"ר קרני: "ניתן לפרסם תמונה של החולה רק בהסכמה מפורשת שלו. אך גם אם התבקשה הסכמה של החולה, היה ראוי להמתין עד לאחר הניתוח ולהיות בטוח שניתנה הסכמה מודעת לכך ושההסכמה לא ניתנת כאשר המטופל נמצא זמן קצר לפני הניתוח, כשהוא תלוי ברופא ולא נעים לו לסרב לכך. מעשה חמור יותר הוא כשאפשר לזהות מי האדם (המטופל). כאשר לא מזהים זה דבר פחות מבייש".

העיתון מסר, כי בעקבות התלונה שהוגשה ללשכת האתיקה יידרש הרופא לספק תשובות "ולאור התשובות יוחלט אם יעמוד בפני ועדת בירור שתוכל לנקוט סנקציות נגדו". העיתון ציין כי במקרים רבים ניתנת הסכמת המטופל ומצלמים ומתעדים ניתוחים במלואם או חלקים בהם, למטרות הוראה או מחקר. "אך במקרה הזה נראה שלא הייתה תכלית שכזו לצילומים".

בכללי האתיקה של הר"י בנושא "יחסי גומלין בין רופאים למטופלים בישראל" שפורסמו ב־2014 ניתן דגש מיוחד לנושא הרשתות החברתיות. בין השאר נכתב בהם: "הרופא יפעיל שיקול דעת זהיר ויקפיד על הסודיות הרפואית ופרטיות המטופל כאשר הוא עושה שימוש במדיה חברתית לצורך טיפול רפואי או לצורך הגברת זמינותו והנגישות אליו".

תגובת "אסותא" כפי שהובאה בדיווח: "אנו רואים חשיבות רבה בשמירה על כבודם ופרטיותם של כל המטופלים. הרופא זומן באופן מידי לבירור, התנצל והסיר את הפוסט".

אתמול נחנכו שמונה חדרי הניתוח ב"אסותא" אשדוד, כולם ממוגנים ומצוידים במכשור מתקדם. בית החולים העריך כי כ-17 אלף מטופלים צפויים לעבור בהם הליכים שונים מדי שנה.