רישיונו של רופא משפחה מנתניה הותלה לחודשיים על ידי משרד הבריאות לאחר שנמצא אשם ב"רשלנות רבתי במדרג העליון של רשלנות", כפי שהגדיר זאת השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, משום שבבדיקת מטופלת קבע שהיא סובלת מטחורים כאשר בפועל סבלה מסרטן המעי הגס במצב מתקדם.

בפסק הדין של השופט סטרשנוב המשמש מאז 2011 כממונה על אמצעי המשמעת במקצועות הרפואיים וכערכאה שאליה מובאות החלטות ועדות משמעת, נכתב כי הרופא ד"ר סטיוארט שוקט "גילה אדישות מוחלטת ועצימת עיניים בלתי מובנת ולא סבירה בעליל למצבה של המטופלת" כמו כן ציין ש"אין להוציא מכלל אפשרות כי אם היה פועל כרופא סביר ומבצע בדיקה פיזית או מפנה את המטופלת לרופא מומחה או לבדיקת קולונוסקופיה, ניתן היה להקטין את הנזק".

"ישראל היום" פרסם הבוקר (ה') את עיקרי פסק הדין שבו מתואר המקרה: בדצמבר 2008 הגיעה אישה בת 38 למרפאתו של ד"ר שוקט כיום בן 67, והתלוננה על דימום במשך חודשים, נוסף על בעיות מעיים. הרופא לא טרח לערוך לה בדיקה פיזית, קבע שהיא סובלת מטחורים ונתן לה מרשם לתרופה נגד עצירות והמלצה למזון עשיר בסיבים. למרות בקשתה לא סיפק הפנייה לכירורג. כעבור חמישה חודשים הגיעה אליו בפעם השנייה עם אותן התלונות. הוא רשם לה תרופה נגד עצירות. חודש לאחר מכן, כשהתופעות החמירו, פנתה האישה בעצמה לרופא כירורג שמצא פוליפ גדול והפנה אותה לקולונוסקופיה דחופה, בה התגלה גידול בגודל 30 ס"מ במעי. מצבה הוגדר כסובלת מסרטן המעי בשלב 4 ולכן עברה ניתוח להסרת הגידול. התגלה ששלח גרורה לריאה. היא נזקקה לכימותרפיה והקרנות.

הקובלנה נגד הרופא הוגשה כמקובל על-ידי מנכ"ל משרד הבריאות. בוועדת המשמעת כערכאה ראשונה היו חברים פרופ' יהודה סקורניק, לשעבר מנהל המחלקה הכירורגית באיכילוב, פרופ' יצחק יניב, מנהל המחלקה ההמטו־אונקולוגית במרכז שניידר לרפואת ילדים ועו"ד יגאל חיות, נציג היועץ המשפטי לממשלה. את המטופלת ייצגה בדיון עו"ד חדוה לוין.

הרופאים בוועדה, כך מדווח, סברו ש"למרות האיחור באבחנה, לא השתנה בהרבה מצב החולה, וסוג הניתוח שבוצע היה זהה לניתוח אותו הייתה עוברת אם האבחנה הייתה נעשית מוקדם יותר". הם החליטו להמליץ על נזיפה בלבד. אולם חבר המיעוט, עו"ד חיות, סבר שיש להטיל על הרופא עונש חמור יותר. השופט בדימוס סטרשנוב החליט להחמיר בעונש עוד יותר.

בפסק הדין שלו נכתב: "גם המלצת חבר המיעוט בוועדה נראית לי מקלה ביותר, בשים לב לרשלנותו, אדישותו וחוסר מקצועיותו הזועקים לשמיים של הרופא". שלילת הרישיון היא לחודשיים, החל מאוגוסט.

לפסק הדין המלא, לחץ/י כאן