חדשות

נתוני הלמ"ס: אחיות ורופאים בראש רשימת העובדים החשופים ללחץ ולמתח בישראל

75% מהאחיות והאחים במערכת הבריאות הישראלית דיווחו כי הם חשופים ללחץ ולמתח במקום העבודה וכן 65% מהרופאים, לפי נתונים שפירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה; 20% מהעובדים במשק הישראלי חשים כי בריאותם נמצאת בסכנה בגלל תנאי העבודה שלהם

חדר מיון בביה"ח "ברזילי". ירידה מובהקת במספר הרופאים בדרום (צילום: אילוסטרציה)

כמעט מחצית מכלל העובדים בישראל חווים לחץ נפשי בעבודה, והמקצועות העיקריים שבהם נמצא אחוז גבוה של מועסקים החשופים ללחץ ומתח הם אחיות (75%), מורים בבי"ס יסודי (66%), רופאים ועורכי דין (65%) ומנכ"לים ומנהלים (61%); כך עולה מנתונים שפורסמו אתמול (ב') על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כחלק מסקר שהיא קיימה.

לפי הנתונים, 46% מהעובדים בישראל (כ-1.6 מיליון בני אדם מבין 3.5 מיליון מועסקים מעל גיל 20), חווים לחץ נפשי או מתח בעבודה. 16% מהם חווים זאת לעתים קרובות ו-30% מדי פעם. 20% מהעובדים חשים כי בריאותם נמצאת בסכנה בגלל העבודה ו-9.4% נחשפו לאלימות מילולית בעבודה. נתוני הסקר הם לשנת 2016, והוא נועד לברר את מידת החשיפה ללחצים ולהצביע על הקשיים הנפשיים והפיזיים מהם סובלים עובדים רבים במשק.

נתונים נוספים שפורסמו:

  • תחושת הסכנה לבריאות ולביטחון המועסק משתנה בין המקצועות השונים. השיעור הגבוה ביותר של עובדים שחוששים כי העבודה מסכנת את בריאותם נרשם בקבוצת העובדים המקצועיים והבלתי-מקצועיים בחקלאות, בבינוי ובתעשייה. בקרב עובדים אלה, 42% חשים בסכנה לבריאותם או לביטחונם, מהם 72% מדווחים שיידעו אותם מראש על הסכנות הקשורות בביצוע עבודתם, ו-27% דיווחו שלא יידעו אותם. 23% מהמועסקים מעידים כי עבודתם מחייבת לבישת ציוד מגן אישי, אולם 20% מהם מעידים שלא תמיד הם לובשים את ציוד המגן.
  • בראש המקצועות שבהם שיעור גבוה של מועסקים המרגישים שעבודתם מסכנת את ביטחונם: שוטרים, סוהרים וכבאים. 62% מהם מרגישים שעבודתם מסוכנת. כמו כן 60% מהאחיות ו-51% מהנהגים חשים כך.
  • 75% מהאחיות חוות לחץ נפשי, 66% מהמורים היסודיים ו-65% מהרופאים ועורכי הדין. 61% מקרב מנהלים.
  • 9.4% מהמועסקים נחשפו בחודש שלפני המענה לסקר לאלימות מילולית במסגרת עבודתם - השיעור דומה בין גברים ונשים. 4% מהמועסקות (58.4 אלף נשים) נחשפו ל"תשומת לב מינית" לא רצויה. 5% מהגברים והנשים דיווחו על איומים או התנהגות משפילה במקום עבודתם. 2% חוו אלימות פיזית בשנה האחרונה, ו-3.5% (123 אלף מועסקים) חוו בריונות או הטרדה.
  • 9.5% מהמועסקים חשו אפליה במקום העבודה בשנה האחרונה מסיבות של דת, מין, מוצא וכדומה. 14% מהערבים חשו מופלים על רקע לאום, 3.9% מהנשים חשו אפליה בעבודה על רקע מגדר, 7.1% מהמועסקים שאינם יהודים חשו אפליה על רקע דת.
  • 51% מהעובדים דיווחו כי עבודתם כרוכה בעמידה לפחות מחצית מהזמן. 36% מכלל המועסקים, 1.2 מיליון איש, דיווחו שעבודתם כרוכה בתנוחות מעייפות ומכאיבות לאורך זמן העבודה. בקרב עובדים לא-מקצועיים מדובר ב-77%. 21% מכלל העובדים מעידים שעבודתם כוללת הרמה או נשיאה של משאות כבדים, 24% חשופים בעבודתם לרעש בעוצמה חזקה, ו-20% חשופים לטמפרטורה גבוהה. 22% מהמועסקים חשופים בעבודתם לגזים ולחומרים שעלולים לפגוע בבריאותם. בקרב עובדים בחקלאות, בבינוי, בתעשייה שיעור זה מגיע ל-46%.
  • 16% מהמועסקים חשופים לשאיפת עשן או גזים כגון גזי ריתוך וגזי פליטה, ו-15% עובדים עם חומרים כימיים. 13% מדווחים כי הם עובדים עם חומרים הגורמים למחלות, 12% חשופים לשאיפת אדים מזיקים, ו-15% מהמועסקים חשופים לשאיפת עשן טבק מעישון של אחרים.
נושאים קשורים:  חדשות,  לחץ,  מתח,  סטרס,  למ"ס,  תנאי עבודה
תגובות
אנונימי/ת
16.08.2017, 13:31

ישנן קופות שההנהלה דורסת את הרופא ואת זכויותיו וזה גם יכול גורם לחץ. זה מאד מוכר וידוע

17.08.2017, 10:55

זה דבר ידוע. השאלה הגדולה היא מה עושה הממשלה עם כל הנתונים הנ״ל. ויש הרבה מה לעשות. צריך לשנות את תנאי העבודה ושעות עבודה שבועיות עם יותר ימי חופשה במהלך השנה לפחות כמו המורים שנתוני הלחץ אצלם פחותים מהאחיות. הדאגה לבריאות העובדים והציבור בכלל מהווה מניעה לבעיות בריאותיות רבות דבר שיקל על מערכת הבריאות. זה יעלה את המוטיבציה היעילות והאפקטיביות בעבודה וגם לנחת ושלוות נפש ושמחת חיים וגם קצת יותר זמן פנוי להיות עם המשפחה היקרה שלנו.

אנונימי/ת
19.08.2017, 19:45

ידוע
תחילה צריך כוח אדם שחסר
ואחראיות מחלקה
אנושיות ואיכפטיות